Iniciatyvos

Socialinę gerovę įprasmina asmeninė atsakomybė ir dvasinės vertybės


„Socialinė gerovė: kiek tikimės iš valstybės ir kiek iš savęs?“ – tokią nūdienai aktualią diskusiją Maldos pusryčių metu rajono vadovams, socialiniams darbuotojams, vaikų teisių apsaugos specialistams, nevyriausybinių organizacijų atstovams ketvirtadienį juos subūrusi „Lijo“ konferencijų salėje pasiūlė Seimo narė Agnė Bilotaitė. Šįkart renginio svečias socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas bei viešnia viceministrė Audra Mikalauskaitė turėjo gerą progą ne tik padėkoti pasiaukojančiai dirbantiems socialinės gerovės srityje, bet ir išklausyti pasiūlymus, kaip optimizuoti šią itin jautriai visuomenėje vertinamą valstybės funkciją.


Maldos pusryčiai – jau tradicija


Seimo narė Agnė Bilotaitė Maldos pusryčių idėją, kurios prasmę įžvelgė dalyvaudama nacionaliniuose Maldos pusryčiuose prezidentūroje, Klaipėdos rajone nuosekliai diegia jau kelerius metus – Kalėdų ir Velykų šventiniu laikotarpiu.


Sausio 5 d. vykęs susitikimas buvo jau ketvirtasis. Ankstesniuose Maldos pusryčiuose Gargžduose A. Bilotaitės kvietimu yra dalyvavę buvęs ūkio ministras Dainius Kreivys, finansų ministrė Ingrida Šimonytė.


„Skubėdami, stengdamiesi įveikti sunkmečio iššūkius kartais pamirštame svarbiausius dalykus – bendrystę, tarpusavio supratimą, atlaidumą. Pasiūlydama temą apie socialinę gerovę, kiek ji priklauso nuo valstybės ir kiek nuo mūsų pačių, kviečiu diskutuoti. Pasvarstykime, kaip reikėtų elgtis: ar tiems, kuriems reikia paramos, ir toliau duoti žuvį, ar visgi duoti meškerę, kad patys pagaliau išmoktų tą žuvį išsitraukti ir apsirūpinti? Šiandien norėčiau paraginti pasidalinti veiklos patirtimi, mintimis ir jausmais ir apie tai, kokia yra geradarystės bei savanorystės prasmė“, – kvietė parlamentarė.


Pašventindamas Maldos pusryčių vaišių stalą, Gargždų parapijos klebonas kanauninkas Jonas Paulauskas atkreipė dėmesį, kad susirinkta Trijų karalių išvakarėse, o jie juk nešantys vieną iš svarbiausių pasaulio turtų – dvasinę ramybę, kuria mums visiems reikėtų džiaugtis ir ją saugoti.


Padėkos pasiaukojamai dirbantiems


Parlamentarės A. Bilotaitės įsitikinimu, toks susitikimas yra prasminga galimybė padėkoti tiems žmonėms, kurie aukojasi vardan kitų, kurie švyti tarsi švyturėliai, įkvepia mus ne tik atlikti savo darbines pareigas, bet padaryti daugiau nei numato instrukcijos. „Tokių žmonių pasiaukojimas mus įkvepia naujoms iniciatyvoms, geranoriškumui“, – įsitikinusi Seimo narė. Šiai minčiai pritaręs socialinės apsaugos ir darbo ministras D. Jankauskas akcentavo, kad, deja, kartais patys geriausi, didžiausi darbai lieka nepastebėti, todėl jis manąs, kad pozityvaus įvertinimo niekada nebūna per daug.


Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos padėkas ministras Maldos pusryčių metu nuoširdžiai įteikė 27 rajono Savivaldybės, socialinių įstaigų, seniūnijų darbuotojams, taip pat nevyriausybinių organizacijų nariams: Daliai Gumuliauskienei, Rimantui Ramanauskui, Jurindai Jasevičienei, Aistei Stankuvienei, Vilijai Lingienei, Liucijai Širvinskienei, Vidai Gečienei, Vaidai Grikpėdienei, Vilmai Bružienei, Birutei Straukienei, Ritai Stonkienei, Linai Bakšinskienei, Lidijai Pocienei, Jolantai Papievienei, Stanislavai Grykšienei, Virginijai Šiaulytienei, Vilmai Vaitkienei, Irenai Šaulytei, Valdui Rimkui, Anai Tamolienei, Violetai Šuminienei, Vilijai Lukauskienei, Birutei Kasparavičienei, Rekvitai Bagdonienei, Antanui Letukui, Kazimierai Sipienei, Nijolei Ilginienei.


Ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus padėka buvo įteikta Maltos ordino pagalbos tarnybos Lietuvoje prezidentui klaipėdiškiui dr. Romui Abunevičiui.


Savivaldybes „įrėmina“ įstatymai


Socialinės apsaugos ir darbo ministras D. Jankauskas, kalbėdamas apie naujoves socialinės paramos įstatymų bazėje, ragino žvelgti ne per biurokratizmo prizmę, o labiau siekti bendruomeniškumo, konkretesnio, artimesnio bendravimo kiekvienoje seniūnijoje, savivaldybėje. Jis priminė, kad nuo šių metų Panevėžio, Akmenės, Radviliškio, Raseinių ir Šilalės rajonų savivaldybės dalyvaus eksperimente – jos pačios turės nuspręsti, kuriems vietos gyventojams socialinė parama tikrai reikalinga, ir ją išmokėti. Tikimasi, kad piniginės socialinės paramos skyrimą perdavus į savivaldybių rankas, jis taps skaidresnis ir griežtesnis. Dabar esą patys gyventojai skundžiasi, kad neretai socialines išmokas gauna asmenys, kuriems jos nepriklauso. Jei naujoji tvarka pasiteisins, po trejų metų ji gali būti įvesta ir likusiose savivaldybėse. Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė pastebėjo, kad tokias geras iniciatyvas bus sunku įgyvendinti, nes įstatymai visgi įpareigoja savivaldybes vykdyti kartais ir ne itin priimtinas nuostatas.Vicemerė, būdama Socialinės paramos teikimo komisijos pirmininkė sakė atidžiai nagrinėjanti konkrečias prašytojų situacijas. Itin glumina, kad įvairiomis privilegijomis netobulų įstatymų dėka „apdovanotos“ socialinės rizikos šeimos, o normalios šeimos nustumiamos į šalį. Kaip pavyzdį ji nurodė remtinųjų pirmenybę pakliūti į lopšelį-darželį, o kitų tėvų atžalos turi laukti eilėse, kol pateks į ikimokyklinę įstaigą.


Įpratę gauti, bet ne atsakyti


Maldos pusryčių dalyviai aktyviai dalyvavo diskusijoje, kurią itin paskatino novatoriškas, atviras ir jautrus Klaipėdos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Dalios Gumuliauskienės pranešimas. Pasisakiusiųjų nuomone, kartais iš tiesų įstatymai pernelyg tolerantiški socialinės paramos gavėjams, rizikos šeimų tėvams. Dalis jų tik reikalauja iš valstybės, kelia nepamatuotas pretenzijas daugindami išlaikytinių skaičių, o patys nejaučia jokios atsakomybės ir pareigos. Problematiška yra ir tai, kad kai kurie gyventojai slepia savo tikrąsias pajamas, tačiau pretenduoja į socialinę paramą, o sąžiningi piliečiai, uždirbantys šiek tiek daugiau nei minimalus atlyginimas, jokios paramos negali tikėtis. Tokios įstatymų spragos sukelia visuomenės konfrontaciją ir nepasitenkinimą, taip pat mažina valstybės tarnautojų, dirbančių socialinės, vaikų teisių apsaugos srityse, autoritetą.


Ateitininkų kuopos globėja Kazimiera Sipienė, dalyvaudama diskusijoje, akcentavo, kad pirmiausia reikia įveikti šiuo metu ypač suvešėjusį dvasinį skurdą, o įveikti materialinį yra lengviau.


Ministras D. Jankauskas pranešėją D. Gumuliauskienę įvardijo kaip itin gabią valstybės tarnautoją, parengusią ar inicijavusią ne vieną rajono Tarybos sprendimą, teikusią išvadas įstatymų projektams. Jis pareiškė nuomonę, kad išsakytos vedėjos mintys turi būti paskleistos viešojoje erdvėje.


Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių