Aktualija

Gripas skverbiasi į rajoną


Nuo šių metų pradžios sergamumas Lietuvoje sparčiai auga. Prienų, Rokiškio rajonų ir Kauno miestų savivaldybės jau paskelbė gripo epidemijos pradžią. Klaipėdos apskrityje sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis taip pat šoktelėjo, tačiau, Visuomenės sveikatos centro duomenimis, dar nepasiekė kritinės ribos.


Rodikliai šoktelėjo


Anot Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėjos Aušros Syminienės, trečią sausio savaitę, palyginti su antra, Klaipėdos apskrityje sergamumas minėtomis ligomis išaugo 1,4 karto ir sudarė 74,6 atvejo 10 000 gyventojų. „Gripu susirgo 155 asmenys (6 proc.), iš jų 48 – vaikai iki 17 metų amžiaus. Vaikų iki 17 metų amžiaus sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) sudarė 66 proc. Per šių metų trečią savaitę dėl gripo sunkios ligos eigos Klaipėdos apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigose gulėjo 6 asmenys, iš jų 5 vaikai iki 17 metų amžiaus“, – informavo vedėja. Ji sakė, kad didžiausias sergamumas buvo registruojamas Kretingos rajone – 89,6 atvejo 10 000 gyventojų ir Klaipėdos mieste 85,6 atvejo 10 000 gyventojų. Mažiausias – Skuodo rajone (19,8 atvejo 10 000 gyventojų). Paklausta, kokia yra Klaipėdos rajono statistika, pašnekovė atsakė: „73,9 atvejo 10 000 gyventojų.“


Serga šeimomis


„MediCA klinika“ direktorė medicinai Ramunė Navickienė „Bangą“ patikino, kad gripo ir ŪVKTI banga ritasi per Lietuvą. „Gydymo įstaigose dėl gripo šalyje gydosi 177 asmenys, iš kurių 112 – iki 18 m. Tai verčia nerimauti. „MediCA klinikoje“ Gargžduose taip pat ženkliai padaugėjo pacientų. Sergantieji ateina ne po vieną, bet tiesiog šeimomis. Patyręs gydytojų ir slaugos personalas nė vieno neišleidžia be paskirto gydymo. Kiek yra pacientų – visi priimami“, – dėstė R. Navickienė.


Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. sveikatos statistikė Rymantina Lebednykienė informavo, kad trečią sausio savaitę Gargždų šeimos medicinos klinikoje buvo užregistruoti 198 ŪVKTI atvejai, iš kurių 26 – suaugusiesiems, 172 – vaikams. „Diagnozuota ir 16 gripo atvejų vaikams“, – sakė pašnekovė. Ji pastebėjo, kad šiemet gripas yra klastingesnis, kimbantis į kvėpavimo takus, tad sergantieji labai kosi, kenčia nuo dusulio. „Persirgo ir mūsų personalas, kuris anksčiau atsilaikydavo. Sirgo registratūros darbuotojos, slaugytojos. Juk tik išeini į koridorių – iš visų kampelių kosčioja“, – pasakojo R. Lebednykienė.


Kaltas santūrumas


R. Navickienės nuomone, dėl spartaus ligų plitimo kaltas ir perdėtas lietuvių santūrumas. „Kviečiu atsigręžti į japonus, kurie vos tik sunegaluoja, iškart dėvi kaukes. Tai sektinas pavyzdys. Be to, labai svarbi yra rankų higiena. Lietuviai labai mėgsta sveikindamiesi spausti rankas, tačiau tokiu būdu sparčiai plinta virusai. Tad rankas reikia dažnai plauti – juk beveik nieko nekainuoja. Kurį laiką patarčiau vengti didelių susibūrimo vietų: spektaklių, koncertų. O jei jau atsitiko taip, kad namuose yra ligonis, slaugantieji būtinai turi dėvėti kaukes, plauti rankas, taip pat labai kruopščiai su sodos tirpalu plauti sergančiojo indus ir pan.“ – patarimų negailėjo direktorė medicinai. Ji akcentavo, kad susirgus nevalia eiti į darbą: „Tai nedaro garbės pačiam sergančiajam. Šalia čiaudintis ir kosintis žmogus tikrai nebus gerbiamas kolegų.“ Pašnekovė ragino nepamiršti, kad gripas – klastinga liga, kurios viena dažniausių komplikacijų – plaučių uždegimas. „Tad nenumokite ranka į savo negalavimą ir kreipkitės į profesionalius medikus. Sveikiesiems šiuo metu svarbu gerti daug skysčių ir, žinoma, nepamiršti seno gero vitamino C, kuris stiprina organizmo apsaugą“, – sakė R. Navickienė.


Tai žinotina


* Gripas – tai viena iš dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų, kuria kasmet suserga 5-10 proc. gyventojų.


* Epidemija skelbiama, kai sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų 10 000 gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.


* Gripui būdinga staigi pradžia: aukšta temperatūra (didesnė nei 38 laipsniai), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Rečiau pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.


* Dar nevėlu skiepytis nuo gripo. Visi norintieji turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.


Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus informacija


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių