Vizitas pas odontologą – priverstine tvarka
Klaipėdos rajono statistika rodo, jog retas vaikas turi sveikus dantis. Dėl to raginama skirti vis didesnį dėmesį profilaktikai. Ne veltui nuo 2013 m. vaikų sveikatos pažymose atsirado naujas punktas – dantų ir žandikaulių būklės įvertinimas. Tačiau prisibelsti iki odontologo ne visada yra paprasta. Domėjomės, kokia tvarka Gargždų šeimos medicinos klinikoje ir ar tebėra teikiamos nemokamos vaikų dantų silantavimo paslaugos – juk tai efektyviausia priemonė nuo dantų ėduonies.
Kas tikrins, sprendžia tėvai
Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas informavo, kad tėvų teisė rinktis, kur tikrinti vaiko dantis: gali eiti tiek pas privatų šeimos odontologą, tiek pas dirbantį Gargždų šeimos medicinos klinikoje. „Privačiai dirbantis dantų gydytojas padarys įrašą specialioje vaiko sveikatos pažymėjimo formoje, kurią užveda šeimos gydytojas. Tad svarbu ją pasiimti, o vėliau grąžinti šeimos gydytojui“, – informavo P. Serapinas. Privačiai dirbančių odontologų įkainiai skiriasi. Jei tai nuolatinis klientas, profilaktinė apžiūra gali ir nieko nekainuoti.
P. Serapinas pripažino, kad eilės pas odontologus vis dar pakankamai ilgos. Pas kai kuriuos gydytojus apsilankymo tenka laukti ir pusę metų. Tokia situacija susidarė dėl odontologų trūkumo (šiuo metu yra laisvas vienas etatas) ir didžiulio poreikio. Tačiau jei gydymo reikia skubiai, anot P. Serapino, stengiamasi paslaugas suteikti artimiausiu metu. Vaikams teikiama pirmenybė.
Tačiau jei ateina pirmąjį kartą, tai už konsultaciją ir įrašą pažymoje teks sumokėti maždaug nuo 5 iki 10 Eur.
Dauguma, taupydami lėšas, vis tik bando prisibelsti į Gargždų šeimos medicinos klinikos odontologų duris. „Yra tokia tvarka, jog vaikas, išėjęs iš šeimos gydytojo kabineto, iškart eina pas odontologą dėl profilaktinio patikrinimo. Reikia tik šiek tiek palaukti, nes kito paciento iš kėdės niekas neišvarys. Tačiau žmogus viską susitvarko tą pačią dieną. Jei būtų įvesti talonai pas odontologus dėl profilaktinio patikrinimo, pacientams reikėtų atvykti kelis kartus. Tad kol kas dėl žmonių patogumo talonų nėra, nors patys odontologai pasisako už planinį tikrinimą, t. y. talonus“, – aiškino vyriausiasis gydytojas P. Serapinas.
Statistika nedžiugina
Klaipėdos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistė Dalia Petrikienė informavo, kad 2014 m. Klaipėdos rajone vaikų neturinčių ėduonies pažeistų, plombuotų ir išrautų dantų buvo tik 16 proc. 2,5 proc. pirmokų ir antrokų turėjo karieso pažeistų dantų. Net 3 proc. devintos ir dešimtos klasių mokinių jau turi plombuotų dantų.
„Šie skaičiai nėra džiuginantys, tad būtina ypatingą dėmesį skirti burnos ertmės higienai – taisyklingam ir reguliariam valymui, skalavimui po valgio. O norint efektyviai apsaugoti ką tik išdygusių nuolatinių krūminių dantų kramtomąjį paviršių, vaikų odontologijos specialistai pataria danties vageles ir duobeles užpildyti specialiomis medžiagomis – silantais“, – sakė D. Petrikienė.
Silantavimo paslaugos, dalyvaujantiesiems vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programoje, teikiamos nemokamai: odontologijos įstaigoms už jas sumoka ligonių kasos. Programoje numatytas paslaugas 6–14 metų vaikams teikia sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Nesudarę šių sutarčių privačiai dirbantys odontologai, tokių paslaugų nemokamai neteikia.
Silantų efektyvumas įrodytas
Visuomenės sveikatos biuro specialistė įsitikinusi, kad tokia nemokama paslauga nepasinaudoti būtų nuodėmė. Juk silantai – tai dantų ėduonies (karieso) profilaktikai skirtos medžiagos, neleidžiančios bakterijoms ir angliavandeniams patekti į dantų vageles bei įdubas ir taip jas apsaugančios nuo dantų ėduonies. Iš silantinės medžiagos išsiskyręs fluoras sustiprina silpnos mineralizacijos dantų vageles ir duobeles. Dėl to net iškritus silantui, danties paviršius lieka atsparesnis žalingiems išorės veiksniams. Silantais dengiami nesugedę nuolatiniai dantys, o padengti dantys tikrinami po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.
Nors dantų ėduonies profilaktika gali būti vykdoma įvairiomis priemonėmis, tačiau įrodymais pagrįsti medicinos duomenys patvirtina silantavimo efektyvumą. Specialistai teigia, kad laiku padengus vaikų dantis silantais, karieso atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 proc.
Tai žinotina
Klaipėdos rajone nemokamas silantavimo paslaugas teikia šios pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos:
- Klaipėdos rajono savivaldybės Gargždų šeimos medicinos klinikos odontologijos skyrius;
- Priekulės pirminės sveikatos priežiūros centras;
- Paupių pirminės sveikatos priežiūros centras;
- Kretingalės ambulatorija;
- R. Dirginčienės ir J. Kiaulakienės bendrosios praktikos gydytojai;
- UAB „MediCA klinika“.