Aktualija

Gyvūnų augintojai ignoruoja taisykles


Auginti šuniuką ar kačiuką svajoja daugelis, tačiau tik maža dalis suvokia, kad gyvūno globa, laikymas ir priežiūra reikalauja didžiulės atsakomybės. Pasiutligės plitimo stabdymo Klaipėdos rajone koordinacinės grupės posėdyje buvo dar kartą akcentuota, kad visi gyvūnai privalo būti registruoti seniūnijose. Deja, daugelis gyventojų šį reikalavimą ignoruoja, tačiau jie drąsiai reiškia savo pageidavimus, kai klausiama apie šunų vedžiojimo aikštelių poreikį.


Stinga atsakingumo


Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos, Pasiutligės plitimo stabdymo Klaipėdos rajone koordinacinės grupės pirmininkės Rūtos Cirtautaitės, rajono gyventojams stinga atsakingumo: „Tenka apgailestauti, kad žmonės įsigyja gyvūnų, tačiau vėliau jais nesirūpina. Dažnai net išveža ir paleidžia laukuose. Beglobiai gyvūnai neretai užsikrečia pasiutlige ir vėliau tampa šios ligos platintojais, keliančiais pavojų ypač vaikams“, – dėstė ji. Veiviržėnų seniūnė Jadvyga Radžienė patikino, kad viena didžiausių bėdų – benamiai gyvūnai. Kretingalės seniūnas Vytautas Gūžas jai pritarė: „Žmonės atveža savo augintinius ir paleidžia likimo valiai. Mūsų seniūnijoje daug beglobių šunų atklysta iš buvusio Kalotės sąvartyno.“


Anot R. Cirtautaitės, dėl gyventojų neatsakingumo rajono Savivaldybė yra priversta skirti didžiules lėšas benamiams gyvūnams gaudyti, globai, karantinuoti, naikinti ir utilizuoti. Seniūnijos individualiai kiekvienais metais sudaro sutartis su UAB „Nuaras“. „Jei situacija būtų kitokia, žmonės būtų pilietiški, šias lėšas galėtumėme panaudoti kitiems poreikiams tenkinti. Pavyzdžiui, keliams asfaltuoti“, – sakė pašnekovė.


Privalo registruoti


Klaipėdos rajono savivaldybės taryba yra patvirtinusi Gyvūnų globos, laikymo ir priežiūros Klaipėdos rajone taisykles, su kuriomis galima susipažinti Savivaldybės internetiniame puslapyje www.klaipedos-r.lt (nuoroda „Sveikata“). Pagal šias taisykles gyvūnų savininkai privalo užregistruoti auginamus šunis, kates ir šeškus. Už gyvūnų registraciją, registracijos mokesčio dydžio rinkimą yra atsakingi seniūnai. Gyvūnų savininkams, gyvenantiems Priekulės ir Gargždų miestuose, šuns registravimas atsieis 6 Lt, katės ir šeško – po 3 Lt. Šis mokestis – vienkartinis, nors kitose savivaldybėse yra mėnesinis. Klaipėdos rajono kaimuose gyvenantiems žmonėms gyvūnų registracija nieko nekainuoja. Anksčiau gyvūnų registracija buvo vykdoma labai vangiai, dabar situacija šiek tiek pagerėjo. Anot Priekulės seniūno Valerijaus Velko, situaciją pakeitė įvairios seniūnijos rengiamos akcijos: „Pavyzdžiui, iš Tarybos patvirtintų taisyklių iškirpome ištraukas ir jas visur iškabinėjome. Tada žmonės pasidarė aktyvesni.“ Vis dėlto visame rajone dar yra labai daug gyventojų, kurie nepaiso Tarybos patvirtintų taisyklių. Daugelis iki šiol ignoruoja reikalavimą registruoti gyvūnus. Nerimą ypač kelia agresyvių šunų augintojai. Iki šiol yra registruotas tik vienas agresyvus šuo, nors jų yra daugiau. Tarybos patvirtintos taisyklės draudžia auginti agresyvių veislių šunis, jei jie nėra registruoti. Už taisyklių nepaisymą gyventojams gali būti surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai ir skirta piniginė bauda.


Pinigai yra, aikštelių nėra


Dar viena aktuali problema – šunų vedžiojimo aikštelės. Gyventojai jau seniai išreiškė tokių aikštelių poreikį. Jie skundžiasi, kad dabar neturi, kur išleisti savo augintinių palakstyti. „Rajono Tarybos patvirtintose taisyklėse rašoma, kad gyvūnai laisvai bėgioti gali būti paleidžiami specialiose šunų vedžiojimo aikštelėse. Deja, kol kas jų mūsų rajone nėra, nors lėšos buvo numatytos dar šių metų biudžete. Problema seniai identifikuota“, – sakė Administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė. Administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Vida Vytienė teigė, kad šunų vedžiojimo aikštelių įrengimo klausimas bus pradėtas spręsti 2009 m. sausį. Aikštelių žemės sklypams suformuoti Gargždų ir Priekulės miestuose yra numatyta 20 000 Lt. Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė akcentavo, kad reikia gerai pagalvoti, kur šunų vedžiojimo aikštelės turėtų būti įrengtos: „Gyvūnų keliamas triukšmas gali sukelti gyventojų nepasitenkinimą. Manau, kad aikštelės turėtų būti už miesto ribų.“


Kol valdininkai svarsto, kur ir kada įrengti šunų vedžiojimo aikšteles, gyventojai šunis vedžioja į Minijos slėnį arba į neoficialiai veikiančią šunų vedžiojimo aikštelę netoli naujosios „Maximos XX“.


Kasmet skiriamos lėšos iš Klaipėdos rajono savivaldybės biudžeto benamiams gyvūnams gaudyti, globai, karantinuoti, naikinti ir utilizuoti.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių