Keliaujant viešuoju transportu – dezinfekcijos svarba

Nuo pirmadienio Lietuvoje – karantinas, todėl Vyriausybė pradėjo taikyti apribojimus keliaujant įvairiu viešuoju transportu. Nuo šiol privaloma dažniau dezinfekuoti autobusus, troleibusus, taksi automobilius, išlaikyti metro atstumą tarp keleivių, rekomenduojama vengti popierinių pinigų ir monetų atsiskaitymo, siūloma naudoti bekontaktį mokėjimą. Visgi kelionės vyksta ir turint pakeleivių – jiems taisyklės išlieka tokios pačios.

Automobiliu – asmeninė atsakomybė

Šią savaitę kelionę asmenine transporto priemone iš Klaipėdos į Vilnių siūlęs Donatas teigė, kad norintis kartu keliauti asmuo turi pats užsitikrinti saugumą. „Apsaugos priemonės (kaukės, pirštinės, dezinfekuojantys skysčiai) yra kiekvieno pakeleivio apsisprendimo reikalas. Atsiskaitymas dažniausiai vyksta grynaisiais, bet galimas ir pavedimas į banko sąskaitą“, – kalbėjo vyras.

Kitas vairuotojas Arūnas pabrėžė, jog maršrutui neketina imtis papildomų veiksmų, jis pasikliauja tarpusavio pasitikėjimu. „Viskas yra gerai, panikuoti tikrai nereikia“, – ramino į Vilnių vykęs gyventojas. Kaunan iš Klaipėdos važiavęs Marius akcentavo, kad keliautų mikroautobusu, tad neketino užimti visų kėdžių pakeleiviais, jog būtų išlaikomas tinkamas atstumas, tačiau atsiskaitymą pasiūlė tik grynaisiais.

Gargždiškė Miglė mano, jog kol paskelbtas karantinas, vienintelė ir labiausiai pasitvirtinanti prevencinė priemonė yra nevažinėti ir neimti keleivių. „Tačiau ir pasibaigus karantinui dar kurį laiką žadu važiuoti viena. Visgi jei tektų kažką paimti, tai turbūt važiuočiau atvirais langais, kad būtų kuo geriau vėdinamas automobilis, – minėjo mergina. – Žmonės savo dalį už kurą perveda tiesiai į banko sąskaitą, todėl jokio fizinio kontakto turėti nereikia.“ Ji pabrėžė, jog lengvajame automobilyje keisti atstumo tarp keleivių nelabai įmanoma, tačiau apsvarstytų galimybę dėvėti medicininę kaukę.

Tarp keleivių išlaiko atstumą

Maršrutinių taksi paslaugas teikiančios UAB „Vežeta“ direktorius Romanas Galdikas „Bangai“ kalbėjo, kad patys sąmoningai supranta esamą padėtį, todėl taiko prevencines priemones rankoms ir paviršiams. „Turime dezinfekcinio skysčio, tad nuolat jį naudojame. Tai darome per kiekvieną reisą, stengiamės pradžioje ir pabaigoje. Žinoma, jei pravažiavo tik keletas keleivių, yra kiek paprasčiau“, – teigė vadovas. Jis pabrėžė, jog pagal nurodymus nebeveža ir pilnų mikroautobusų, nes turi išlaikyti metro atstumą tarp klientų.

VšĮ „Alio! Gargždų taksi“ direktorė Ligita Mickonienė pasakojo, jog įmonė stengiasi palaikyti švarą. „Kiekvieną kartą po keleivių dezinfekuojame automobilius specialiais skysčiais ir servetėlėmis, stengiamės palaikyti gerą dezinfekcijos lygį, nuolat vėdiname automobilius“, – dėstė vadovė. Nors taksi paslaugas teikianti įstaiga šiuo metu nenaudoja bekontakčio kortelių atsiskaitymo, tačiau po pinigų sumokėjimo vairuotojai dezinfekuoja rankas. „Planuojame ir pirštines nešiotis, galbūt ir apsaugines kaukes. Nežinome, kiek tęsis šis laikotarpis. Gal ir patys kurį laiką karantinuosimės, nes vežame daug žmonių“, – atskleidė L. Mickonienė.

O kokių priemonių imasi Klaipėda? „eTaksi“ atstovė spaudai Eglė Norkaitienė teigė, jog yra taikomas automobilio vėdinimas po kiekvieno keleivio. „Vairuotojams yra rekomendacija kuo dažniau sustoti degalinėje arba kitoje vietoje ir plautis rankas, turėti dezinfekcinio skysčio automobilyje sau ir keleiviams. Pagal galimybes dezinfekuoti vietas, prie kurių gali liestis žmogus – rankenas, prietaisų skydelį“, – minėjo darbuotoja. Ji atskleidė, jog keleiviams yra siūloma sėdėti gale, kad būtų kuo didesnis atstumas. „Vairuotojui rekomenduojame po darbo izoliuotis ir turėti kuo mažiau kontakto ir tik artimiausioje aplinkoje“, – teigė atstovė spaudai pridėdama, kad vienas iš atsiskaitymo būdų yra bekontaktis mokėjimas.


KOMENTARAS

  • Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Rima LEONAUSKIENĖ:

    – Valymas yra viena iš dezinfekcijos priemonių, kurią pasaulis jau seniai naudoja. Atsisėdęs gyventojas į viešąjį transportą jau lietė daug daiktų. Žmonės turi užsitikrinti asmeninę higieną – pamąstyti, jog verta važiuojant dėvėti vienkartines pirštines. Taip pat siūlome dėvėti ir kaukę, nors jų nėra daug. Yra įrodyta, kad jos neapsaugo nuo virusų, bet jeigu turime kur nors vykti ir yra ligos simptomų, tuomet neplatinsime sukėlėjų kitiems.

    Geriau keletą stotelių paeiti pėstute gryname ore negu sėsti į automobilį. Svarbiausia neliesti nosies, veido, akių nedezinfekavus rankų. Gatvėje ar viešajame transporte dezinfekcinės medžiagos yra labai reikalingos, tad siūlau jas nešiotis.

    Laikykimės kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo – ne į delną, o į alkūnės linkį. Geriau nevalgyti viešoje vietoje nedezinfekavus rankų. Su poliklinika kontaktuoti nuotoliniu būdu, be svarbaus reikalo nevaikščioti į parduotuves ir kt. Taigi kiek įmanoma, reikia likti namuose.

Robertas MACIUS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių