Projektai

Džiaugsmas, sumišęs su nerimu ir apmaudu


Praėjusią savaitę 4 rajone registruotos bendruomenės pasirašė sutartis su vietos veiklos grupės „Pajūrio iniciatyvos“ pirmininke Laima Dockevičiene dėl jų parengtų projektų finansavimo iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos biudžeto. Dieną vėliau atėjo žinia iš Žemės ūkio ministerijos apie dar trijų projektų finansavimą. Iš viso rajono bendruomenės laimėjo 180 tūkst. litų. Deja, 30 tūkst. litų liks nepanaudota, nes dvi bendruomenės atsisakė pasirašyti sutartis. Dėl 9 mėnesius užsitęsusio projektų vertinimo Drevernos ir Pjaulų atstovai teigia nebespėsiantys jų įvykdyti.


Sutartys su „Pajūrio iniciatyvomis“


Spalio 30 d. Rietave, kur įsikūrusi vietos veiklos grupė „Pajūrio iniciatyvos“, pasirašytos penkios sutartys su keturiomis rajono bendruomenėmis. Dauparų bendruomenė laimėjo 20 tūkstančių litų kompiuteriams, televizoriui ir baldams įsigyti, anglų kalbos ir kompiuterinio raštingumo mokymams. 19 900 litų skirta projektui, kurį parengė Endriejavo bendruomenė, jos patalpoms įrengti. Prieš tai Endriejavo bendruomenė buvo pasirašiusi sutartį dar 4000 litų sumai, kuri buvo skirta mokymams apie Kapstato ežero apsaugą ir jo aplinkos pritaikymą turizmui.


Du projektus po 5000 litų laimėjo Lapių centro bendruomenė, kuri vieną skyrė septynių kaimų praeičiai ir dabarčiai įamžinti, kitą – aplinkosaugai. Jakų bendruomenė laimėjo 5000 litų įgyvendinti savo sumanymui pastatyti suoliukus, šiukšliadėžes gyvenvietės parkelyje.


Kiek anksčiau sutartis pasirašė ir gavo 20 tūkst. litų finansavimą Lankupių bendruomenė, kuri šias lėšas skirs mokyklos stogo dalies remontui. Mat čia paskirtos patalpos bendruomenei. Beveik 10 tūkst. litų laimėjo Agluonėnų bendruomenė seniūnijos lankytinoms vietoms pažymėti.


Vertino 9 mėnesius


Pasak „Pajūrio iniciatyvų“ pirmininkės L. Dockevičienės, rajono bendruomenės parengė puikius projektus ir pasidžiaugė, kad visi jie buvo finansuoti. Tačiau entuziazmu netryško patys bendruomenių atstovai, mat projektus pateikė sausio 17 d., o atsakymai gauti tik po 9 mėnesių. Tiek laiko prireikė net trims institucijoms – Nacionalinei mokėjimo agentūrai, Finansų ir Žemės ūkio ministerijoms juos įvertinti. Tuo tarpu projektų vykdymo terminai liko tie patys – vieniems keturi, kitiems – vos trys mėnesiai. Atsiskaitymo už lėšų panaudojimą tvarka labai griežta, juos vykdantiems visuomenininkams, dirbantiems be jokio atlygio, tai didžiulis darbas ir atsakomybė. Todėl Drevernos bendruomenė, laimėjusi 20 tūkst. litų, atsisakė pasirašyti sutartį, nes jos atstovai teigė nebespėsiantys per kelis mėnesius savojo projekto įgyvendinti. 10 tūkst. litų finansavimo dėl kitų priežasčių atsisakė ir Pjaulų bendruomenė.


Šią savaitę sutartį su vietos veiklos grupe „Pajūrio iniciatyvos“ pasirašė Dituvos bendruomenė, laimėjusi 20 tūkst. litų kompiuteriams ir kitai bendruomenei reikalingai įrangai. Čia problemų tarp vietos aktyvistų kilo dėl to, kad bendruomenė glaudžiasi privačiose patalpose.


Žemės ūkio ministerijos skelbtą konkursą pagal programą „Parama vietos veiklos grupėms ir kaimo bendruomenėms“ laimėjo dar trys rajono bendruomenės, visos parengusios projektus techninei ir materialinei kaimo bendruomenių veiklai stiprinti. Priekulės užimtumo centras laimėjo 24 974 Lt, Lapių bendruomenė – 24 998 Lt, Veiviržėnų – 21 080 Lt. Jos taip ilgai laukė atsakymo, o įvykdyti turės per labai trumpą laiką.


Teks skolintis iš bankų


„Bangos“ kalbintos bendruomenių atstovės M. Banienė, E. Selskienė, L. Karbauskienė, I. Narbutienė ir džiaugėsi, jog gauna finansinę paramą, ir neslėpė apmaudo, kad taip ilgai užtruko projektų vertinimas. Jas jaudina ir tai, kad šias lėšas bendruomenės gaus tik įvykdžiusios projektus. Tik 15 proc. nuo projekto sumos bus pervedama į bendruomenės sąskaitą iš karto, kitus teks skolintis. Jei iš banko, teks mokėti palūkanas. Tad nedidelės lėšos dar sumažės.


Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja V. Daukšienė, nuolat bendraujanti su rajono bendruomenių atstovais ir dalyvavusi pasirašant sutartis bei skatinusi tai padaryti nusprendusius nebevykdyti laimėtų projektų, pripažino, jog projektų vertinimo laikas ir jų vykdymo reikalavimai yra gerokai kritikuotini. Visa tai ne padeda, o smukdo aktyvių žmonių iniciatyvas. Tačiau ji pasidžiaugė, kad Savivaldybė priėmė sprendimą ir laimėjusioms projektus bei pasirašiusioms sutartis su Savivaldybe bus pervedama iš rajono biudžeto 10 proc. projekto vertės.Tai bus lyg kompensacija už bankui mokamas palūkanas. Kol kas dar nežinoma, kokio dydžio jas nustatys bankas.


Dabar, pasak vietos veiklos grupės „Pajūrio iniciatyvos“ pirmininkės L. Dockevičienės, prasideda II projektų pagal LEADER programą teikimo etapas. Ar tokia netvarka pirmojo etapo metu neužmuš visuomeniškai aktyvių žmonių iniciatyvos padaryti naudingų darbų savo kaimo ar miestelio žmonėms, parodys laikas.


Irena KASPERAVIČIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių