Vaikai – mažos bendruomenės didelė dalis

Visą vasarą šalia Gargždų miesto parko įsikūrusiame Gargždų socialinių paslaugų centro Vaikų dienos centre netilo vaikų šurmulys. Netyla jis ir įsibėgėjus mokslo metams. Čia vaikų dienos socialinės priežiūros paslaugas vidutiniškai per mėnesį gauna apie 25 Gargždų miesto ir artimiausių seniūnijų vaikų.

Po šia oficialia paslaugos sąvoka slepiasi daug daugiau. Pagrindinis mūsų Vaikų dienos centro tikslas – kurti erdvę, kurioje atėjęs vaikas būtų saugus, priimtas, išgirstas, vertingas, erdvę, kurioje gali patirti, gali jaustis komandos dalimi. Vaikų dienos centre įvairių kasdieninių veiklų metu mokomasi gyventi visuomenėje, bendrauti ir bendradarbiauti, tikėti ir pasitikėti, vertinti save, didelis dėmesys skiriamas emocijų atpažinimui. Didžioji dauguma Gargždų socialinių paslaugų centro Vaikų dienos centro lankytojų jaunesnio amžiaus vaikai, tačiau mums, kaip socialinėms darbuotojoms, širdį glosto tai, jog užsuka aplankyti ir jau profesinėse mokyklose besimokantys jaunuoliai. Vaikai skirtingi, tačiau juos visus vienija tai, kad yra išradingi, smalsūs ir labai aktyvūs.

Norisi pasidžiaugti, kad mūsų rajone ir ne tik, daug žmonių, bet ir įstaigų, kuriems rūpi vaikai. Klaipėdos rajono savivaldybės skirtas lėšas skyrėme turiningam vaikų užimtumui, edukacinėms veikloms, kultūrinėms išvykoms, terapijoms, fizinio aktyvumo veikloms. Šiais metais vaikai dalyvavo mobilografijos užsiėmimuose, kuriuose mobiliaisiais telefonais fiksavo akimirkas, objektus, žmones. Iš to pavasarį „gimė“ originali vaikų darbų paroda „Aš žiūriu į tave, pasauli…“ Dar kartą įsitikinome, kad vaikų fantazijai nėra ribų. Džiaugiamės jau ne vienus metus trunkančia draugyste su neuroedukatore Aušra Andriuškaite-Malyševa ir labai tikime neuroedukacijos užsiėmimų nauda ilgalaikėje perspektyvoje. Vis dar girdime klausimų, kas ta neuroedukacija? Neuroedukacija – tai socialinių, emocinių kompetencijų ugdymo užsiėmimai, kurių metu, taikant įvairius dailės terapijos metodus, vaikai (ir ne tik) mokosi suprasti, kas vyksta jų viduje, valdyti emocijas ir adekvačiai jas išveikti, bendradarbiauti, sutelkti dėmesį, atsakingai priimti sprendimus. Tai „legali“ erdvė, kai vaikai gali išrėkti savo pyktį, o džiaugsmą „ištaškyti“ popieriaus lape, o kartais ir ant sienų. Dirbdami su vaikais pastebime, kad piešimas – vienas iš galimų būdų nurimti, susikaupti, išreikšti savąjį „aš“. Pažadinti kiekviename vaike menininką mums padeda ir savo patirtimi dalijasi „AureArt“ dailės studija ir jos vadovė Aurelija Valutytė-Slavinskienė.

Didelė dalis centro veiklų orientuotos ne tik į vaikų saviraiškos ir socialinių gebėjimų lavinimą, bet ir aktyvaus laisvalaikio praktikavimą. Jaunieji centro lankytojai išbandė savo ištvermę „Muay Thai treniruotėse“, mokosi šokio subtilybių „Divina Femina“ sporto studijoje, dalyvauja žaismingose, vaikams adaptuotose treniruotėse Anzelinos sporto studijoje, stiprina savo plaukimo įgūdžius „Gargždų pramogų“ baseine, vasarą plaukiojo irklentėmis „Infinity“ vandens pramogų parke, įveikė baimes laipiodami „Scala Dream“ uolomis, medžių trasomis nuotykių parke „77“, kasmet dalyvauja 2–3 pėsčiųjų žygiuose.

Vaikai – neatsiejama bendruomenės dalis, todėl džiaugiamės galėdami kasmet dalyvauti įvairiose Gargždų bendruomenės iniciatyvose, prisidėdami prie jų taip, kaip gebame – žaismingomis edukacijomis, vaikiškais pasirodymais, pasigamintais skanėstais. Taip parodydami, kad mes esame: esame visokie, esame įdomūs, kartais triukšmingi, kartais susimąstę… Šiemet mus sutikti galėjote Gatvės muzikos dienoje, Vaikų gynimo dienoje, Jaunimo piknike „Vienu ritmu“, Obuolių šventėje.

Neslėpsime, kad dirbdami Vaikų dienos centre susiduriame su nemažai iššūkių – vaikų skirtumais bei skirtingais jų poreikiais, kuriuos atpažinti bei tenkinti mokomės tikriausiai kiekvieną dieną. Kartais, būna, organizuoji kokį renginį, nesiseka, pradedi galvoti, kam iš viso to ėmeisi. Kartais ir į kasdienes veiklas nelengva vaikus įtraukti, motyvuoti… Džiaugiamės, kai vis dėlto po įdėtų bendrų vaikų ir visos komandos pastangų pasiekiame bendrą rezultatą. Dar labiau džiugina tėvelių grįžtamasis ryšys, jų įsitraukimas sprendžiant kylančius sunkumus.

Gerą žodį norisi tarti ir svarbiems mūsų pagalbininkams savanoriams. Gargždų socialinių paslaugų centras yra akredituota kaip Jaunimo savanorius priimanti organizacija ir kviečia jaunuolius nuo 14 iki 29 m. savanoriauti ne mažiau kaip 6 mėnesius, dalintis sava patirtimi ir mokytis naujų įgūdžių padedant organizuoti lankytojų užimtumą.

Artėjant mūsų visų – socialinių darbuotojų – profesinei šventei, norisi įsikvėpti pačioms ir įkvėpti kolegas nenustoti tikėti savo darbo verte. Kažkas labai taikliai yra pasakęs „nevertinkime dienos pagal derlių, kurį pavyko nuimti, vertinkime pagal tai, ką pavyko pasodinti“.

P. S. Vaikų dienos centro mažieji lankytojai taip pat siunčia sveikinimus visiems socialiniams darbuotojams ir dovanoja dar vieną savo dailės darbų parodėlę „Įkvėpimo tikėti…“, kurią galite pamatyti Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje iki rugsėjo 26 d.

Socialinės darbuotojos Eglė KRASAUSKIENĖ ir Vilija DROMANTIENĖ

Užsak.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių