Kas užkoduota genuose, liks naujame Girininkų kieme

Girininkuose užaugusios seserys Lina Gečienė ir Rimantė Ignatjevienė į kaimą sugrįžta su rankdarbiais. Lina jau bemaž 15 metų draugus bei gimines džiugina pintinėmis iš vytelių ir keramikos dirbiniais, o Rimantė atsidavė moteriškų papuošalų vėrimo malonumui. Moterys kol kas nėra nuolatinės mugių dalyvės ir savo rankdarbiais džiugina tik pažįstamus, taigi ir su rajono amatininkais nekonkuruoja. Visgi kvietimą dalyvauti amatininkų kiemelio atidaryme Lina ir Rimantė priėmė entuziastingai. L. Gečienė, dirbanti su vaikų dienos centro „Pastogė“ lankytojais, atsivežė ir Girininkų kaimo vaikų darytų keramikos dirbinių. Lipdymas iš molio yra dar viena galimybė moteriai atskleisti savo meninę gyslelę. Psichologe dirbanti R. Ignatjevienė užsiminė, jog kuriant papuošalus profesija irgi praverčia – kiekvienai moteriai puošmenas ji parenka pagal charakterį, būdą. Girininkų kaimas tapo dar viena Klaipėdos rajono vietove, kurios amatams negresia užmarštis.

Prieš ket­verius metus vietos bendruomenės nariai sugalvojo įrengti kiemelį savo gabiems amatininkams, o šią vasarą visas kaimas jau džiaugiasi rezultatais. Nepabūgę organizacinių formalumų, pergudravę pakilusias statybų rinkos kainas ir suvieniję savo bitininkus, kalvius, kulinarus bei kitus lietuviško kultūros paveldo puoselėtojus, girininkiškiai atnaujintoje teritorijoje žada rengti edukacinius užsiėmimus ir taip išsaugoti praeities palikimą.

Praėjusį penktadienį Girininkuose, prie tvenkinio, pagaliau oficialiai atidarytas amatininkų kiemelis. Jame Kelio pas kalvius Vidmantą ir Simoną Laugalius – tėvą ir sūnų – dažnai ieško išskirtinių aksesuarų namams norintys pirkėjai. Tad ir amatų kiemelio atidarymo šventėje savo dirbinius demonstravusiems Laugaliams dėmesio netrūko. V. Laugalis priminė esąs savamokslis kalvis, dirbantis jau septynerius metus. Smulkius metalo dirbinius kaldinantis meistras juos visada sieja su gamta – iš karšto metalo gimsta nendrės, burbuolės, voratinkliai, net gėlės žiedus primenantys apšvietimo stulpeliai. Prisiminęs, kad senelis savo laikais buvo pats pasidaręs vežimą, V. Laugalis neneigia, kad pomėgis kaldinti greičiausiai užkoduotas genuose. Juolab kad ir sūnus Simonas jau daug metų užsiima kalvyste. Jo sritis – metalinės tvoros, turėklai, ypač klientų vertinami lauko baldai. Šiuos auksinių rankų meistrus Girininkų bendruomenė vertina kaip šeimą, prisidedančią prie kaimo vardo garsinimo visoje Lietuvoje. atsirado jauki atvira estrada Profesionalus bitininkas Arvydas Budrys girininkiškius kasmet aprūpina medumi. Jo valdose – 300 bičių šeimų, tad pailsti darbščiai Budrių šeimai nėra kada. Nors šie metai, anot Arvydo, bitininkams liūdni, jis rado galimybę prisijungti prie kaimo bendruomenės iniciatyvos ir surengė pirmuosius edukacinius užsiėmimus šventės dalyviams: kvietė lieti žvakes, vietoje sukti medų. renginiams su scena ir suoleliais, vaikų žaidimo aikštelė, keturi nameliai, kuriuose tądien įsikūrė vietos amatininkai su savo dirbiniais, taip pat įrengtas apšvietimas, tvarką garantuos šiukšliadėžės. Šį projektą bendruomenė įgyvendino pagal Klaipėdos rajono kaimo plėtros strategiją, gavusi finansavimą iš Europos Sąjungos lėšų.

Girininkų kaimo bendruomenės pirmininkė Lina Lapinskienė priminė, kad dar 2011 m. iniciatyvą kuravo tuometė bendruomenės pirmininkė Janina Lukauskienė, projektui vadovavo Audronė Budrienė, kurios kartu su valdybos nariais sėmėsi patirties įvairiuose mokymuose. Aktyvistų idėja buvo sutvarkyti teritoriją aplink tvenkinį ir pritaikyti ją vietinių poreikiams, šventėms. Neabejotinai į projektą nuspręsta įtraukti vietos auksarankius – gi Girininkuose yra nemažai paveldo puoselėtojų.

Bendra šio projekto vertė – 152 781,13 Lt, iš kurių Nacionalinė mokėjimo agentūra skyrė 122 224,90 Lt. Savivaldybė prisidėjo suteiktu žemės plotu, o bendruomenė – savarankišku Kulinarinio paveldo puoselėtojų Girininkuose netrūksta, o per kaimo šventę tarp gausybės vaišių ypatingą vietą ant stalo gavo saldus vyniotinis su aguonomis, kurį kaime kepa Rita Mikutienė. Kulinarinio paveldo gaminio atitikties sertifikatą kepiniui turinti girininkiškė receptu su bet kuo nesidalija, mat ir pati jį paveldėjo iš mamos. Tai iš kartos į kartą perduodamas saldaus kepinio receptas, vadinamas kalėdiniu saldumynu. Rita patikina, kad kaime gaminamų sūrių ir šakočių jos aguonietis dar nenustelbė, bet tarp vietos tradicijų puikiai dera. Kartu su Irena Žiliene, Audrone Budriene, Živile Sasnauskiene ir kitomis kaimo moterimis R. Mikutienė dažniausiai ir ruošia vaišes vietos šventėse. „Mūsų projektas tuo ir svarbus, kad žmonės gali parodyti savo protėvių amatus. Gi ir pas mus likę jų genų, taigi tai proga juos atskleisti“, – įsitikinusi Rita. darbu.

Irena Žilienė su vyru Algiu save vadina bitininkais mėgėjais. 40–60 avilių kasmet turinti šeima natūralios produkcijos mėgėjus džiugina kvapniomis žvakėmis ir įvairiais vaško tirpiniais. „Mūsų ekologiškas, sveikas medus. Daugiausia gaminame savo reikmėms, pelno nesivaikome“, – užsiminė I. Žilienė. Bendruomenės valdybos narė mielai sutiko tapti pavyzdžiu kitiems rajono žmonėms, kurie galbūt vis neišdrįsta savo amatą parodyti visuomenei. Atidarymo proga visa teritorija išbandyta oficialiai – scenoje koncertavo saviveiklininkai, suolelius užsėdo vietiniai girininkiškiai, o aplink su vaišėmis ir rankdarbiais šurmuliavo amatininkai. „Paslaugų ir prekių kainos per 3 metus išaugo, tad teko rinktis pigesnius variantus, elektros darbams pridėti bendruomenės lėšų“, – apie sunkumus užsiminė pirmininkė L. Lapinskienė. Ji patikino, kad pasakų namelius primenantys keturi statiniai bus laikomi užrakinti – juos prižiūrės bendruomenė, o viduje per įvairias šventes įsikurti bus kviečiami vietos ir aplinkinių vietovių amatininkai, ūkininkai, tautodailininkai su savo produkcija. Atvėsus orams juose norima rengti edukacinius užsiėmimus. Anot bendruomenės aktyvistų, iš pradžių netrūko iniciatyvos skeptikų, tačiau pastarųjų vis mažėja – tikslingai išpuoselėta vieša erdvė pasitarnaus visam kaimui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių