Visi keliai šventadienį vedė į S. Dariaus gimtinę
„Lituanicos“ skrydžio 91-ųjų metinių minėjimas S. Dariaus gimtinėje sutraukė minias žmonių. Šventė vyko ir žemėje, ir danguje. Judrėniškiai brangina savo krašto istoriją ir nuolat ją primena, kad jaunoji karta nepamirštų savo didvyrių. Svečiai linkėjo nepritrūkti meilės, tikėjimo ir garsinti Lietuvą gražiais darbais.
Skrydžio minėjime – orlaivių pasirodymas
Legendinio skrydžio 91-osios sukakties minėjimas Stepono Dariaus gimtinėje šiemet ne mažiau įspūdingas nei jubiliejinis pernai. Tūkstančiai žmonių – nuo kūdikių iki senolių, sugužėjo į šventę. Visi keliai į renginio vietą buvo užtvindyti automobilių – net atlikėjai, čia skubėję koncertuoti, sutriko nežinodami, ką daryti, organizatoriai – kaip padėti.
Anksčiau judrėniškiai tik į legendinio skrydžio jubiliejines sukaktis kviesdavo, o pastaruoju laikotarpiu – kasmet. Organizatoriams – Judrėnų S. Dariaus bendruomenės pirmininkei, kultūros darbuotojai Vilijai Norvilienei ir muziejininkui Mėčislovui Raštikiui su pagalbininkais tenka sukti galvą, kad šventė būtų ir įdomi, ir prasminga. Šiemet ji pripildyta siurprizų, netikėtumų. Didžiąją dalį lėšų, kurias renginiams skyrė rajono Savivaldybė, judrėniškiai išleido šiai šventei. Bet jei ne vietos verslininkai, pasisiūlę paremti, Lietuvos akrobatinių skrydžių grupės ANBO pilotų Rolando Pakso, Algimanto Žentelio ir Roberto Noreikos akrobatiniais triukais žiūrovai nebūtų žavėjęsi. Kvapą gniaužė danguje jų atliekamos kilpos, vertikalės, ore nupieštas širdies piešinys ir kitos sudėtingos figūros.
Po užtrukusių pažadų S. Dariaus gimtinėje buvo pristatyta „Bellanca CH-300“. Toks patobulintas lėktuvas tapo „Lituanica“, kuriuo didžiavyriai S. Darius ir S. Girėnas prieš 91 metus perskrido Atlantą, bet žuvo Lenkijoje.
S. Dariaus gimtinėje nusileido ir senovinių, savadarbių orlaivių eskadrilė ANBO, kurios svarbus projektas – kasmetinis skrydis per Lietuvą. Tarp jų buvo ir senovinis orlaivis iš Latvijos – renginio vedėjas M. Raštikis džiaugėsi, kad šventė įgyja tarptautinių požymių.
Šventė – danguje ir žemėje
Šventės dalyviai galėjo ne tik apžiūrėti čia suskridusius įvairius orlaivius – nuo motorinių skraidyklių, ultralengvųjų iki didesnių lėktuvų, bet ir už atitinkamą mokestį jais paskraidyti.
Aviamodeliuotojas, daugkartinis Lietuvos ir pasaulio čempionas Donatas Paužuolis, pasveikinęs susirinkusiuosius, džiaugėsi, kad daug žmonių domisi aviacija, jos istorija, legendinių lakūnų žygdarbiu. Jis pristatė savo veiklą, modeliavimą ir pasiekimus, paaiškino, jog aviamodeliai – tai ne dronai. „Tai rankiniu būdu valdomi įvairūs techniškai sudėtingi modeliai, vyksta jų varžybos, bet tai nėra taip populiaru, kaip krepšinis, – kalbėjo D. Paužuolis. – Dronai – elektronika, automatiškai skraidantys dalykai. Jie svarbūs, nes padeda kurti saugią valstybę“. Susirinkusieji grožėjosi jo sukonstruoto aviamodelio-lėktuvo akrobatiniu pasirodymu: pagal muziką šis šoko ore. Vakare dar įspūdingesnis aviamodelių kūrėjo, piloto D. Paužuolio pasirodymas, vainikavęs legendinio skrydžio minėjimą.
