Aktualija

Naujųjų metų proga – nauji mokesčiai


Apmaudu, kad 2009-aisiais metais, kai Lietuva mini vardo tūkstantmetį, kai Vilnius paskelbtas Europos kultūros sostine, tenka rašyti apie mokesčių mokėtojų sąskaita ketinamą lopyti deficitinį valsybės biudžetą. Maisto produktai, kuras, laikraščiai, žurnalai, vaistai, visų rūšių meno ir kultūros bei sporto renginių bilietai – nuo šių metų viskas brangs. Nusprendėme išsiaiškinti, ar padidėjusių mokesčių naštą jau pajuto ir mūsų rajono gyventojai.


Sirgti – prabanga


UAB Almos vaistinė vedėja Alma Stalaučinskienė sakė, kad nuo Naujųjų metų visi vaistai, maisto papildai, medicininės paskirties produktai pabrango. Tai lėmė padidintas PVM tarifas nuo 5 proc. iki 19 proc. „Visas šventines dienas dirbome, skaičiavome kainas“, – pasakojo A. Stalaučinskienė. Anot jos, jei iki Naujųjų metų „Apap“ tabletės kainavo 4,15 Lt, tai dabar – 4,70 Lt, citramono pakelis anksčiau atsiėjęs 1 Lt, dabar kainuos 1,13 Lt. Pašnekovė sakė, kad tik kompensuojamųjų vaistų kainos neturėtų didėti dar pusę metų, nes iki birželio 30 d. jiems bus paliktas lengvatinis 5 proc. mokesčių tarifas.


Po Naujųjų metų į vaistines užsukę pirkėjai stebėjosi išaugusiomis kainomis. Daugelis kalbintų gargždiškių sutiko su teiginiu, kad nuo šiol sirgti bus prabanga. Gargždiškė Dalia Daugėlienė sakė buvusi nemaloniai nustebinta, kai sausio 2 d. apsilankė „Eurovaistinėje“: „Prekės buvo kaip iššluotos, vaistininkės man užsiminė, kad prieš Naujuosius metus ypač pensinio amžiaus žmonės masiškai pirko vaistus.“ Pašnekovei teko įsigyti vaistus jau ženkliai padidėjusiomis kainomis. Pasak jos, tiems, kurie turi senų, ligotų tėvų, išlaidos medikamentams nuo šiol tikrai išaugs. „Ne visi vaistai kompensuojami, todėl man išties gaila vienišų, neturinčių dirbančių vaikų, senukų“, – sakė ji.


Valgyti reikia


Plačiau pinigines gyventojams teks atverti ir maisto parduotuvėse. Atsisakyta anksčiau kai kurioms prekėms taikyto lengvatinio 5 proc. PVM tarifo, dabar skaičiuojamas 19 proc. PVM. Dėl to turėtų brangti ekologiški maisto produktai, šviežia atšaldyta mėsa, naminių paukščių mėsa, gyvos, šviežios ir atšaldytos žuvys bei kt.


Gargžduose įsikurusiame prekybos centre „Iki“ pakalbinta gargždiškė Magdalena Paulauskaitė teigė, kad bent jau šiame prekybos centre kol kas padidėjusių kainų nepastebėjo. „Gal kas nors ir pabrango, bet neatkreipiau dėmesio. Einu į parduotuvę vieną arba du kartus per savaitę. Perku ne itin daug“, – sakė ji. Su pilnais „Iki“ maišeliais sutikta gargždiškė Jūratė teigė, kad labiausiai šeimos biudžetą tuština išlaidos maistui, tačiau kol kas ji taip pat nepastebėjo padidėjusių kainų. „Ką pirkome iki šiol, ir pirksime. Valgyti tai reikia“, – sakė ji.


