Vienas gydytojas ragina operuotis, kitas neranda, ką operuoti: kuo pasikliauti?
Į „Bangos“ redakciją kreipėsi ne viena moteris, kuri skundžiasi, esą Gargždų ligoninėje dirbantis gydytojas siuntė jas į operacinę, kai po privačių patikrų uostamiestyje paaiškėjo, kad tam nebuvo pagrindo. „Tačiau kiek streso, nerimo išgyventa, kiek tai sveikatos kainavo?“ – retoriškai klausia sunkių išgyvenimų patyrusios moterys.
Išgyveno šoką
Gargždiškė Asta (tikras vardas, pavardė redakcijai žinomi) pasakojo, kad kasmet profilaktiškai tikrinasi krūtis, registruojasi mamografijai. „Šiemet po mamografijos Klaipėdoje lyg ir pamatė kažkokių pakitimų ir rekomendavo atlikti dar krūtų echoskopiją. Apsilankiau pas Gargždų ligoninėje dirbantį gydytoją, pirmiausia jis mane kaip mažą vaiką išbarė, kad per retai atliekama echoskopija, prigąsdino. Po to apžiūrėjo ir pasakė, kad yra gerybinis auglys, reikia operuoti. Paklausė, ar operuosiuos, išsigandusi atsakiau teigiamai, o ko čia laukti. Tuomet gydytojo bendravimo tonas sušvelnėjo“, – savo istoriją pasakoja Asta. Anot jos, kitą dieną ji vis tiek nusprendė važiuoti į Klaipėdą ir privačiai darkart pasitikrinti. „Pradžioje gydytojai nesakiau, dėl ko atvažiavau. Ji apžiūrėjo ir įvertino, kad viskas yra gerai. Tuomet atvirai išdėsčiau, kad esu siunčiama operuotis, gydytoja darkart viską nuodugniai patikrino ir patikino, kad nėra ko operuoti. Likau apstulbusi – operaciją atšaukiau“, – dėstė Asta. Moteris pasakojo, kad vėliau bendravo su ne viena moterimi iš Gargždų, kurios išgyveno tokias pat istorijas. Pacientės svarsto, jog nuo atliekamų operacijų priklauso finansavimas, tad ir operuojama, kas tik įmanoma. „Laimė, kad nieko rimto. Tačiau kokia padaroma moralinė žala, juk tokia diagnozė sukelia šoką, kitos ir depresija gali susirgti, ir pan.“, – kalbėjo pašnekovė.
Panašią istoriją „Bangai“ išdėstė ir Rasa (vardas, pavardė redakcijai žinomi). „Po mamografijos atėjau echoskopijos. Tas pats gydytojas rado auglį krūtinėje, ragino operuotis. O aš gyvenu su neįgaliu sūnumi, negaliu jo nesuplanavusi palikti. Išėjusi puoliau į ašaras, verkiau, važiavau pas sesę, o ši patarė nuvažiuoti ir pas kitą gydytoją. Taip ir padariau. Užsiregistravau privačiai – nieko nerado. Tai buvo kažkur 2019 m., tai iki šiol, laimei, man viskas gerai. Ką jis būtų operavęs? Labai skaudu“, – dėstė Rasa.
Kompetenciją įrodo licencija
Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Virgina Ruškienė, paprašyta pakomentuoti situaciją, atsakė: „Gargždų ligoninė teikia paslaugas, kurios yra nurodytos įstaigos licencijoje, tarp jų ir dienos chirurgijos. Šias paslaugas teikia gydytojai chirurgai, gydytojai akušeriai-ginekologai. Visi gydytojai įstaigoje dirba tik turėdami savo profesinės kvalifikacijos licencijas, kurias išduoda Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos, įvertindama kiekvieno specialisto kompetenciją pagal specialybę. Kiekvienas gydytojas turi prievolę kas 5 m. atnaujinti savo licenciją, pateikdamas VASPNT prie SAM tą įrodančius dokumentus apie savo profesinės kvalifikacijos kėlimą, dalyvavimą tobulinimosi kursuose. Todėl įstaiga vertinti ar teigti, jog vienu ar kitu atžvilgiu buvo ar nebuvo nereikalingas operacinis gydymas, negali.“
Pats gydytojas „Bangai“ teigė, kad pacientės atvyksta krūtų echoskopijoms dėl įvairių priežasčių. Krūtų echoskopiją tikslinga atlikti profilaktiškai nuo 20 m. amžiaus. Dažnai atvyksta echoskopijoms po mamografijų, kur įtaria gerybinių ar galimai gerybinių darinių. „Atliekant krūtų echoskopiją ne visada būna aišku, ar matomas navikas, ar sustandėjimas, todėl ir rekomenduojame pacientei atlikti matomo darinio aspiracinę biopsiją. Prieš 1,5 metų buvau dėl krūtų echoskopijos stažuotėje Kauno klinikose, kur buvo pasakyta, jog geriau išoperuoti gerybinį darinį negu palikti piktybinį“, – sakė gydytojas.
Agnė ADOMAITĖ