Vištaičių augintoja ketina plėsti ūkį

Prieš kelerius metus pradėjusi mėgėjiškai auginti dedekles vištaites, Romualda Miaun šiemet automatizavo patalpas ir viščiukų įsigijo gerokai daugiau. Darbo vietą susikūrusi darbštuolė tai vadina pomėgiu. „Man labai patinka naminiai paukščiai“, – šypsojosi ji.
Automatika palengvino
„Man labai patinka naminiai paukščiai – auginau namuose ne tik dedeklių, bet ir broilerių, žąsų, ančių, tačiau mažai vietos buvo“, – kalbėjo R. Miaun.
Prieš 3 metus Aisėnų kaime, Veiviržėnų seniūnijoje, įsigijusi seną tvartą iš pradžių augino mažiau dedeklių vištaičių, nes viską dirbo rankomis – tampė maišus, lesino, girdė. Šiemet ryžosi pagerinti sąlygas – vienoje pastato dalyje už savo santaupas įrengė automatinę pašarų dalijimo ir girdymo sistemą. Dabar lesalai iš bako vamzdžiais patenka į lesyklas tvarte. Su vandeniu viščiukams automatiškai paskirstomi vitaminai. „Labai palengvėjo, bet įranga kainavo 20 tūkst. eurų, sumontavome patys, nes būtų kainavę trečdaliu brangiau“, – atskleidė paukštininkė.
Šiltame tvarte – augintuvėje cypsėdami pasitinka 3 tūkst. viščiukų – būsimųjų čekų ‘Dominant’ veislės dedeklių, kol kas tik pradedančių plunksnuotis. Vienadieniai pūkuoti kamuolėliai iš Lenkijos čia buvo atvežti kovo pradžioje. Birželio viduryje pradės prekiauti vištaitėmis. Pasak R. Miaun, gerai prižiūrimos šeimininkų, šios už pusantro mėnesio pradės dėti kiaušinius. „Čekų dominantės labai paplitusios – jų didesni kiaušiniai, deda 3 metus, – dėstė paukštininkė. – Bet šiame pulke yra įsimaišiusių kitokių veislių – leghornų, orakanų, nes žmonės nori skirtingų spalvų vištų, kad kieme įvairovė džiugintų, ir kiaušinių kitokių būtų, antai orakanų kiaušinių lukštas žalsvas.“
Susikūrė darbo vietą
R. Miaun teigimu, daugėja gyventojų, perkančių po 50–100 vištaičių. Tačiau ir konkurentų, jas parduodančių, yra ne tik Klaipėdos rajone, bet ir aplinkiniuose. Šiais metais kaip ir pernai viščiukus pirko tiesiai iš tiekėjo, todėl kainavo dvigubai pigiau. Tačiau dvigubai pabrango pašarai, dyzelinas, kuriuo šildoma augintuvė. Kiek šiemet kainuos dedeklė vištaitė? „Pernykštė kaina – 7–8 eurai už vištaitę nereali, – patikino R. Miaun. – Mano užauginta turėtų kainuoti 10–12 eurų, kad atsipirktų išlaidos.“
Paukštininkė stengsis vakcinuoti, kad užaugintų vištaites be antibiotikų. Šiuo metu patenkinta – viščiukai auga sveiki, žvalūs. „Šiemet pakeičiau pašarų tiekėją – perku iš įmonės „Kauno grūdai“, – dalijosi patirtimi pašnekovė.
R. Miaun planuoja plėsti savo paukštyną – rudenį vėl pirkti viščiukų ir iki kito pavasario užauginti dedeklių vištaičių. Bet tai priklausys nuo to, kaip seksis dabartinį pulką užauginti ir realizuoti. „Jeigu pavyks surinkti pinigų, remontuosime ir kitą tvarto dalį, automatizuosime“, – kalbėjo pašnekovė.
Sveikatos problemų turinti moteris patenkinta, kad pavyko susikurti darbo vietą. Šiuo metu dirba viena, padeda tik vyras, bet jei plėsis, teks samdyti darbuotoją. R. Miaun vištaičių auginimą vadina pomėgiu. „Tuos 20 tūkstančių eurų galėjau išleisti savo malonumams, vyras su vaiku nepritarė man plėsti paukštyną, – neslėpė pašnekovė. – Bet man tai patinka – ryte atsikėlusi galvoju apie savo viščiukus. Jiems rūpesčio daug reikia – tenka lankyti po kelis kartus per dieną. Atėjusią pasitinka cypsėdami, aplinkui lakstydami – juk atpažįsta. Ir čia pabuvusi pamirštu visas savo bėdas.“
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.
1 Komentaras
Norėčiau telefono nr.