Skambant dainai „reikėjo berniukams padangės žydros“, orlaivių skrydžiai drebino erdvę ties lauko scena, kur vyko šventinis minėjimas. Judrėnų seniūnijos seniūnas Zigmantas Siminauskas pasveikino susirinkusiuosius Rubiškėje, dabartiniame Dariaus kaime, kur lakstė Steponas, svajojantis skraidyti.
Linkėjo kurti gražią Lietuvą
„Kiek žmonių užsuktų į Judrėnus, jeigu ne S. Darius?“ – retoriškai klausė renginio vedėja Vilija Norvilienė. Rajono vicemerė Violeta Riaukienė antrino, jog džiugu švęsti, minėti unikalų įvykį, išgarsinusį Lietuvą. „Didžiavyriai mylėjo savo Tėvynę, aukojosi, turėjo vilties ir tikėjimo, atvedusio į šią garbę, – kalbėjo ji. – Linkiu visiems savo darbu puošti ir kurti Lietuvą, kurioje visi norėtų gyventi, čia sugrįžtų emigrantai“. Vicemerė padėkojo V. Norvilienei ir M. Raštikiui, bendruomenei už unikalios tradicijos puoselėjimą.
Šventės dalyvius pasveikino ir rajono Savivaldybės tarybos nariai Eglė Jaugelavičė, sugrįžti į šventę čia linkėjo Raimundas Daubaris. Renginyje dalyvavusi Seimo narė Rasa Petrauskienė, pasidžiaugusi gražia šventės dvasia, S. Dariaus atminimo puoselėjimu, paragino visus prisidėti prie Lietuvos gėrio kūrimo.
Nepamiršti savo didvyrių
Veiviržėnų J. Šaulio gimnazijos Judrėnų skyriaus vadovė Laima Dargevičienė su mokiniais nuvyko į Judėnų kapines, kur palaidoti S. Dariaus tėvai ir seneliai, ir padėjo gėlių.
Savo apsilankymu šventę pagerbęs Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius „Bangai“ sakė, jog S. Dariaus gimtinėje lankosi nebe pirmą kartą, anksčiau buvo susipažinęs su memorialiniu muziejumi. „Šiandien Judrėnų Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje aukojome šv. Mišias, meldėmės, kad Lietuva nepritrūktų tokių žmonių, kaip S. Darius ir S. Girėnas, kurie garsintų šalies vardą. Po pamaldų atvykę čia apžiūrėjome lėktuvus lėktuvėlius – daug aviacijos entuziastų, puikus oras, puiki žmonių nuotaika“, – kalbėjo JE vyskupas.
Nė karto legendinio skrydžio minėjimo nepraleidusi gargždiškė Biruta Alšauskienė prisipažino, kokia brangi jai gimtųjų Judrėnų žemė. „Esu gimusi netoli S. Dariaus – Stepono Jucevičiaus gimtinės. Visada domėjausi istorija, rinkau medžiagą apie šį didvyrį. Reikia nuolat apie jį kartoti, priminti istoriją, kad jaunoji karta nepamirštų“, – dėstė B. Alšauskienė.
Iš Airijos į „Lituanicos“ skrydžio minėjimą atvykęs garbaus amžiaus airis Polas, lakūnas, sklandytojas ir muzikantas, susižavėjęs pasakė, kad mažame kaimelyje aviacijos šventė kaip pasaulio didmiestyje.
Šventinį renginį susitelkę organizavo Judrėnų bendruomenė, seniūnija, Veiviržėnų kultūros centras, jį rėmė Klaipėdos rajono savivaldybė, verslininkai Raimondas Rėbžda, Solveiga ir Darius Grinevičiai, ūkininkas Remigijus Norvilas, UAB „Grensena“, „Auslugita“, „Krisas“, „Tik Jums“, Ligito Rėbždos individuali įmonė, UAB „Gitoma“.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.