Vištų gaudytojus rinkosi Gargždų krašte

Nusivylusiųjų ir išvykstančiųjų uždarbiauti į užsienį srautas nemažėja. Bet aukso kalnai nelaukia: ten gerai, kur mūsų nėra. Ypač, kai šis žingsnis žengiamas neapdairiai. Susigundžius tėvynainių pasiūlymais pigiai įdarbinti svetimoje šalyje, pakliūnama į vergovę. Apie tai šių metų pradžioje prabilta užsienio spaudoje, lietuvaičių skundus išspausdino ir šalies žiniasklaida, interneto portalai. Emigranto laiško, kuriame kunkuliuoja emocijos, sulaukė „Bangos“ redakcija. Prekybos žmonėmis mastai verčia nerimauti. Darbo biržos specialistai įspėja, jog darbo užsienyje reikia ieškoti per patikimas įdarbinimo agentūras.

Emigranto laiškas redakcijai

„Sveiki tautiečiai, daugybė žmonių nukentėjo nuo „žymaus“ verslininko, garsėjančio stručiais. E. M. neturi nei širdies, nei sąžinės – jis visus baugina savo sėbrais. Supratau, kad Lietuvoje galia ir valia to, kuris turi pinigų. Juk tiems, kurie bandė kreiptis į teisėsaugą, buvo atsakyta: jus išnaudojo Jungtinėje Karalystėje, iš kurios neturime informacijos, todėl padėti negalime.

Lietuva – Europos Sąjungoje, globojamoje tokių vergvaldžių kaip E. M., kuriems viskas leidžiama, jų niekas nebaugina. Bet po daugelio metų išblėso mūsų baimė – atėjo laikas pasakyti tiesą apie jo „geraširdiškumą“, kaip jaunimui „suteikė“ galimybę įsikurti Jungtinėje Karalystėje, užsidirbti pragyvenimui – koks buvo žiaurus, elgėsi, kaip su gyvuliais, grasino, pjudė šunimi, mušė, nemokėjo pinigų už atliktą darbą.

Atvykę į svetimą šalį, nemokėdami anglų kalbos, žmonės niekur nesikreipė, nes E. M. grasino susidoroti. Taigi tylėjo laukdami, kol pavyks pasprukti nuo vergvaldžio.

Lietuvoje teisėsaugininkai juo domėjosi kelias dienas. Taigi mes patys priversti imtis iniciatyvos, kad Jungtinė Karalystė pateiktų Interpolui paklausimą apie verslininką E. M. Mums skaudu, kad jis niekino, žemino. Lietuvos policija puikiausiai žino apie tai, bet E. M. turi galių viską užglaistyti, ir viskas nuslūgo. Jis sau ramiai gyvena Lietuvoje. Mieli tautiečiai, nukentėję nuo šio verslininko, netylėkite. Tegul jis dabar vištas gaudo kitur – atėjo atpildo metas“, – rašo Vytautas Šiaulys.

Vergus išgelbėjo policija

Šių metų pradžioje britų žiniasklaidoje, taip pat Lietuvos spaudoje, interneto portaluose pasirodė šiurpinanti informacija apie tai, kaip Jungtinėje Karalystėje, britų įmonėje, lietuvius išnaudojo tautietis E. M., kilimo iš Klaipėdos rajono. „Delfi“ portale pasakojama, kad jis vištų fermose įdarbintus žmones žiauriai išnaudojęs, kankinęs, o nepaklusniuosius pjudęs šunimi. Rašoma, jog Kento grafystės policija prekybos žmonėmis byloje paskelbusi paiešką E. M., kuris įtariamas tautiečių išnaudojimu ir terorizavimu. Tačiau kitur teigiama, jog pareigūnai neturintys pakankamai įrodymų, kad galėtų skelbti jo paiešką Europos Sąjungos teritorijoje.

Žiniasklaidos duomenimis, šis vyras slapstosi nuo 2012 m. rudens, kai policija vieno patikrinimo metu išgelbėjo daugybę išnaudotų žmonių, tarp kurių beveik visi lietuviai.

Policijos akiratyje E. M. atsidūrė po to, kai pareigūnai vienoje grafystėje Jungtinėje Karalystėje sulaikė britų porą, paukščių ūkio savininkus. Jie susidomėjo ir penktą dešimtį skaičiuojančiu įdarbinimo tarpininku E. M., atsakingu už darbininkų įdarbinimą ir priežiūrą. Daugiausia savo tautiečius įdarbinęs juos įkurdindavo siaubingomis sąlygomis ir terorizuodavo.

Verslininkas bausmės nesulaukė

„Delfi“ portale rašoma, kad jis rinkosi lietuvius darbuotojus, nes juos galėjo leng­viau kontroliuoti. Daugumą susirasdavo Gargždų apylinkėse.

Štai ką britų žurnalistams pasakojo lietuvis, turėjęs reikalų su E. M.: „Darbas buvo siaubingas, o sutartį pasirašiusiam žmogui buvo beveik neįmanoma išeiti. Lietuviai prižiūrėtojai ant mūsų nuolat rėkdavo ir mušdavo, jeigu pasirodydavo, kad dirbame per lėtai ar negerai. Kartą vienas vyras man smogė į veidą ir sulaužė nosį.“ Pasak žiniasklaidos, E. M. įvairiausiais būdais ir grasinimais prievartaudavo pinigų iš jam dirbusių lietuvių, prisigalvodamas, kad jie jam skolingi, arba iš viso nesumokėdavo už darbą. Tačiau šis verslininkas bausmės nesulaukė.

Klaipėdos rajono policijos komisariato vyriausiosios tyrėjos Astos Suškienės teigimu, pastaraisiais metais į policiją dėl įdarbinimo užsienyje agentūrų apgavysčių niekas nesikreipė.


  • Klaipėdos teritorinės darbo biržos direktoriaus pavaduotojas Andrius Adomaitis:

    – Žmonės teiraujasi apie privačias įdarbinimo, tarpininkavimo agentūras, tačiau už jų veiklą mes neatsakome. Pasiūlome patiems pasidomėti, ar jos veikia legaliai. Tuo užsiimantys fiziniai ar juridiniai asmenys privalo apie savo statusą pranešti Lietuvos darbo biržai. Patartina pasiskaityti internetinius atsiliepimus. Apgavikų netrūksta, todėl reikia būti apdairiems, ypač ketinant įsidarbinti užsienyje. Apgaunami ne tik neišsilavinę, užsienio kalbos nemokantys žmonės, bet ir specialistai. Sukčiai tampa rafinuotesni – vis sunkiau juos atpažinti.

    Klaipėdos teritorinės darbo biržos EURES – Europos užimtumo tarnybų tinklo paslaugų biuras gali padėti įsidarbinti užsienyje. Jame dirbantys konsultantai nemokamai padeda ir pataria asmenims, kurie nori dirbti užsienyje, informuoja apie atitinkamas laisvas darbo vietas ir padeda rašyti prašymus bei gyvenimo aprašymus. Kasmet didmiesčiuose (ir Klaipėdoje) vyksta darbo mugės. Į jas atvyksta darbdaviai ar jų atstovai ir bendrauja su pretenduojančiaisiais dirbti užsienyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių