Pridergusių futbolo investuotojų geruoju išprašyti nepavyksta

Gargždų futbolo klubas „Banga“ – ant bankroto ribos. Pagaliau viešai pripažįstama, kad įsileisti į futbolo valdymą strateginius investuotojus iš Rusijos buvo klaida. Praėjus metams nuo maskviečių Dmitrijaus Ševčenko ir Dmitrijaus Baidos priėmimo į klubą, „Banga“ nusirito į visišką dugną: įsivėlė į lažybų skandalą, iš komandos ėmė trauktis žaidėjai, gargždiškiai per plauką neišmesti iš Lietuvos futbolo federacijos A lygos. „Bangos“ vardas sumaišytas su žemėmis. Sunaikinta viskas, kas buvo sukurta per septynerius metus“, – pirmadienį pripažino investuotojus į Gargždus atvedę klubo atstovai. Norima nutraukti sutartį su verslininkais iš Rusijos ir „Bangą“ gaivinti su vietos rėmėjų parama.

Skola – 380 tūkst. Lt

Priminsime, kad investuotojai iš Rusijos į Gargždų futbolą įsiliejo sausį. Skolų turėjusiai „Bangai“ šiaudą ištiesė D. Baida ir D. Ševčenko. Jie iš pradžių žodžiu, o vėliau ir raštu įsipareigojo finansiškai remti klubą. Už tai su jais pasirašyta sutartis, vyrai tapo klubą valdančios asociacijos „Gargždų bangos draugai“ pagrindiniais – 90 dalių valdančiais – vadovais.

„Prisiimame visą moralinę atsakomybę už tai, kad atvedėme investuotojus į klubą ir patikėjome jais. Prisiimame atsakomybę ir visą šį reikalą spręsti“, – susitikime kalbėjo N. Galvanauskas bei D. Šatkus.

Deja, šiandien nėra žinoma, kiek pinigų klubo veiklai pervedė šie du žmonės. Panašu, kad didžiausias fundatorius buvo asociacijoje vos 10 dalių valdantis fondas „Gargždų rėmėjas“, kuris jungia futbolą palaikančius vietos verslininkus. Fondo vadovas Nerijus Galvanauskas tikino, kad lietuviai verslininkai klubui išlaikyti skyrė 253 tūkst. Lt. Įtariama, kad daug žadėję rusų investuotojai galėjo imituoti pinigų skyrimą: vieną dieną į sąskaitą įnešdavo pinigus, kitą išimdavo...

Dėl neaiškaus finansavimo klubą visus metus varžė skolos. Dėl kreditorių pateiktų ieškinių asociacijai „Gargždų bangos draugai“ inicijuojama bankroto byla. Ar ji bus pradėta, paaiškės kitą pirmadienį. Skelbiama, kad klubo skola – ne mažiau kaip 380 tūkst. Lt. Ir nors šiuo metu klubo sąskaitoje yra 330 tūkst. Lt, jie areštuoti. 147 tūkst. Lt už nesumokėtus atlyginimus dar bando prisiteisti buvę „Bangos“ žaidėjai.

Nebebuvo, kam žaisti

Labiau už skolas „Bangai“ pakenkė skandalai. Dar vasaros pradžioje pasklido žinia apie surežisuotas mūsų komandos varžybas su „Atlantu“. Įtarimai pasitvirtino, o vėliau „Bangos“ atžvilgiu pradėta dar keletas tyrimų dėl galimo varžybų režisavimo.

„Gal aš geruoju paprašysiu (išvažiuoti – aut. pastaba)?“ – į investuotojus per V. Grigorjevą kreipėsi klubo dalininkas Rimantas Lukošius. – Gal jūs nieko nebedarykite. Didelio pelno čia vis tiek negavote. Mes pabaigsime, susitvarkysime tarpusavyje. Nebereikia jūsų.“

Tik tada garsiai prabilta apie tai, kas futbolo pasaulyje nėra naujiena – investuotojai į Gargždus greičiausiai atėjo siekdami užsidirbti per lažybas Rytų rinkoje. Esą į „Bangos“ komandą atvežti ukrainiečiai žaidėjai iš anksto gaudavo nurodymus, kaip turi baigtis varžybos.

Dėl nuolatinio pinigų trūkumo ir „Bangai“ mesto šešėlio iš darbo asociacijoje vienas po kito pasitraukė vietiniai vadovai, norą palikti komandą pareiškė žaidėjai. Pirmą kartą „Bangos“ istorijoje žaidėjai dėl to kreipėsi į Lietuvos futbolo federaciją. Ši jau yra patenkinusi bent 8 žaidėjų prašymus. Neturėdama reikiamo žaidėjų skaičiaus, „Banga“ nenuvyko į dvejas lygos rungtynes ir dėl to Lietuvos futbolo federacijai turės sumokėti baudas.

Lankosi „diplomatai“

Pirmadienį VšĮ „Gargždų futbolas“ inicijavo susitikimą su futbolo bendruomene. Norėta paaiškinti situaciją ir aptarti, kaip gelbėti „Bangą“.

Atskleista nemažai skandalingų detalių. „Banga“ per plauką neapsijuokė UEFA organizuotose Europos taurės atrankos varžybose. Su „Sligo Rovers“ komanda Airijoje turėję žaisti mūsų futbolininkai neturėjo už ką nuskristi. Savo bilietus kone paskutinę dieną trims papildomiems žaidėjams atidavė klubo rėmėjai, patys ketinę vykti jų palaikyti. Šį rudenį „Banga“ turėjo rungtyniauti Latvijoje, tačiau nuo komandos fanų ši informacija esą buvo slepiama. „Mums buvo pasakyta, kad varžybos vyks Rygoje, bet patys žaidėjai pranešė, kad viskas vyksta Ukmergėje, o lietuviai futbolininkai nuo suolo nuvaryti, aikštėje už „Bangą“ žaidžia vien rusakalbiai. Ant to paties suolo esą sėdi ir investuotojai D. Baida ir D. Ševčenko“, – atvirai pasakojo N. Galvanauskas.

Į viešumą iškilo ir skandalinga detalė iš lapkritį vykusių „Bangos“ varžybų su „Šiauliais“. Vartininkui Ignui Driomovui žaidimo eigą nurodinėti bandė už vartų atsistojęs asmuo su gobtuvu. Žaidėjas apsaugos darbuotojų paprašė vyrą nuvesti. Ar tai buvo provokacija, nežinoma, nes stadiono vaizdo kameros asmens nustatyti nepadėjo.

„Bangos“ senbuviai patvirtino, kad komandos trenerių bute Gargžduose jie buvo apklausinėjami naudojant melo detektorių. Koks buvo tokios apklausos tikslas, futbolininkai liko nesupratę, tačiau po to ir nusprendė išeiti iš komandos.

D. Šatkus patvirtino, kad jį jau dusyk lankė rusų „diplomatai“. Patys investuotojai Gargžduose nebesirodo.

Viltis – vietos verslas

Koks „Bangos“ klubo ateities scenarijus? Fondo „Gargždų rėmėjas“ vadovas N. Galvanauskas ir dalininkas D. Šatkus susitikime viešai sakė prisiimantys moralinę

„Kai prieš ketverius metus pirmą kartą uždaviau klausimą, ką reiškia žodžiai „strateginis investuotojas“, nė karto negavau atsakymo. Akivaizdu, kad investuotojas ateina ne kažkokią duoklę atiduoti. Jis – totalizatorininkas, žadantis žaisti nešvarius žaidimus. Šiai dienai jūs, vyrai, norit būti šventi, kai tokią nesąmonę padarėte. Jei tai būčiau padaręs aš ar koks Vaidas Liutikas, dabar mus su žemėm sutryptumėt, sumaltumėt nežinau kaip ką. O jums dabar viskas leidžiama. Manipuliuojate vietoje to, kad tiksliai pasakytumėte – klubą reikia saugoti ir pradėti dangstyti skolas“, – apmaudą liejo klubo dalininkas Romualdas Petkevičius.

atsakomybę, kad patikėjo rusų investuotojų geranoriškumu. Todėl dabar jiedu prisiima pareigą situaciją išpainioti. Kol kas nėra žinoma, ar „Banga“ galės žaisti A lygoje ar bent 1-ojoje futbolo lygoje. Greičiausiai klubui LFF licencijos dėl skolų ir skandalų neišduos.

„Gargždų rėmėjas“ siekia su investuotojais nutraukti sutartį. Esą jie pažeidė esminius punktus: suteršė klubo vardą, neįvykdė finansinių įsipareigojimų, klubas greičiausiai iškris iš A lygos. Tačiau susirinkime dalyvavęs asociacijos prezidentas Vladlenas Grigorjevas mano kitaip. Jis yra investuotojų deleguotas asmuo, kuris ne tik vadovauja klubui, bet ir turi sprendžiamąjį balsą priimant sprendimus asociacijoje bei VšĮ „Gargždų futbolas“. Anot V. Grigorjevo, investuotojai iki gruodžio 31 d. žada pervesti žadėtą pinigų sumą ir su kreditoriais bus galima atsiskaityti nekeliant bankroto bylos. Tačiau į mero V. Dačkausko klausimą, kokią viziją kitiems metams turi D. Baida ir D. Ševčenko, jų atstovas aiškiai neatsakė. V. Grigorjevas pripažino esantis tarpininkas tarp lietuvių ir rusų, kuriems ir apie pirmadienio susirinkimą turės atraportuoti.

Jei gargždiškiams visgi pavyks nutraukti sutartį su investuotojais, o asociacijai bus iškelta bankroto byla, kitąmet „Bangą“ gaivinti teks su vietinių pagalba. N. Galvanauskas pripažino, kad nuo 2007 m. aktyviai verslininkų remtas klubas dabar sumaišytas su žemėmis, tad vargu ar pavyks atgal sukviesti buvusius žaidėjus bei juolab verslininkus.

Futbolo klubo „Banga“ klausimą rytoj posėdyje svarstys Klaipėdos rajono savivaldybės taryba, gruodžio 30 d. šaukiamas ir dalininkų susirinkimas.

Jolanta VENSKUTĖ

Taip pat skaitykite:

A. Bogdanovas: seniūnijos nebus jungiamos, planuojamos papildomos lėšos jų infrastruktūrai
Pacientai vis dar sunerimę dėl medicinos paslaugų
Pasaulio kolumbariumai išskirtiniai, Lietuvoje dar nepopuliarūs
Gargždiškius miesto centre kankina sunkiasvorių pragaras
106-osios vėžaitiškių Oninės be patoso, įkvėptos kuklumo
Girkališkiai šventė smagiai ir blaiviai
Jaunuoliai mokėsi verslavimo ir limonado gamybos
Šilauogyno Gribžiniuose vėžaitiškis plėsti nežada
Gardžiuokimės su šakočių kepėjais iš Šakių
Susitikimas su Irena Stražinskaite-Glinskiene
Gargždų gimtadienyje – automobilių paroda
Jėgos aitvarų instruktoriui pučia palankūs vėjai

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Supratimo: žmogui ir paukščiui

Ryšys su gamtos pasauliu mums…

Plačiau »

Virginija LAPIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook