Verslo pradžiai kaime – naujos galimybės

Taujėnų miestelyje (Ukmergės r.) gyvenantis jaunasis virtuvės šefas Rokas Galvonas sako, kad beveik 22 tūkst. Eur siekusi parama buvo didelė paspirtis vystant verslą. Lapkričio mėnesį bus galima teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėt­ros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“. „Kaime verslo imtis sunkiau nei mieste, todėl ši parama yra didelė paspirtis“, – sako jaunas verslininkas Rokas Galvonas iš Taujėnų.

Skatinama veiklų įvairovė

Paraiškos bus priimamos nuo šių metų lapkričio 2 iki 30 d. Paramos galės kreiptis fiziniai asmenys, kurie nevykdė jokios ne žemės ūkio ekonominės veiklos nuo 2014 m. gegužės 2 d. iki 2017 m. gegužės 2 d., taip pat naujai įsteigti privatūs juridiniai asmenys – labai mažos įmonės.

Parama skiriama ne žemės ūkio veiklai pradėti (yra išimčių). Štai Beižonių kaime (Elektrėnų r.) gyvenanti Eglė Palčiauskaitė, dokumentus teikusi ankstesniuoju paraiškų priėmimo etapu, gavo paramą mediniams mokomiesiems žaidimams gaminti, o jos brolis Dainius Palčiauskas – pramogoms ir poilsiui organizuoti. Jaunuoliai džiaugiasi, kad turės galimybę gimtajame kaime vystyti mėgstamą veiklą. Tiesa, apie ne per seniausiai gautą paramą kalba atsargiai. „Kai bus rezultatai, tada ir galėsime pašnekėti“, – šypsosi E. Palčiauskaitė.

Pataria daug skaityti ir domėtis

Taujėnų miestelyje (Ukmergės r.) gyvenantis R. Galvonas drąsesnis – jis sako, kad beveik 22 tūkst. Eur siekusi parama buvo didelė paspirtis imtis verslo.

R. Galvonas – jaunas ir charizmatiškas virtuvės šefas. Prieš kelerius metus, dar būdamas moksleivis, jis pribloškė Lietuvą savo kulinariniais sugebėjimais. Dabar Taujėnų dvare R. Galvonas yra įkūręs restoraną ir kepyklėlę „Roko virtuvė“, ruošia išvažiuojamuosius banketus. Prie jaunuolio sėkmės daug prisidėjo ir parama.

Ją gauti, anot taujėniškio, neleng­va, tačiau įmanoma. „Popierizmo nemažai, tikrai reikia padirbėti. Mano patarimas – apsišarvuokite kantrybe, labai daug skaitykite ir domėkitės, o bandyti tikrai verta“, – sako jis.

Vienam projektui – iki 40 tūkst. Eur

Didžiausia paramos suma vienam projektui – 40 tūkst. Eur, finansuojama 100 proc. tinkamų išlaidų. 50 proc. paramos išmokama avansu per 10 d. d. po paramos sutarties pasirašymo. Likusieji 50 proc. išmokami po to, kai tinkamai įgyvendinamas verslo planas (atliktos investicijos, sukurtos darbo vietos, tinkami ekonominio gyvybingumo kriterijai).

Prie tinkamų finansuoti išlaidų priskiriama gamybinių ir kitų būtinų statinių nauja statyba, taip pat rekonstravimas ir kapitalinis remontas. Juos atliekant ūkio būdu, finansuojamas tik naujų statybinių medžiagų įsigijimas.

Į tinkamas finansuoti išlaidas taip pat patenka naujos technikos ir įrangos, skirtos projekto reikmėms, įsigijimas. Tai gali būti speciali kompiuterinė ir programinė įranga arba motorinė transporto priemonė (yra apribojimų). Dar viena tinkamų finansuoti išlaidų kategorija – verslo infrastruktūros kūrimas privažiavimo sklypo, kuriame įgyvendinamas projektas, ribose: apšvietimo įrengimas; vandens tiekimo (įskaitant vandens gręžinį) ir nuotekų šalinimo sistemos įrengimas ir sutvarkymas; kitos su projekto įgyvendinimu susijusios infrastruktūros kūrimo ar gerinimo darbų išlaidos.

Projektai vertinami balais. Privalomas mažiausias balų skaičius – 45, didžiausias – 100.

Priemonė finansuojama iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto.

R. Galvono asmeninio archyvo nuotr.

Užsak. Nr. 10

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content