Venų varikozei pažaboti – pažangus, greitas ir neskausmingas gydymas

Vaistų, kurie efektyviai gydytų venų varikozę, nėra. Efektyviausias poodinių venų varikozės gydymo būdas yra chirurginis – atvira arba endovaskulinė (lazerinė arba radiodažnuminė) operacija.

Išsiplėtusios kojų venos – labai paplitusi liga. Kojų venų varikozė sukelia nemalonius simptomus, blogina gyvenimo kokybę. Tai ne tik moteris kamuojanti problema, ir ne tik estetinė: negydoma ji gali sukelti rimtų komplikacijų. Dėl kokių priežasčių ši liga prasideda, kaip atpažinti pirmuosius simptomus ir kaip ją gydyti, kalbamės su kraujagyslių chirurgu Karoliu TIJŪNAIČIU. Pasak mediko, pasveikti gali ir tie, kurie ligą paveldėjo, ir tie, kurie įgijo dėl netinkamų kasdienių įpročių.

Kraujagyslių chirurgas
Karolis Tijūnaitis


Skundžiasi apie 60 proc. pacientų
Kas yra kojų venų varikozė?
Ši liga pasireiškia sulėtėjusia venine kraujotaka ir sutrikusia mikrocirkuliacija, kuri atsiranda dėl venų sienelių arba venų vožtuvų pažeidimo ir sutrikusios funkcijos. Tai paviršinių kojų venų išsiplėtimas, sukeliamas venų vožtuvų nepakankamumo ir nesandarumo. Kojų venų varikoze skundžiasi maždaug apie 60 proc. visų kraujagyslių chirurgo kabineto duris praveriančių pacientų (tiek jauno, tiek vyresnio amžiaus). Klaidinga manyti, kad ši liga pasireiškia dažniau moterims. Šia liga serga tiek vyrai, tiek moterys. Tačiau daugumą moterų neramina kosmetiniai defektai ir jos į medikus kreipiasi dažniau bei anksčiau.

Kokie pirmieji ženklai išduoda jos atsiradimą?
Dažniausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi, – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Daliai žmonių ši liga pasireiškia tik kaip kosmetinis defektas, tačiau kiti jaučia ir daugiau ligos simptomų: nuovargį, kojų tinimą, atsiradusius naktinio kojų mėšlungio skausmus.

Kaip vystosi venų varikozė?
Tai progresuojanti liga, skirstoma į šešias grupes. Pirmoji – ant kojų matyti išsiplėtusių smulkiųjų kraujagyslių – kapiliarų, retikulinių venų. Antroji – matyti stambių poodinių venų mazgai, tačiau kojos netinsta. Gali varginti kojų nuovargis, deginimo jausmas, raumenų mėšlungis, maudimas, kojų patinimas. Trečioji – be kojų odos paviršiuje matomų poodinių venų mazgų, ilgiau pastovėjus ar pasėdėjus, ypač vakarais pasireiškia kojų tinimas. Ketvirtoji – progresuojant ligai, gali atsirasti odos pakitimų, pigmentacija. Pasireiškia kojos audinių mitybos sutrikimas, kurio požymiai – blauzdos audinių sukietėjimas, odos spalvos pokyčiai, odos ir paodžio lėtinis uždegimas. Penktoji – tai stadija po buvusios trofinės opos, ant kojos opos vietoje matyti randas. Šeštoji – sunkiausia iš visų stadijų, pasireiškianti atviromis negyjančiomis ar labai sunkiai gyjančiomis opomis.


Svarbu stebėti save ir nedelsti
Kas gali nutikti, jei liga nebus gydoma?
Jeigu dėl venų patologijos pacientai nesikreipia pagalbos, laiku nepradeda gydymo, gali išsivystyti įvairios išties nemalonios komplikacijos. Viena sunkiausių – trofinės opos. Jos gali komplikuotis kraujo užkrėtimu.
Taip pat venų išsiplėtimas gresia ir kitomis rimtomis ligomis. Viena jų – tromboflebitas arba paviršinių venų uždegimas. Dėl nesandarių venų vožtuvų dalis kraujo, užuot keliavusi viena kryptimi – širdies link, grįžta atgal, užsistovi, todėl yra rizika tokiose venose susidaryti trombams. Komplikuojantis paviršinių venų trombozei, gali atsirasti ir giliųjų venų trombozė. Daliai pacientų krešuliai gali pasiekti giliąsias venas, o iš ten nukeliauti į plaučius, sukeldami plaučių arterijos tromboemboliją, o tai – rimtas pavojus gyvybei.


Kokios yra dažniausios varikozę sukeliančios priežastys?
Polinkis sirgti venų varikoze yra genetiškai paveldimas dėl įgimto jungiamojo audinio silp­numo. Prisidėjus papildomiems neigiamiems veiksniams, vystosi kojų venų varikozė. Pagrindiniai rizikos veiksniai – nutukimas, mažas fizinis aktyvumas.

Kada reikėtų kreiptis į medikus?
Nepatarčiau žmonėms gydytis varikozę patiems. Kreipkitės į gydytoją, jeigu kojų varikozė sukelia skausmą, tinimą, atsiranda odos įtrūkimų, opų, jos kraujuoja, jeigu susidūrėte su nuovargiu, sunkumu, tinimu, ryškėja paviršinių kraujagyslių tinklas. Vienas iš matomų progresuojančio venų nepakankamumo simptomų – išsiplėtusios venos. Būna atvejų, kad šiuos venų varikozės simptomus gali sukelti kitos priežastys: problemos su sąnariais, stuburo juosmeninės dalies išvarža arba kt.
Nedelskite ir savo sveikata susirūpinkite laiku. Svarbu suprasti, kad, esant net pradiniams ligos simptomams, reikia kreiptis į specialistą, kad būtų atliktas ultragarsinis kojų venų tyrimas ir paskirtas racionalus ir savalaikis gydymas bei išvengta ligos komplikacijų.


Auksinis gydymo standartas – lazerinė operacija
Kokie yra venų varikozės gydymo būdai? Kaip gydymo priemonės ir metodai keičiasi?
Pacientui, turinčiam nusiskundimų, pirmiausia atliekamas venų echoskopinis ištyrimas. Tuomet sprendžiame, koks gydymas reikalingas. Kojų venų varikozės gydymas priklauso nuo ligos stadijos.
Vaistų, kurie efektyviai gydytų šią ligą, nėra. Efektyviausias poodinių venų varikozės gydymo būdas yra chirurginis – atvira arba endovaskulinė (lazerinė arba radiodažnuminė) operacija.
Dažniausiai venų operacijas žmonės sieja su chirurgine operacija, kuri yra traumatiška. Tačiau dabartinės technologijos leidžia viską daryti daug saugiau, stebint kiekvieną veiksmą ir nepaliekant žymių ateičiai, mažinant traumatiškumą. Seniau, esant prasčiau išvystytoms technologijoms, varikozė buvo gydoma tik chirurginiu būdu. Pacientai vengdavo šios operacijos ir tai buvo suprantama: operacija su anestezija, dideli pjūviai, ilgai trunkantis sveikimo laikotarpis.
Pastarąjį dešimtmetį praktikoje taikomi kur kas modernesni ir pacientui patogesni yra endovaskuliniai gydymo būdai, iš kurių dažniausiai taikoma lazerinė operacija, kuri laikoma auksiniu venų varikozės gydymo standartu. Lazerinės operacijos metu pasiekiamas radikaliausias gydymas bei geriausi rezultatai. Šiuolaikinėmis priemonėmis mes galime pasiekti labai daug, bet nėra nė vienos, kuri būtų 100 proc. veiksminga. Operacijos metu gydymo sistemos į venos vidų įvedamos punktuojant veną ir kontroliuojant echoskopu. Odoje daromas tik iki 2 mm pjūvelis. Pažeisti venos segmentai gydomi iš vidaus, tai yra užakinami, o kraujas ima keliauti tik sveikomis kraujagyslėmis.
Gydymas lazeriu nesukelia pacientams nepatogumų dėl įprasto gyvenimo ritmo: jau kitą dieną po operacijos galima grįžti į darbą, nelieka randų. Lazerinė venų procedūra trunka nuo 30 minučių iki 1 valandos. Po operacijos lazeriu kurį laiką reikia mūvėti kompresines kojines.
Pradėjome nuo klasikinių operacijų – venos kamienų ištraukimo ir didelių pjūvių, o šiandien tai minimaliai intervencinė procedūra. Iki taškinės punkcijos, realiai be pjūvio. Tai didžiulis pasiekimas.
Taip pat galimi ir kiti gydymo būdai. Vienas iš jų yra taikomas gydymo metodas bioklijais. Šios procedūros metu į gydomą veną per kateterį suleidžiami bioklijai ir, spaudžiant ultragarsiniu davik­liu, vena užklijuojama.
Dar vienas gydymo būdas – skleroterapija – tai venų sieneles suardančių medikamentų įšvirkštimas į varikoziškai pakitusias venų šakas. Skleroterapijos metu gydytojas suleidžia sklerozuojančio tirpalo arba putų į išplėstą veną, kuri sukelia simptomus. Šis metodas ypač veiksmingas esant pradinėms ligos stadijoms, esant kosmetinei varikozei arba pasikartojančiai venų varikozei (recidyvui) po anksčiau atliktų venų pašalinimo operacijų.

Kokios yra venų varikozės profilaktikos priemonės?
Genetikos mes nepakeisime, tačiau įvairios profilaktinės priemonės padeda užkirsti kelią venų varikozei ir galimoms venų trombozės komplikacijoms. Pagalba sau turi prasidėti ne nuo vaistų, o nuo gyvenimo įpročių keitimo: fizinio aktyvumo skatinimas, kūno masės reguliavimas, dieta, streso vengimas, karščio vengimas, tinkama apranga vasaros metu. Taip pat vėsesnis vanduo dienos gale gali atvėsinti jūsų kojas. Kai šių priemonių nepakanka, ypač jei giminėje yra paveldimas polinkis sirgti kraujagyslių ir širdies ligomis, tokiu atveju gali būti rekomenduojami ir tam tikri preparatai, mažinantys simptomus.
Kraujagyslių chirurgija – plati ir sudėtinga sritis. Kokie iššūkiai ir džiaugsmai kasdieniame darbe?
Kraujagyslių chirurgija – sritis, apie kurią svajojau, kurios kryptingai siekiau ir į kurią beatodairiškai įsitraukiau. Kitur savęs neįsivaizduoju. Kiekviena išgelbėta gyvybė – tai pergalė ir džiaugsmas. Siekiu tobulėti, semtis gerosios patirties iš užsienio kolegų ir ją pritaikyti Vakarų Lietuvos pacientų gerovei. Jaučiu moralinį pasitenkinimą galėdamas padėti žmonėms.


Aistė NOREIKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių