„Vaivorykštės“ gimnazistams netradicines pamokas vedė rašytoja
Birželio pirmąją dieną Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos pirmokai, lydimi lietuvių kalbos mokytojų, vykome į netradicines pamokas Vanaguose ir Priekulėje – „Ievos Simonaitytės takais“. Jas vedė rašytoja, mokytoja Edita Barauskienė.
Pirmoji vieta, kurioje apsilankėme, spėjama I. Simonaitytės gimimo vieta – Vilko butukas, kur pastatyta garsaus medžio skulptoriaus Vytauto Majoro skulptūra. Čia E. Barauskienė pasakojo apie I. Simonaitytės meilę gamtai, gimtajam miškeliui, šypsojomės išgirdę, kad ji nesutikusi tekėti, nes jaunikis neturėjo miško…
Vėliau pamoka persikėlė į Šauklių sodybą. Susikaupę klausėmės, kokia sunki dalia laukė būsimos rašytojos, nes ji sirgo kaulų tuberkulioze ir negalėjo lankyti mokyklos. Namie ją mokė mama. Ievutė buvo labai smalsi, daug mokėsi pati skaitydama įvairias knygas, tiesiogiai stebėdama gyvenimą pro langą.
Kita pamokos stotelė – Vanagų evangelikų liuteronų bažnyčia, kur mus pasitiko parapijos pirmininkas Manfredas Sprogis, papasakojęs bažnyčios istoriją. Čia E. Barauskienė toliau tęsė pasakojimą apie garsiąją rašytoją, kaip ją globojo kunigas Emilis Bleiveisas, savotiškai nulėmęs tolesnį jos gyvenimą. Jis pastebėjo, kad mergaitė yra protaujanti, gerai mąsto apie Dievą, norėjo jai padėti ir nusiuntė gydytis į Vokietiją. Baigdami pažintį su šia šventove, lipome prie bažnyčios vargonų, klausėmės jų didingų garsų. Pakeliui į Priekulę dar stabtelėjome Vanagų kapinaitėse, kur ilsisi nemažai Ievai Simonaitytei svarbių žmonių.
Priekulėje, Ievos Simonaitytės memorialiniame muziejuje, daugiau sužinojome, kaip rašytoja čia gyveno, ką mėgo, kaip elgėsi su savo svečiais ir priekuliškiais. Pamatėme jos turėtus baldus, paveikslus, suvenyrus, dovanas, didelę namų biblioteką, nuotraukas, dokumentus.
Mus tikrai dar kartą sužavėjo Mažosios Lietuvos metraštininke vadinama Ieva Simonaitytė, sužinojome, kokia ypatinga ir svarbi ji yra visai Lietuvai. Ypač įdomu buvo klausytis rašytojos E. Barauskienės pasakojimų. O, svarbiausia, visi supratome – įdėjus daug sunkaus darbo, viskas yra įmanoma.
Gabija APANAVIČIŪTĖ
I g klasės gimnazistė
Nerijos VALINČIENĖS nuotr.