Permainos

Europos Sąjungos institucijose – naudinga patirtis


Briuselyje rugsėjo pabaigoje lankėsi Lietuvos savivaldybių žiniasklaidos ir spaudos atstovų delegacija, kurią lydėjo Europos Komisijos atstovas Vilniuje Jurgis Vilčinskas bei Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovė Audronė Kosciuškienė. Delegacijoje 26 asmenys iš 23 savivaldybių – geriausių probleminių, analitinių straipsnių ir informacinių publikacijų laureatai. Konkursą organizavo ir ištisus metus stebėjo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, Lietuvos savivaldybių asociacija ir „Savivaldybių žinių“ redakcija. Džiugu, kad ir man, šių eilučių autorei, teko pakliūti tarp mielų ir ne taip dažnai akivaizdžiai matomų kolegų, nors vieni kitų straipsnius ir žinutes nuolat skaitome.


Pirmąją vizito dieną delegacija buvo priimta Europos Komisijoje. Teisės specialistė iš Europos Komisijos Jurgita Jokubauskaitė pristatė Europos Sąjungos institucijas, jų funkcijas ir vaidmenį. Po pristatymo vyko abipusiai naudinga diskusija apie ES institucijų takoskyrą ir vaidmenį.


Berlamonto rūmuose susitikome su EK komisare Dalia Grybauskaite, kuri, kaip žinome, atsakinga už ES finansinį programavimą ir biudžetą. Pokalbis buvo atviras, informatyvus ir naudingas. Anot komisarės, naujųjų Europos Sąjungos šalių atstovai, dirbantys čia, Briuselyje, atėję iš judrių sistemų, besiformuojančių naujų demokratijų, pasiūlė daug gerų idėjų. Pati Dalia Grybauskaitė inicijavo savo vadovaujamame departamente komunikacijos skyrių. Mūsų šalies komisarės asmenybės stiprybė – protas, valia, nepakartojamas humoro jausmas visiems paliko neišdildomą įspūdį.


Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje atstovas Jurgis Vilčinskas pristatė Europos Komisijos Lietuvoje atstovybės, įsikūrusios Vilniuje, Naugarduko g. 10, veiklą, struktūrą, nuveiktus darbus, perspektyvas. Anot p. Jurgio Vilčinsko, atstovybė, kurioje šiuo metu dirba 14 žmonių, panaši į ambasadą, tačiau turi ir daugiau funkcijų. Didelę dalį veiklos užima darbas su įvairiais projektais. Ypač daug organizuojama vizitų į ES institucijas ne tik žurnalistams, bet ir kitų profesinių grupių atstovams.


Apsilankėme ir Nuolatinėje Lietuvos atstovybėje Europos Sąjungoje, kurioje maloniai buvome sutikti Nuolatinio atstovo ES pavaduotojo, Įgaliotojo ministro Eriko Petriko bei pirmosios sekretorės Jurgitos Apanavičiūtės. Po vizitų Europos Sąjungos centrinėse institucijose, įsikūrusiose šiuolaikiniuose plieno ir stiklo konstrukcijų pastatuose, Lietuvos atstovybės patalpos nustebino savo jaukiu taip Vilnių primenančiu barokiniu interjeru, kurį praturtina M. K. Čiurlionio kūrinių reprodukcijos. Architektūros ansamblį, pastatytą XVIII-XIX amžiais, Lietuvos Vyriausybė įsigijo 2002 m., o įsikėlė 2003 m. Bendras plotas – apie 3200 kvadratinių metrų, patalpos išdėstytos per 4 aukštus. Be kitų svarbių atstovybės uždavinių – padėti Lietuvos regionams ir savivaldybėms, Lietuvos piliečiams ir įmonėms megzti tiesioginius santykius su ES institucijomis, Lietuvos verslo, interesų ir profesinėms organizacijoms plėsti santykius su panašiomis ES organizacijomis, skleisti informaciją apie Lietuvą, jos politinę, socialinę ir ekonominę padėtį, kultūrą ir mokslą, tradicijas, formuoti teigiamą nuomonę apie Lietuvą. Tai didžiausia Lietuvos diplomatinė atstovybė pasaulyje pagal darbuotojų skaičių, bet viena mažesniųjų ES valstybių narių atstovybių Briuselyje. Šiais metais čia dirba 87 darbuotojai. „Mūsų Briuselyje jau nebevadina nei homo sovieticus, nei komunistais, ir tai jau yra labai didelis pasiekimas“, – sakė atstovybės darbuotoja, tačiau prisipažino, kad jai skaudu žiūrėti į iš mūsų šalies atvykstančius pensininkus, kurių dauguma čia važiuoja vien dėl to, kad gauna nemokamą kelionę. Laikų, kai mūsų šalies žmonės, sąžiningai dirbę visą gyvenimą, galės važiuoti ilsėtis į Maldyvus, matyt, dar reikės palaukti. Galbūt tada išmoksime didžiuotis savo šalimi taip, kaip didžiuojasi savo mažute valstybe liuksemburgiečiai, pasiekę itin aukštą gerovės lygį.


Kviečiame visus, ypač jaunimą, domėtis Europos Sąjungos institucijomis, veikla, priimamais sprendimais. Europos Parlamento darbuotoja Karolina Štelmokaitė, dirbanti su atvykstančiais ekskursantais, kvietė visus jaunus žmones, mokančius užsienio kalbas, drąsiai dalyvauti darbuotojų atrankos konkursuose ES institucijose. Informaciją galima rasti adresu http://www.es-isidarbinimas.lt.


Visi vadinamieji eurobiurokratai, su kuriais teko susitikti ir diskutuoti, ypač mūsiškiai, lietuviai, sužavėjo paprastumu, inteligencija, kompetencija ir nuoširdumu. Nors dėl įtemptos vizito darbotvarkės neteko aplankyti tuo metu Briuselyje veikusių Rubenso ir Leonardo da Vinči parodų (apsilankėme tik katedroje ir keliose kitose bažnyčiose), sutikti nuostabūs žmonės ilgai išliks atmintyje.


Turime kuo daugiau žinoti apie Europą – tik tada galėsime priimti ir puoselėti jos tūkstantmetes vertybes, kurti prasmingą, saugią ir užtikrintą ateitį.


Daiva BELIOKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių