Koronaviruso amplitudė kaista: rajonas – ne išimtis

A. VALAIČIO nuotr.: COVID-19 grėsmė ištuštino ir automobilių stovėjimo aikštelę prie poliklinikos, kuri dirba tik nuotoliniu būdu.

10 – tiek žmonių iš Klaipėdos rajono išgirdo koronaviruso diagnozę. Šią darbo savaitę Gargždų greitosios medicinos pagalbos brigada vyko į 6 iškvietimus Gargžduose ir Priekulėje, galimai susijusius su COVID-19. Gyventojai toliau privalo laikytis karantino, viešose vietose dėvėti kaukes, vienkartines pirštines, nesibūriuoti.

Priemonių pristatymas stringa

Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisija, Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras kasdien renkasi po kelis kartus. Savaitgalį darbas nenutrūks, situacija nuolat kontroliuojama. Ekstremaliųjų situacijų komisijai vadovaujantis Administracijos direktorius Artūras Bogdanovas akcentavo, jog vienas iš svarbiausių dalykų – apsaugos priemonės. Užsakyti respiratoriai, kitos apsaugos priemonės rajono Savivaldybę turėjo pasiekti jau šios savaitės pradžioje, tačiau logistikos procesai stringa, tad dabar priemonių paketo laukiama ateinančios savaitės pradžioje, greičiausiai bus vykstama atsiimti į Vilnių. „Esame užsakę ir dar papildomai priemonių, kurios turėtų mus pasiekti balandžio 5 d. Tačiau suprantame, kad dabar nebėra jokių garantijų“, – pripažįsta A. Bogdanovas.

Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkė Rasa Stasiulaitienė teigia, jog per parą policija sulaukia 2–3 skambučių dėl saviizoliacijos, karantino taisyklių pažeidimų. „Žmonės stebi vieni kitus, ypatingai kaimynus, ir praneša. Į kiekvieną pranešimą reaguojame. Išaiškiname gresiančią atsakomybę, jei piktybiškai nepaisoma, taikomos numatytos priemonės“, – sakė R. Stasiulaitienė.

Anot jos, pati policija apsaugos priemonėmis yra aprūpinta gerai. Kiekviename į įvykius reaguojančiame policijos pareigūnų automobilyje yra vienkartinės pirštinės, respiratoriai, kaukės, kombinezonai: tiek vienkartiniai, tiek daugkartiniai. Taip pat yra dezinfekcinis skystis rankoms, atskiras – paviršiams. „Pačiame komisariate taip pat yra dezinfekcinis skystis tiek darbuotojams, tiek lankytojams. Žinoma, kiek įmanoma, vengiama kontaktų, daugiau paslaugų teikiame elektroninėje erdvėje, telefonu ir pan. Darbas nesustojo, prisitaikėme prie esamos situacijos“, – apibendrino pašnekovė.

Medikų skolinimas – vargiai įmanomas

Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Virgina Ruškienė „Bangą“ informavo, kad ligoninėje situacija kontroliuojama, stabili. „Visi susiprato, nebesiveržia pro duris“, – sakė ji.

Dėl kontakto su įtariamu ar patvirtintu koronaviruso atveju Lietuvoje saviizoliacijoje yra 545 medikai, užsikrėtusiųjų koronavirusu medikų skaičius taip pat vis auga. Gargždų ligoninės vadovė V. Ruškienė, paklausta, kaip vertina sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasakymą, kad, jei prireiks, vienos įstaigos medikai bus skolinami kitai gydymo įstaigai, atsakė: „Mes neturime, ką skolinti. Visi rizikos grupės – per 60 metų. Abejoju, ar galėtume, ką nors paskolinti. Nežinau, kokia bus situacija. Nebent anestezistes sesutes skolintųsi…“

Pastarosiomis dienomis ligoninė užversta įvairiausių popierių pildymu, mat kreipiasi Sveikatos apsaugos ministerija, Ligonių kasa, Klaipėdos universitetinė ligoninė. Nuolat prašoma informuoti, koks gydytojų, slaugytojų skaičius, kiek ir kokių lovų bei pan. Pavyzdžiui, 23 val. gauname raštą, kad iki 6 val. ryto pateiktume informaciją. Rodos, ir miegoti jau turime atmerktomis akimis“, – ironizavo pašnekovė.

