Pacientai vis dar sunerimę dėl medicinos paslaugų

Asociatyvi nuotr.: medikai, trečiadienį popiet bandę prisijungti prie sistemos, kurį laiką matė pranešimą: „Informuojame, jog dėl vėl atsiradusių e.sveikatos (ESPBI) sutrikimų, el. receptų išrašyti laikinai nepavyks.“

Dalis Gargždų sveikatos įstaigų gydytojų atostogauja

Karantino laikotarpiu į gydymo įstaigas žmonėms patekti buvo itin sudėtinga, dabar, šalyje esant ekstremaliajai padėčiai, situacija šiek tiek keičiasi. Tačiau pastarąją savaitę lyg bėdų būtų per maža iškilo dar kita problema – pacientams nervus gadino neveikiantis elektroninės sveikatos portalas e-sveikata. Sunerimę skaitytojai klausė, ar po karantino vis nepakylanti sveikatos sistema kada nors grįš į normalias vėžes?

Problemų kelia e-sveikata

Nuo trečiadienio elektroninės sveikatos portalas e-sveikata turėjo pradėti veikti – tokią užduotį buvo iškėlęs sveikatos apsaugos ministro pareigas laikinai einantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. „Registrų centras, likviduodamas avarijos padarinius e-sveikatai, dirba 24 valandas per parą. Sistemos atkūrimo darbai užsitęsė, nes nebuvo atsarginių serverių. Tačiau jau šiemet registro valdytojas numatė lėšas, todėl įvykus pirkimams sutartys su tiekėjais jau pasirašytos, tad ateityje tokių problemų nekils“, – sakė sveikatos apsaugos ministro pareigas laikinai einantis teisingumo ministras E. Jankevičius.

Teisingumo ministerijos valdomi pagrindiniai valstybės registrai ir informacinės sistemos jau veikia, nes yra jų atsarginiai serveriai. Todėl 11 registrų ir 4 informacinių sistemų veikla buvo visiškai atkurta.

Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus patarėjos Ernestos Badalovos, problemos dėl e. receptų išdavimo kyla visoje Lietuvoje, rajone receptai yra rašomi, tačiau rankiniu būdu. „Gyventojai turi atvykti į polikliniką su receptų knygute. Žinoma, reikia iš anksto prasinešti, kad atvykstama recepto, nes kitu atveju gali tekti knygutę palikti ir ateiti vėliau dar kartą jos pasiimti“, – akcentuoja specialistė.

Priimami tik užsiregistravę

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga kreipėsi į šalies savivaldybes ir joms priklausančias gydymo įstaigas, ragindamas susitelkti ir kuo greičiau atnaujinti paslaugų teikimą pacientams. Tai turi būti vykdoma laikantis būtinų saugumo reikalavimų, užtikrinant tinkamą infekcijų kontrolę. Liepos 23 d. vykusiame pasitarime dėl gydymo paslaugų atnaujinimo buvo apžvelgta birželio mėnesį suteiktų paslaugų statistika. Paaiškėjo, kad pirminės sveikatos priežiūros paslaugų birželį buvo suteikta tik 6 proc. mažiau nei tą patį mėnesį praėjusiais metais, skaičiuojant tiek apsilankymus, tiek nuotolines paslaugas.

Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas „Bangą“ informavo, kad yra teikiamos visos paslaugos, tačiau vadovaujantis Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro A. Verygos nustatyta tvarka, paslaugos, kurioms suteikti nėra būtinas kontaktas, yra teikiamos nuotoliniu būdu. Dažniausiai tai paslaugos suaugusiems asmenims: siuntimai, receptai ir pan. Poliklinikos vadovo teigimu, visi, kuriems reikia gydytojų paslaugų, yra aptarnaujami, tiesiog reikia iš anksto užsiregistruoti. Priimami tik užsiregistravę asmenys, nes rizika dėl COVID-19 vis dėlto išlieka.

„Bangos“ skaitytojai skundėsi, kad pas kai kuriuos gydytojus Gargždų ligoninės registratūroje net neregistruojama. Paaiškėjo, kad šiuo metu dalis gydytojų atostogauja, todėl gali tekti ilgiau laukti patekimo pas gydytoją. Tai akcentavo ir Gargždų ligoninės vyr. gydytoja Virgina Ruškienė teigdama, jog gyventojai priimami registruojantis telefonu arba gavę siuntimą iš šeimos gydytojo. „Specialistai teikia visas paslaugas, ilgų eilių nesusidaro. Vis dėlto tikimės pacientų supratingumo, kai kurie gydytojai atostogauja, tačiau gyventojai ligoninėje priimami tiek pas specia­listus, tiek į stacionarą“, – teigia ligoninės vadovė.

Susirūpino ir Prezidentas

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį per pokalbį telefonu su atostogaujančiu sveikatos apsaugos ministru A. Veryga aptarė pasirengimą koronaviruso pandemijos (COVID-19) antrajai bangai ir viešųjų sveikatos paslaugų Lietuvos gyventojams užtikrinimą.

„Tiek Lietuva, tiek kitos valstybės jau yra sukaupusios nemažai pandemijos valdymo patirties. Negalima leisti, kad pandemijos suaktyvėjimas mus antrą kartą užkluptų netikėtai“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas taip pat klausė ministro A. Verygos, dėl kokių priežasčių dalis sveikatos įstaigų iki šiol teikia tik dalį paslaugų, ir kokių veiksmų imamasi, kad padėtis pradėtų gerėti. Pasak šalies vadovo, net ir prireikus įvesti papildomų ribojimų, įprastinių sveikatos paslaugų teikimas negali nutrūkti. Tam būtina kruopščiai pasirengti – aprūpinti ligonines ir poliklinikas asmens apsaugos priemonėmis, taip pat kiekvienoje gydymo įstaigoje turėti iš anksto paruoštas pacientų srautų valdymo sistemas.

Gabrielė ČIUNKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių