Aktualija
Nedaigi sėkla – prarastas laikas
Šiemet nepaprastai aktyviai perkamos daržovių sėklos. Jų tiekėjai trina rankas. Sėklų rinka labai didelė, bet pirkėjai ne visada patenkinti jų įsigiję. Nesudygus sėkloms, prarandamas brangus laikas. Juk liaudies išmintis sako, kad pavasario diena metus maitina. Taigi specialistai pataria daržovių sėklas rinktis apdairiai.
Pavasario diena metus maitina
Rūpestingos šeimininkės jau pasėjusios kai kurių daržovių, gėlių sėklų, ir ant palangių žaliuoja daigeliai.
Gargždiškė Janina – viena iš tų ankstyvųjų daržininkių, norinčių anksčiau užsiauginti daržovių, įsigijo sėklų Gargžduose esančioje parduotuvėje „Žalia stotelė“. „Pasėjau paprikas, už kurių pakelį sumokėjau 1,79 Lt, – sudygo kaip šepetys. Tačiau išlindo vos 5 baziliko daigai, o mairūno – tik vienas, – pasakojo gargždiškė. – Kai nuėjusi į parduotuvę tai pasakiau darbuotojams, vieną pakelį pakeitė, o kitų sėklų nebeturėjo. Bet laikas prarastas – šios sėklos ilgai dygsta. Vedėja man parodė ant pakelio užrašytą telefoną ir liepė skambinti tiekėjui. Beje, ant jo užrašyta, kad sėklų galiojimo laikas – iki 2014 metų. Pardavėja man patarė sėti storiau. Nejaugi sėklomis tręši žemę? Manau, kad verčiau mokėti brangiau, bet kad sudygtų.“
Sėklų ir kainų įvairovė
Gargžduose, sėklų parduotuvėje „Žalia stotelė“, didelis daržovių sėklų pasirinkimas. Daugiausia čia UAB agrofirmos „Sėklos“, tačiau prekiaujama ir kitų firmų sėklomis. Parduotuvės vedėja Virginija Srėbalienė patikino, kad šiemet daržovių sėklų pasirinkimas didesnis, o kaina pakilusi: pabrango iki 20 centų už pakelį. Pasak jos, sėklos perkamos nuo sausio mėnesio. Iš pradžių nedaug pirkėjų čia užsukdavo, vasarį padaugėjo, o kovo mėnesį perkama intensyviai. Kai kurių daržovių sėklos jau „sustojo“, kaip antai paprikos. „Žmonės prisiklausė šnekų apie parduotuvėse parduodamas neaiškios kokybės daržoves ir užsidegė auginti jas patys. Todėl šiais metais prekyba daržovių sėklomis žymiai aktyvesnė nei ankstesniais“, – kalbėjo V. Srėbalienė.
Pasirinkimas didelis – ir pagal daržovių veisles, ir pagal sėklų kainą. Pastaroji svyruoja nuo 59 centų iki 13,99 Lt už pakelį. Beje, ant pigiausių sėklų pakelio („Agronomo patarimo linija“) užrašytas galiojimo laikas – 2011 m. liepos mėn. Joms taikoma akcija.
„Vidutinė kaina – 1,59 Lt už pakelį“, – teigė V. Srėbalienė.
Taigi agurkų sėklų galima nusipirkti ir už 59 centus, ir už 4,99 Lt arba už 6,59 Lt. Pastarieji – savidulkiai, pakelyje tėra iki 20 sėklų, o paprastųjų – iki 80.
„Kaina priklauso nuo daržovių veislės kokybės: kuo ji geresnė, tuo sėkla brangesnė. Pavyzdžiui, kopūstai greičiau suka galvas, agurkai mezga“, – aiškino parduotuvės vedėja.
Naujienos
Daug įvairių veislių daržovių sėklų šioje parduotuvėje. V. Srėbalienė suskaičiavo, kad yra apie 20 veislių morkų, apie 18 – kopūstų. Daržovių sėklų veislių ir kainų įvairovė gali apsukti galvą pirkėjui.
„Šiemet labai perkamos prieskoninių daržovių sėklos – yra atskiras stendas. Turime itin retų – žemuoginių špinatų, citrinžolių, valgomųjų hibiskų bei kitų“, – kalbėjo V. Srėbalienė.
Prekiaujama daržovių sėklomis, sufasuotomis į juostelę, kurią tereikia pakloti lysvėje ir užberti žeme. Taigi jų nusipirkęs nebevargsi dėliodamas po sėklelę. Taip fasuotų sėklų pakelis kainuoja 3,99 Lt.
Beje, šioje parduotuvėje pigiausių svogūnų sodinukų kilogramas kainuoja 11,99 Lt, sėklinių bulvių 5 kg – 18,40 Lt.
V. Srėbalienė pasakojo, jog pirkėja pranešusi, kad nesudygo čia pirktos ledinukių sėklos. Tačiau apie nedaigų baziliką ir mairūną negirdėjusi. „Štai mes pasėjome šias prieskonines daržoves, ir sudygo, – parodė vedėja. – Sėklos daigumas priklauso ir nuo šeimininkės – kaip ji pasėja. Aš turiu kompiuteryje visą informaciją apie parduodamų sėklų daigumą. Pasiskundus pirkėjui, kad nedaigi, pakeičiame į kitą pakelį.“
Tačiau laiko nebesugrąžinsi – šeimininkei apmaudu, kai sėklos nesudygsta.
Prašyti kokybės dokumentų
Daržovių sėklų rinka didelė. Jomis prekiaujama ne tik specializuotose sėklų parduotuvėse, bet ir prekybos centruose, ir turguje. O jeigu jos nedaigios, tai kas gali apginti pirkėją, jo teises?
Paaiškėjo, kad nusipirkus nedaigių daržovių sėklų, turint jų pakelį ir čekį, reikia rašyti prašymą Valstybinės augalininkystės tarnybos prie ŽŪM Klaipėdos regiono skyriui. Pasak šiame skyriuje dirbančios vyriausiosios specialistės Birutės Kausteklienės, specialistas bus įpareigotas atlikti neplaninį patikrinimą bet kurioje parduotuvėje, kur prekiaujama sėklomis, – aiškino ji. – Nustačius, jog sėkla nedaigi, platintojui rašomas administracinis teisės pažeidimo protokolas ir baudžiama pinigine bauda: besiverčiantiems individualia veikla gresia nuo 40 iki 200 Lt, o įmonės darbuotojui – nuo 300 iki 600 litų. Turguje pirkęs negalėsi įrodyti nei pirkimo vietos, nei fakto, nes čia neduodami čekiai.“
Tačiau B. Kausteklienė akcentavo, jog sėklos daigumo patikrinimo procesas ilgas, todėl pirkėjams reikia būti apdairesniems perkant sėklą. „Parduotuvėse jie turėtų reikalauti informacijos apie sėklų daigumą – vadovai privalo pateikti tai liudijančius dokumentus, – kalbėjo specialistė. – Prekybos centruose irgi reikia prašyti kasoje dirbančio asmens, kad pateiktų dokumentus, įrodančius sėklų daigumą. Esu pastebėjusi, kad sėklos parduotuvėse perkamos nepasiteiravus apie daigumą.“
Beje, B. Kausteklienė patarė nekreipti dėmesio į galiojimo datą ant sėklų pakelio, nes, pasak jos, visada yra pailgintas šis laikotarpis. Tiksli galiojimo data yra tik kokybės dokumentuose.
Virginija LAPIENĖ