Ji akcentavo, kad stengiamasi nuolat pildyti apsauginių priemonių atsargas, kurios senka labai greitai. 2 000 porų pirštinių Gargždų ligoninę pasiekė žurnalisto Andriaus Tapino ir jo įkurtos „Laisvės TV“ dėka. 20 apsauginių skydelių gauta gargždiškio Sauliaus Balčiūno iniciatyva, kurio sumanymu Klaipėdos mokslo ir technologijų parko Pilies dirbtuvėse pradėti gaminti apsauginiai veido skydai. Apie tai jau rašėme „Bangoje“. Vienkartinių chalatų Gargždų ligoninė dar įsigijo iš vienos Dovilų firmos.

Greitoji prašo nemeluoti!

Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas patikino, jog personalas dirba įprastu karantino ritmu, visos šeimos gydytojų konsultacijos teikiamos nuotoliniu būdu. Į polikliniką įleidžiami tik tie, kuriuos iškviečia patys šeimos gydytojai. „Jei pacientas suserga lengva forma, yra paskiriami vaistai nuotoliniu būdu. Jei nepadeda, karščiuojama, būtina kreiptis pagalbos 112 arba karštąja linija 1808. Labai svarbu laikytis saviizoliacijos“, – akcentavo P. Serapinas. Jo žiniomis, sergančių galimai koronavirusu poliklinikos darbuotojų nėra.

Gargždų PSPC Greitosios medicinos pagalbos vyresnioji bendruomenės slaugytoja Genovaitė Kubilienė penktadienį perpiet informavo, jog per šią savaitę gargždiškių brigada dėl galimai koronaviruso atvejų buvo iškviesta 6 kartus. Medikai vyko į Gargždus ir Priekulę. „Atgalinio ryšio, ar šie atvejai pasitvirtino, neturime. Labai svarbu, kad šiuo įtemptu periodu žmonės nekviestų greitosios pagalbos dėl lengvų nusiskundimų ir nemeluotų! Kontaktą su sergančiaisiais turėję asmenys, grįžusieji iš užsienio, privalo apie tai informuoti, kitaip nukentės medikai, kas tada gydys?“ – retoriškai klausia G. Kubilienė. Pasak jos, streso dabar išties yra daug, greitosios pagalbos medikai dirba pirmosiose fronto linijose, rizika jiems labai didelė. Greitosios medicinos pagalbos vyresnioji bendruomenės slaugytoja sakė labai norinti padėkoti gargždiškiams Sauliui Balčiūnui ir Gediminui Ročiui, kurie padovanojo greitajai 20 apsauginių skydelių.

Gyventojai raginami nepanikuoti, jei pakils temperatūra, juk tai yra nebūtinai koronavirusas, dabar siaučia ir peršalimai, ir gripas. „Tad pirmiausia gerkite įprastus vaistus nuo temperatūros, konsultuokitės su šeimos gydytojais telefonu. Jei kreipsitės į greitąją, būsite nuvežti į Klaipėdos universitetinės ligoninės infekcinių ligų departamentą. O ten tikimybė užsikrėsti koronavirusu išties egzistuoja“, – perspėja medikai.


ĮDOMU

Dėl koronaviruso Lietuvoje paskelbtas karantinas smarkiai paveikė žmonių gyvenimą – tai rodo „KOG instituto“ ir „Inspired UM“ atliktas visuomenės tyrimas.

  • 7 iš 10-ies gyventojų jaučia finansinį nesaugumą. Ketvirtadalis gyventojų dėl karantino nebedirba, iš jų 2 proc. jau prarado darbą.
  • Gyventojai labiau išgyvena ne dėl savo, o dėl artimųjų sveikatos bei ekonomikos būklės.
  • Būdami namuose gyventojai dažniau užkandžiauja, vartoja alkoholį, dešimtadalis metė sportuoti. Tačiau naujos kūdikių bumo kartos galime nesulaukti – karantinas nepaskatino ženkliai dažniau mylėtis.
  • Lyčių lygybės dar trūksta: moterys namuose tvarkosi ir gamina, vyrai – remontuoja ir žaidžia.
  • Velykas šiemet švęsim kitaip: tik su žmonėmis, su kuriais gyvename namuose.
  • 3 iš 4 gyventojų pritaria Vyriausybės sprendimams. 40 proc. gyventojų dėl karantino padarė gerą darbą.
  • Didžioji dalis gyventojų tikisi į normalų ritmą grįžti po 3 mėnesių.
  • Trečdalis galvoja, kad pasaulis nebebus toks, koks buvo, ir jų įpročiai pasikeitė, ir nebebus tokie, kaip buvo.

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių