Seimo rinkimai

Antras Seimo rinkimų raundas – 1:0 P. Gražulio naudai


Po sekmadienį vykusio antrojo LR Seimo rinkimų turo paaiškėjo Klaipėdos rajono rinkėjų valia – rajonui atstovauti dar sykį patikėta Petrui Gražuliui. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatą palaikė 58,34 proc. balsavusiųjų. Parlamentaro oponentė Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovė Agnė Bilotaitė surinko 41,66 proc. balsų. LR Seimo nario mandatą abu parlamentarai jau buvo užsitikrinę pirmajame rinkimų ture, tad 2433 balsų persvara laimėjęs P. Gražulis taip Seime iškovojo vietą partijos kolegai.


Savo valią antrajame Seimo rinkimų ture pareiškė vos trečdalis rajono rinkėjų – 35,35 proc.


Socialdemokratų triumfas


Antrasis LR Seimo rinkimų turas Lietuvai atnešė permainų viltį – šalies rinkėjų valia lėmė, kad Seime daugumą sudarys bei Vyriausybę formuos iki šiol opozicijoje buvusios partijos. Lietuvos socialdemokratų partija iškovojo daugiausia mandatų – 38. Antroje vietoje liko TS-LKD (33 mandatai), trečioje – „Darbo partija“ (29 mandatai). Rinkimų barjerą perkopė ir į Seimą taip pat pateko partija „Tvarka ir teisingumas“ (11 mandatų), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (10 mandatų), Lietuvos lenkų rinkimų akcija (8 mandatai), politinė partija „Drąsos kelias“ (7 mandatai), 3 mandatus iškovojo nepartiniai kandidatai, 1 – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Tiesa, išrinkta 140 iš 141 Seimo narių. Panaikinus pirmojo turo rezultatus Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje, pakartotinai parlamento atstovas čia bus renkamas po pusmečio.


Spalio 28 d. rinkimuose dalyvavo 30,02 proc. balso teisę turinčių gyventojų. Priminsime, kad spalio 14 d. per pirmąjį Seimo rinkimų turą ir referendume dėl Visagino atominės elektrinės dalyvavo 44,62 proc. rinkėjų.


Pergalė – gimtadienio proga


Klaipėdos rajono gyventojai savo valią reiškė vangiai – į rinkimus atėjo 35,35 proc. turinčiųjų balso teisę. Tačiau net 5,11 proc. balsavo iš anksto.


Iki rinkimų virusi arši kova tarp kandidatų P. Gražulio ir A. Bilotaitės balsavimo dieną įtampos nekėlė. Prie balsadėžių nesidriekė eilės, o pradėjus sumuoti rezultatus iš 31 apylinkės, P. Gražulis užtikrinančiai pirmavo. Galutinius rezultatus Vyriausiosios rinkimų komisijos Gargždų rinkimų apygardos Nr. 31 komisija paskelbė dar prieš vidurnaktį. P. Gražulis turėjo 2433 šalininkų daugiau nei A. Bilotaitė. Tiesa, kaip tik tądien laimėjęs parlamentaras šventė 54-ąjį gimtadienį.


Aktyviausi buvo Žadeikių kaimo rinkėjai – 35,86 proc., Gargždų 4-osios apylinkės (35,41 proc.) ir Daukšaičių kaimo gyventojai (35,26 proc.). Pasyviausiai tradiciškai balsavo Dituvos rinkiminė apylinkė (17,47 proc.).


Didžiausią palaikančiųjų komandą P. Gražulis turi Tilvikuose (82,14 proc. atėjusiųjų balsuoti), Girininkuose (76,67 proc.) ir Agluonėnuose (73,7 proc.). Iš 31 apylinkės P. Gražulis daugumą balsų pelnė net 26-iose. Už A. Bilotaitę aktyviausiai balsavo Slengių rinkiminė apylinkė (57,42 proc.), taip pat Jakų gyventojai (56,47 proc.), ketvergiškiai (56,16 proc.).


Komisija dirbo be įtampos


Gargždų rinkimų apygardos Nr. 31 rinkimų komisija rinkimų rezultatus paskelbė dar prieš vidurnaktį. Komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas patikino, kad tokių sklandžių rinkimų dar nebuvę. „Gavome tik smulkių pastabų iš štabų atstovų, tačiau jie nebuvo susiję su papirkinėjimu ar panašiais trukdžiais. Įtampos rinkimuose nesijautė todėl, kad P. Gražulio persvara iškart buvo užtikrinta. Kai balsuojama taškas į tašką, įtampos būna daugiau. Dabar iškart matėme, kad komisijai neteks perskaičiuoti balsų, nes paklaida gali siekti kelias dešimtis, bet ne tūkstančius balsų“, – sakė Z. Bitinas.


Priminsime, kad 2008 m. per antrąjį LR Seimo rinkimų turą P. Gražulis kovojo su TS-LKD atstove Dalija Šeporaitiene. Tuomet komisijai balsus teko perskaičiuoti. Galiausiai parlamentaras laimėjo vos 18 balsų persvara.


Rinkimų agitacijos metu prieš antrąjį turą Klaipėdos rajono apylinkės prokuratūra pradėjo tyrimą dėl rinkėjų papirkinėjimo – esą P. Gražulis Medsėdžių kaimo bendruomenei padovanojo smėlio dėžę.


Rinkimų diena su Seimo nariais. Tokį „Bangos“ žurnalistų pasiūlymą priimti sutiko abu parlamentarai, leidęsi į atsargiai atvirą pokalbį apie darbo metus Lietuvos parlamente ir planus ateinantiems ketveriems metams. Seime vietas užsigarantavę kandidatai sekmadienį sąmoningai vengė bendrauti su rinkėjais. Tačiau nevengė kritikos vieni kitų politinėms kampanijoms, A. Bilotaitė patikino oficialiai planuojanti tapti Klaipėdos rajono gyventoja, o P. Gražulis nesiryžo pasiūlytai avantiūrai apsilankyti gėjų klube.


Agnė Bilotaitė: politika man – kaip pašaukimas


– Ne kartą išsakėte nuomonę, kad Jums šie Seimo rinkimai įsimins dėl aršios oponentų kovos. Kokia paleista antis Jums buvo netikėčiausia?


– Pirmiausia tai sukurtas ažiotažas dėl tariamo mano homoseksualumo. Ta informacija buvo paskelbta vietinėje spaudoje, vėliau eskaluojama per kitas priemones, tad manau, kad tai viena iš oponentų naudotų juodųjų technologijų. Be to, lankydamasi pas žmones susidariau nuomonę, kad mano oponentas agituodamas nevardydavo savo pozityviųjų savybių, bet juodindavo mane. Žmonės teigė balsuosiantys, nes jis padovanojo gėlę ar pasveikino su gimtadieniu. Tokių argumentų atremti negalėjau, nes gėlių nedovanojau.


– Antra kadencija Seime jau garantuota. Kokiose srityse planuo-


jate dirbti?


– Reikėtų mąstyti apie rinkimų kampanijos pakitimus, susijusius su Seimo nario darbo reglamentavimu. Nesinorėtų, kad finansai nulemtų rinkimų rezultatus. Ir toliau planuoju aktyviai darbuotis Antikorupcijos komisijoje. Kita sritis – teisėtvarka. Visuomenės atstovų atsiradimas teismuose bus svarbus siekis. Reikia stiprinti parlamentinę ir valstybės institucijų kontrolę, racionalų valstybės lėšų naudojimą, mažinti kyšininkavimą medicinos, farmacijos srityse. Mano prioritetas išliks ir jaunimas. Per šiuos rinkimus partija turėjo 12 vienmandatininkų iki 30 m., aš taip pat prisidėjau, kad tie jauni žmonės kandidatuotų. Esame įkūrę tam tikrą politinę akademiją, kurioje jauni žmonės gilina savo politines žinias. Sieksiu, kad jaunimas įsitrauktų į valstybės kūrimą.


– Kuo galėsite prisidėti prie Klaipėdos rajono gerovės?


– Net ir nebūdama išrinkta Gargždų vienmandatėje apygardoje, Seime sprendžiau visas su rajonu susijusias problemas. Tai infrastruktūros objektai, investicijų atėjimo į rajoną skatinimas – dėl to nemažai bendradarbiavau su vietos valdžia. Palaikiau siekį, kad rajonas taptų viena iš eksperimentinių savivaldybių, į kurią atėjo mokinio krepšelio lėšos neformaliam ugdymui. Rajonas ir toliau liks prioritetas.


– Esate jauna – vos 30-ies. Kokios Jūsų politinės ambicijos?


– Iš savęs tikrai daug reikalauju, noriu tobulėti, tapti profesionalia politike. Nežinau, ar per 4 metus tokia tapau, tačiau stengiuosi. Pirmiausia norėjau būti labai gera Seimo narė. Kai pasieksiu tai, bus galima galvoti apie kitą laiptelį. Ar sutikčiau dirbti šioje Vyriausybėje? Priklausys nuo situacijos. Manau, jei atsiranda galimybė, visada reikia ja pasinaudoti. Juolab kad politika man yra kaip pašaukimas.


– Smalsuolius domina, kodėl Jūsų namo statybos jau kurį laiką apleistos. Ar besiruošiate gyventi Klaipėdos rajone?


– Iš tikrųjų ruošiuosi ir labai rimtai. Pastarieji 4 metai buvo įtempti, nes man teko gal triskart daugiau dirbti dėl to, kad įrodyčiau galinti būti šiame darbe. Buitis, namai buvo nustumiami į šoną. Ateinančią kadenciją, manau, bus laiko pagalvoti ir apie savo namus, šeimą ir apie kitus dalykus, kurie buvo antrame plane. Tai normalu – nesu išskirtinis asmuo, robotas, kuriam nereikia šeimos.


Petras Gražulis: būdamas Seime esu nusivylęs


– Seime esate jau 16 metų. Kokį Lietuvos parlamentą matėte iki šiol ir kokio tikitės ateinančioje kadencijoje?


– Reikia pripažinti, kad kaip ir visuomenė, taip ir aš, būdamas Seime esu nusivylęs. Seimas neatstovauja žmogui: atstovauja verslui, kažkokioms finansinėms grupuotėms, bankams. Valdančioje daugumoje būti teks pirmą kartą. Tiesa, 1996 m. Krikščionys demokratai buvome valdžioje su konservatoriais, deja, teko daugiau oponuoti nei pritarti sprendimams. Tai Wiliams`o klausimai, valstybės turto privatizacija už centus ir kiti dalykai, kuriems nebuvo galima pritarti. Turiu viltį (galbūt nelabai didelę, žinodamas kai kurių partijų praeitį), kad valdžia tarnaus žmogui, o ne siauriems grupiniams interesams.


– Kokius savo projektus įvardintumėte kaip svarbiausius, iki šiol siūlytus Seimui?


– Esu paruošęs du įstatymus. Visų pirma dėl azartinių lošimų – kad jų prieina­mumas būtų kuo mažesnis. Reikalauju, kad lošimo namų nebūtų kiekviename mieste, o tik Palangoje ir Druskininkuose. Įstatymas paruoštas, bet nepriimtas. Kitas įstatymas priimtas – dėl fizinių asmenų bankroto. Gaila, kad jis nebuvo priimtas prieš krizę, tad gal ir dėl to daug žmonių išvyko atidirbinėti bankams.


Esu teikęs arti 100 įstatymų pataisų, iš jų priimta tik 14. Kaip žinia, pagarsėjau kovodamas, kad pagal įstatymą homoseksualai negalėtų propaguoti savo gyvenimo būdo. Savo pozicijos nekeisiu.


Siūliau, kad dažniau vyktų savivaldos referendumai, kad referendumui skelbti užtektų 100 tūkst. rinkėjų parašų, kad maisto produktai atpigtų apie 30 proc. Dalį siūlymų vėl kelsiu.


– Rinkėjai jus sieja su partija „Tvarka ir teisingumas“, tačiau Jūs nesate šios partijos narys? Kodėl?


– Tai tiesa, tačiau kandidatuoju su šios partijos sąrašu, esu „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys. Tikrai nesiruošiu niekur bėgti. Anksčiau buvau Krikščionių demokratų partijoje, tačiau iš jos buvau už akių išmestas, nes prieštaravau jų ir Tėvynės sąjungos susijungimui. Konservatoriai mane visada dėl to šmeižė. Ir dabar kaltina juodosiomis technologijomis, bet esu įsitikinęs, kad kitos tokios nešvarios partijos nėra. Ir šiuose rinkimuose gi paėmė veiviržėniškį su psichine negalia, jį filmavo su „bambaliais“ ir apkaltino, kad aš juos padaviau. Įdomiausia, kad policija nereagavo į mano prašymą pradėti tyrimą dėl šmeižto, nors konservatorių prašymu tyrimas dėl manęs pradėtas. Po to ir paskelbiau bado akciją. Šiandien dar nevalgau. Mano reikalavimas, kad už visą šmeižtą TS-LKD būtų pamokyti ir būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas. Badausiu, kol tai įvyks.


– Seime badaujate jau antrą kartą. Teko girdėti, kad tai jau neoriginalu.


– Badauju trečią kartą. Pirmąsyk badavau sovietmečiu, lageryje. Tai buvo sunkiausia, net prasidėjo haliucinacijos, po 14 dienų atsidūriau ligoninėje. Antrą kartą badavau, kai nepritarta mano siūlymui įstatymiškai uždrausti buvusiems KGB agentams užimti aukštus postus. Badavau 30 dienų. Tai visai nesunku. Sunkiausia po truputį pradėti valgyti – pirmiausia trintas košes, sultinius ir pan.


– Ką apie skandalus mano Jūsų šeima?


– Politinių dalykų su šeima nederinu. Per tiek darbo metų Seime mano šeima, kaip ir aš pats, jau nereaguoja į tai, ką rodo televizija. Tačiau dėl politikos šeima tikrai labiausiai nukenčia.


– Ne kartą minėjote, kad gėjų klube nesate buvęs. Ar ryžtumėtės avantiūrai, jei pakviesčiau iš smalsumo nueiti kartu?


– (Juokiasi – aut. pastaba). Niekada nesu buvęs nei gėjų klube, nei lošimo namuose. Pasisakau prieš ir norėčiau išlaikyti tą principą. Žinote, paskui suinteresuoti asmenys gali imti manipuliuoti. Esu pasiryžęs savo pozicijos laikytis, tad neičiau. Su jumis galima ir ne po gėjų klubus vaikščioti.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content