Jie gyveno šalia mūsų

1943 m. rugsėjo 23 d. buvo likviduotas Vilniaus getas. Šiais metais minime 76-ąsias Vilniaus geto likvidavimo metines. Rugsėjo 23-ioji – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena.

Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena Lietuvoje minima nuo 1994-ųjų metų. Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti šios dienos paminėjimus mokyklų bendruomenėms inicijuoja jau daugiau nei penkiolika metų. Tuo siekiama, kad mokytojai mokiniams papasakotų apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę (iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie

215 000–220 000 žydų); paaiškintų apie holokaustą nacių okupuotoje Europoje ir Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metu. Svarbu, kad mokiniai suvoktų, jog masinis žydų žudymas nėra vien Paneriai, Kauno IX fortas – masinių žudynių vietų Lietuvoje yra daug, apie 200. Pirmosios masinės Lietuvos žydų žudynės prasidėjo Gargžduose. Holokausto išvakarėse čia buvo apie 1000 šios tautybės žmonių, didelė dalis pasitraukusių iš Klaipėdos krašto 1939 m. kovą po vokiečių nacionalsocialistų invazijos. Jau trečiąją SSRS ir nacistinės Vokietijos karo dieną (1941 06 24), remiantis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro duomenimis, Gargžduose sušaudyta 200 žydų vyrų ir viena moteris (ištekėjusi už rusų komisaro). Holokaustas, kaip tragedija, yra netektis mūsų valstybei – netekome piliečių, gyvenusių Lietuvoje, kartu kūrusių mūsų valstybę, puoselėjusių savitas tradicijas ir kultūrą.

Stepono Dariaus pagrindinės mokyklos aukštesnių klasių mokiniams papasakota ir pristatyta vaizdinė medžiaga apie Lietuvoje gyvenusią bendruomenę ir masinį žydų naikinimą Antrojo pasaulinio karo metu – holokaustą bei apie žydų masinį naikinimą mūsų regione, kuriame gyvename. Tai padės mokiniams suvokti, kodėl minime šią datą, kodėl svarbu žinoti apie įvykdytus nusikaltimus ir apmąstyti tai, kas įvyko, kad nepasikartotų. Praeitis paaiškina, kodėl reikia reaguoti į menkiausias priešiškumo, neapykantos apraiškas šiandien.

Arūnas MIKALAUSKAS

Judrėnų Stepono Dariaus pagrindinės mokyklos istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojas


Taip pat skaitykite:

Taryba nuotoliu įveikė 40 klausimų darbotvarkę
Investicijos atsipirko gerais rezultatais
Mokymai socialiniams darbuotojams – svarbus žingsnis išvengti antrosios bangos
Išsėtinė sklerozė – klastinga, bet kontoliuojama
Sodininkų bendrijų problemos neužgožia noro jose kurtis
Padėka išsiliejo dainomis nuo „Bastilijos“ stogo
Lapiškiai atkurs pavogtą skulptūrėlę
Tilvikiškių pasididžiavimas – Beržų slėnis
Šypsenų dėžutėse – Rotary klubo dovanos vaikams
„Jaunimo linijos“ savanoriai:  „Pokalbiai apie sunkumus gali gydyti“
„Kiekviena proga groti yra proga mokytis“, – įsitikinęs jaunasis muzikas
Krištolinio balso savininkas iš Gargždų – televizijos projekto superfinale

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Skaudu, bet reikalinga

Skleidžiamos dezinformacijos tikslas – įbauginti…

Plačiau »

Agnė ADOMAITĖ

Bendraukite su mumis Facebook