Ylavos ir mūsų bibliotekininkai užmezgė bendrystę

Birželio pabaigoje Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos kolektyvo nariai nepabūgo vingiuotų Lenkijos kelių ir šimtus kilometrų įveikė tam, kad pasirašytų bendradarbiavimo sutartį su Ylavos miesto viešąja biblioteka. Ylava jau seniai yra Gargždų miesto partneris, tačiau knygos puoselėtojai tik dabar pradės pinti bendrystės gijas.

Susitikimu džiaugėsi lenkų ir lietuvių bibliotekininkai.Naudos su kaupu

Anot Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus Juozo Gutausko, ši partnerystės sutartis bus naudinga keletu aspektų. Pirmiausia bibliotekininkai galės dalintis patirtimi, pasiteisinusiais darbo metodais ir pan. Be to, bendradarbiavimas su užsienio šalių bibliotekomis yra didžiulis privalumas, siekiant Europos Sąjungos finansavimo įvairiems projektams.

25 žmonių delegacija iš Klaipėdos rajono Ylavoje buvo priimta itin svetingai, su ja bendravo ir Ylavos burmistras Włodzimierzas Ptasznikas. Bendradarbiavimo sutarties pasirašymo proga buvo surengta iškilminga ceremonija, kurioje dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė Ylavos miesto burmistras W. Ptasznikas. Partnerystę savo parašais sutvirtino J. Gutauskas ir Ylavos viešosios bibliotekos direktorė Kinga Groszkowka. Tuo pačiu metu vyko ir septintasis Ylavos miesto bibliotekininkų forumas, kuriame dalyvavo viso regiono bibliotekininkai.

Forume vertėjavo ir kitą dieną kelionėje lydėjo Lietuvos Respublikos konsulato Gdanske sekretorius Januszas Dziugiewiczius.

Lietuvoje didesnė centralizacija

Skirtumų tarp Lietuvos ir Lenkijos bibliotekų yra nemažai. „Jų kitokia priklausomybė. Be to, pas mus duomenų bazės yra koordinuojamos iš nacionalinės bibliotekos. Su LIBIS skaitytojo bilietu galima gauti knygų ar paslaugų bet kurioje Lietuvos bibliotekoje. Pas mus yra gerai išplėtotas bendras tinklas. Lenkija žymiai didesnė, galbūt dėl to pas juos sistema kitokia, mažiau centralizuota“, – svarstė J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė. Tiek ji, tiek J. Gutauskas pastebėjo, jog Ylavos bibliotekos materialinė bazė yra panaši kaip ir Klaipėdos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos.

Ylavoje yra apie 34 tūkst. gyventojų, bibliotekoje – 6 000 registruotų vartotojų, Gargžduose yra 16 tūkst. gyventojų, registruotų vartotojų bibliotekoje –

3 000. „Procentas išeina panašus“, – apibendrino direktorius J. Gutauskas. Tiek lenkų, tiek lietuvių bibliotekininkai neriasi iš kailio, kad pritrauktų kuo daugiau skaitytojų. „Ylavos bibliotekininkai, taip pat kaip ir mes, veda įvairius renginius, kompiuterinio raštingumo kursus. Vyksta darbas ir su vaikais. Pas lenkus bibliotekoje dar galima mokytis kalbų“, – pastebėjo D. Ciparienė.

Skaitytojų bičiulis – katinas

Klaipėdos rajono bibliotekininkų delegaciją maloniai nustebino Ylavos miesto viešojoje bibliotekoje juos pasitikęs katinas. Pasirodo, jis gyvena bibliotekoje, yra skaitytojų bičiulis. „Gali būti, kad Klaipėdos rajono savivaldybės viešoji J. Lankučio biblioteka taip pat greitai turės augintinį“, – grįžęs iš kelionės intrigavo J. Gutauskas.

Bibliotekininkus nudžiugino ir knygų plonais viršeliais populiarumas Ylavoje. „Beveik visos yra būtent tokios. Taip ir pigiau, ir ekologiškiau. Patys bibliotekininkai perka permatomos plėvelės rulonus ir kiekvieną knygą aprengia, net vaikiškas plonas knygutes. Tai didžiulis darbas, tačiau taip knygos ilgiau išlieka nesuteptos, nesusidėvėjusios“, – „Bangai“ pasakojo J. Lankučio viešosios bibliotekos direktorius.

Patenkino pažintinius poreikius

Bibliotekininkų kelionei į Ylavą 3 000 Lt skyrė Klaipėdos rajono savivaldybė, kitas kelionės išlaidas iš savų resursų apmokėjo Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešoji biblioteka bei patys važiavę bibliotekininkai.

Kelionė į Lenkiją neapsiribojo tik Ylavos aplankymu. Buvo sudarytas maršrutas, patenkinęs rajono bibliotekininkų pažintinius poreikius. Gdanskas – Lenkijos uostamiestis, Marienburgo pilis, kuri yra didžiausia Europoje plytinė viduramžių pilis, – vietos, kurių nepraleido progos aplankyti bibliotekininkai. Jų atminty dar ilgai išliks ir Torūnės senamiestis, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, taip pat Stary Lichen – piligrimų centras, garsėjantis Švč. Licheno Dievo Motinos bazilika. Tai pati didžiausia šventovė Lenkijoje ir vienuolikta pagal dydį pasaulyje.


Nuotr. iš kairės: Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja D. Ciparienė, direktorius J. Gutauskas, Ylavos miesto burmistras W. Ptasznikas ir Ylavos miesto viešosios bibliotekos direktorė K. Groszkowka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content