Perkamoji galia nėra didelė


Galbūt prekybos centro klientai stipraus kainų šuolių dar nepajuto dėl „Iki“ vykdomos politikos. Šio centro Komunikacijos direktorius Tomas Vaišvila „Bangai“ sakė esą daro viską, kad kainos būtų kuo mažesnės. „Turime atsižvelgti į tai, kad perkamoji galia nebėra tokia didelė kaip anksčiau. Mums svarbi ir konkurentų pozicija. Siekiame, kad mūsų prekybos centras pirkėjams būtų patraukliausias, todėl, jei tik galime, dalį padidėjusių mokesčių kai kurioms prekėms dengiame savo sąskaita. Kol kas dėl kainų tebevyksta derybų procesas“, – aiškino pašnekovas.


Nieko gero nežada


Nuo sausio 1-osios 19 proc. PVM (anksčiau buvo lengvatinis 5 proc. PVM tarifas) taikomas laikraščiams, žurnalams. Anot Komunikacijos direktoriaus, dėl 14 proc. išaugusių mokesčių iš 300 „Iki“ platinamų leidinių pabrango 20. Gargždų centre esančiame spaudos kioske dirbanti Birutė Jonikavičienė taip pat tvirtino, kad kai kurių leidinių kainos padidėjo, kai kurių išliko tokios pat. „Pavyzdžiui, šeštadieninio „Lietuvos ryto“ kaina išaugo nuo 3,50 Lt iki 3,99 Lt“, – sakė pašnekovė. Anot jos, jei dėl panaikintų lengvatų spaudos leidiniams padidės jų kainos, žmonės tikriausiai mažiau skaitys, o tai nieko gero nežada. „Dabar kioske populiariausi leidiniai – „Banga“, „Vakarų ekspresas“. Daug kas perka ir „Vakaro žinias“, kurios kainuoja tik 0,50 ct“, – įsitikinusi B. Jonikavičienė.


Knygoms PVM išaugo iki 9 proc. UAB „Gargždų knygynas“ direktorė Barbora Burbienė teigė, kad dėl visų kainų perskaičiavimo neturėjo šventinių savaitgalių: „Tai pragariškas darbas. Vargu, ar A. Kubilius jį supranta…“ Vis dėlto, nors knygų kainos ir padidėjo, B. Burbienė įsitikinusi, kas jas skaitė, tas ir skaitys.


Gruodžio 31-ąją nusidriekė eilės


Pasikeitus degalų akcizo ir PVM mokesčio tarifams, degalinėse pasikeitė ir degalų kainos. UAB „Trevena“ vadybininkas Liudas Liaudanskis sakė, kad kuro kainos padidėjo apie 40 ct. Laimingi tie, kurie dar praėjusių metų gruodžio 31-ąją dieną spėjo prisipilti pilnus bakus kuro. Tądien daugumoje Lietuvos degalinių nusidriekė eilės. UAB „Palva“ degalinės vadovas Kazimieras Nagreckas teigė, kad paskutiniąją 2008-ųjų metų dieną pardavė penkis kartus daugiau kuro nei įprasta. „Degalų kainos iki šiol nėra nusistovėjusios, jos kinta. Jei nafta pigs, kuro kainos vėl kris“, – svarstė K. Nagreckas.


Nors degalų kainos šiuo metu kyla kaip ant mielių, žmonės kaip važiavo, taip ir važiuos. Šį pirmadienį degalinė „Trevena“ net pritrūko benzino. Todėl pripildyti savo bakus žmonėms teko kitose degalinėse.


„Palvos“ degalinėje sutiktas kretingiškis Vilmantas Žilys, paklaustas, ar jam skaudžiai atsilieps pakilusios degalų kainos atsakė: „Juk pėsčiomis nevaikščiosi, oru nevažiuosi. Reikia kuro ir piliesi, o ką darysi?“


„Trevenos“ degalinėje pakalbintas Šakinių kaimo gyventojas Lionginas Jautakis teigė, kad nėra taip blogai, kaip visi dejuoja: „Nors pragyventi sunku, gaunu itin mažą pensiją, situacija nėra tokia jau beviltiška. Būna ir blogiau.“


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių