Viešnagė Stokholme: užburianti ABBA istorija
Vasara – atostogų ir kelionių metas. Šiais karštų vasarų laikais gana dažnai renkamės jau madingomis tampančias „šaltesnes atostogas“, t. y. keliaujame į tas šalis, kuriose klimatas palankesnis mūsų sveikatai. Viena iš tokių – Švedija ir jos nuostabioji sostinė Stokholmas.
Įprasti turistiniai maršrutai šiame mieste driekiasi po senamiestį – aplankant Karalių rūmus, Rotušę, gražiąją Stokholmo katedrą, įspūdingą Švedijos parlamento Riksdago kompleksą. Taip pat vilioja pasiplaukiojimas po 14 miestą sudarančių salų, kurias jungia net 57 tiltai. O kur dar garsusis Vasa muziejus. Bet Stokholme galima surasti ir dar įdomesnių lankytinų vietų. Tai – ABBA muziejus.
„Užeikite, o išeikite šokdami“ (Walk in, dance out – angl.) – taip skamba vieno įdomiausių muziejų, skirtų legendinei Švedijos grupei ABBA, šūkis. Ir iš tikrųjų, vaikštant po muziejų, kojos pačios neša šokio žingsniu ir norisi dainuoti pačias žinomiausias grupės dainas „Dancing Queen“ arba „Mamma Mia“!
Bet apie viską nuo pradžių. Interaktyvus muziejus Stokholme, žymiojoje Djurgården saloje, duris atvėrė 2013-ųjų gegužę. ABBA ketveriukė – tai Agnetha Faltskog, Bjorn Ulvaeus, Benny Andersson ir Anni Frid Lyngstad. 1972 metais susikūrusi grupė po pergalės „Eurovizijoje“ tiesiog žaibiškai tapo žinoma visame pasaulyje. Įdomu tai, kad ši grupė – pirmoji ne angliškai kalbanti, bet užkariavusi anglakalbių šalių muzikos topus. Negana to, ABBA iki šiol yra viena iš daugiausia įrašų pardavusių grupių muzikos istorijoje.
Ekspozicija prasideda ABBA Voyage šou – skaitmeninių grupės narių avatarų, sukurtų naudojant specializuotą dirbtinio intelekto technologiją, pasirodymu bei pačios technologijos, kaip buvo kuriami avatarai, pristatymu. Kadangi ir savo šlovingais laikais grupės ABBA nariai naudojosi pačiomis naujausiomis technologijomis, tai ir šis sumanymas buvo labai palankiai sutiktas. O toliau keliaujame į grupės istoriją. Muziejus apima laikotarpį nuo pagrindinių herojų vaikystės, jų kelio į muzikos pasaulį iki 1982-ųjų, kai grupė išsiskirstė ir daugiau niekada nesusibūrė drauge. Čia eksponuojami asmeniniai grupės narių daiktai, sceniniai kostiumai, instrumentai, apdovanojimai ir kiti jos šlovę primenantys dalykai. Galima pasėdėti ant žymiojo suolelio, kur pirmą kartą susitiko garsioji ketveriukė. O tada žengi į naktį, kuri pakeitė viską. Ta naktis – tai 1974 metų balandžio 7-oji, kai „Eurovizijoje“ ABBA kvartetas su daina „Waterloo“ pelnė laurus ir daugiau niekada nebenulipo nuo raudonojo kilimo. Įdomu skaityti grupės narių mintis apie tą laiką. Ištrauka iš Benny dienoraščio: „<…> muzikos įrašas, kurį atsivežėme iš Švedijos, per silpnai skamba, visi nervinasi. „Waterloo“ yra tokia daina, kur ir muzika, ir įrašas privalo būti stiprūs nuo pat pradžių“, „Per Agnetės gimtadienį nuėjau pas bukmekerį ir pastačiau 10 svarų už „Waterloo“, <…> perskaitėme visas sveikinimo telegramas, nuo Vallenttuna rajono, iš kur esame kilę, iki karališkojo laivyno, aš net nežinau visų siuntėjų!“, „Važiuojame į Waterloo stotį fotosesijai, žmonės vis klausinėja, ar nepavargome groti tą pačią dainą, bet man kažkodėl kiekvieną kartą vis smagiau.“ Muziejuje galima pasijusti tikru ABBA nariu – keliauji nuo įrašų studijos „Polar Music“, įrengtos pačios grupės narių, kad nereikėtų dalintis su kitais atlikėjais. Studijoje įrengti atskiri kambarėliai, kur gali traukti pačias populiariausias dainas karaoke drauge su ABBA nariais. Toliau patenki į drabužinę-siuvyklą, kur buvo kuriami įstabiausi sceniniai kostiumai, vėliau – į grimo kambarį ir ant scenos! Muziejuje įrengta 8-ojo dešimtmečio scena, kur galima pasijusti penktuoju grupės nariu, šokti bei dainuoti su ABBA hologramomis. Tiek žodžius, tiek judesius diktuoja sufleris. Galima pasėdėti garsiajame sraigtasparnyje, kuris yra ant albumo „Arrival“ viršelio.
Ekspozicija baigiasi istorijomis, kuo užsiima grupės nariai iki šiol – vieni dainuoja solo, kiti kuria muziką, prodiusuoja kitas grupes. Kelionės pabaigoje yra salė, skirta ABBA dainomis paremtam miuziklui „Mamma Mia!“, kuris tapo viena sėkmingiausių kino juostų. Nepamiršti ir fanai – demonstruojamos jų atsiųstos įvairios padėkos dovanos, grupės lėlės ir t. t. ABBA garsėjo ir savo socialinėmis idėjomis – už dainą „Chiquitita“ pusė viso pelno iki šiol atitenka UNICEF vaikų fondui, mat ji skirta visoms mergaitėms ir jaunoms moterims, kurios yra priverstos nuolat kovoti už savo teises.
Tai toks tas ABBA pasaulis – labai įtraukiantis, įdomus ir kviečiantis pasinerti į muzikos ir šokio ritmus. Tad viešėdami Stokholme atraskite laiko ir populiariajai kultūrai.
Nerija VALINČIENĖ
Autorės nuotr.