Vaistinės apsirūpino kalio jodido atsargomis, gyventojus ir toliau kviečia nepanikuoti

Prieš du mėnesius kilęs ažiotažas dėl kalio jodido tablečių trūkumo atslūgo – vaistinės apsirūpino šių preparatų atsargomis. Vaistinėse dirbantys sveikatos specialistai ir toliau kviečia gyventojus nepasiduoti panikai – jokiais būdais nevartoti kalio jodido tablečių profilaktiškai, taip pat nepainioti jų su kitais jodo turinčiais preparatais, kurie visiškai nesaugo skydliaukės nuo radioaktyvaus jodo.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Giedrė Tautkevičienė.

„Nuo karo Ukrainoje pradžios realizavome 17,5 tūkst. pakuočių kalio jodido. Didžiausia jų paklausa buvo nuo kovo pradžios iki balandžio vidurio, kai per savaitę pirkėjai įsigydavo maždaug 2,5 tūkstančio kalio jodido pakuočių – 3 kartus daugiau nei šiuo metu. Atsižvelgdami į pacientų poreikius, balandį pradėjome kalio jodido tablečių gamybą savo gamybinėse vaistinėse, tad šiuo metu vien mūsų tinkle yra per 12 tūkst. šių preparatų pakuočių atsargų“, – sako vieno didžiausių vaistinių tinklų „Gintarinė vaistinė“rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė.

Pasak jos, kovo mėnesį kilęs ažiotažas visiškai suprantamas, jį paskatino gyventojų baimė dėl galimo branduolinio ginklo panaudojimo karo Ukrainoje metu ir avarijų atominėse elektrinėse tikimybės. Panikos ženklų buvo juntama visoje Lietuvoje, ne tik Vilniuje, nerimą didino ir tai, jog ne visos vaistinės tuo metu galėjo pasiūlyti šių preparatų.

„Kalio jodido gamybos procesas nėra sudėtingas, kadangi gamybinėse vaistinėsenuolat gaminame vaistus pagal individualius užsakymus, tačiau didžiausias iššūkis buvo staiga užgriuvęs didžiulis šio preparato poreikis – teko perorganizuoti darbus ir suburti kolektyvą. Šiuo metu iš daugiau nei 17 tūkst. parduotų kalio jodido pakuočių 11 tūkst. pagaminome mes patys“, – aiškina „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Giedrė Tautkevičienė.

Ji priduria, kad pastaraisiais mėnesiais išaugo ne tik kalio jodido tablečių, bet ir kitųjodo turinčių preparatų bei maisto papildų paklausa.

Vaistininkė pastebi, kad gyventojai dažnai nežino, jog kalio jodidas ir mikroelementas jodas yra skirtingos medžiagos, turinčios skirtingą poveikį, jų negalima vartoti savarankiškai nepasitarus su vaistininku. Branduolinės avarijos atveju skydliaukės nuo radioaktyvaus jodo nesaugo nei jodo purškalai, nei maisto papildai su jodu.

„Tuo tarpu kalio jodido tabletes skydliaukės apsaugai galima vartoti tik aplinkoje pasklidus radioaktyviojo jodo dalelėms ir tik po oficialaus Sveikatos apsaugos ministerijos kreipimosi. Šias tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Taip pat blokuoti skydliaukę kalio jodidu yra veiksminga ir praėjus 2 valandoms nuo susidūrimo su kenksminga medžiaga, tačiau ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Neatsakingas vartojimas gali sukelti daug žalos organizmui – pavyzdžiui, sutrikdyti skydliaukės veiklą“, – atkreipia dėmesį ji.

Radiacinės saugos centras nuolat stebi radiacinį foną Lietuvoje, todėl jei šalies gyventojams grėstų pavojus, susijęs su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu, centras nedelsiant apie tai informuotų atsakingas institucijas ir gyventojus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių