Verslas

Nekilnojamojo turto prekyboje – štilis


Nekilnojamojo turto prekyba užsiimančių bendrovių vadybininkai kaip susitarę tvirtina, jog jau mėnuo ar du, kaip prekyba butais, namais, žemės sklypais sustojo. Pardavėjai kainų nemažina, o pirkėjų beveik nėra.


Parduoti greitai – sudėtinga


Atlikome nedidelį tyrimą paskambinę keliais „Bangoje“ paskelbtais telefonais ir pasiteiravome, kiek šiuo metu kainuoja butai Gargžduose. Beveik visi parduodami – senuose namuose, visiems jiems reikia remonto, tačiau pardavėjai kainų nemažina. Pavyzdžiui, už vieno kambario butą plytiniame Klaipėdos gatvės name (5 aukštas) prašė 130 tūkst. litų, už 2 kambarių butus – 155-165 tūkst. litų, už 3 kambarių – 200-210 tūkst. litų, už 4 kambarių – 175 tūkst. litų.


Nekilnojamojo turto prekybos bendrovių vadybininkai teigia, jog šiuo metu norint greitai parduoti reikia gerokai nuleisti kainą. Mat prekyba, ypač butais, yra sustojusi. „To nebėra, kas buvo praėjusių metų pavasarį“, – „Bangai“ sakė UAB „Invest In….“ pardavimų vadybininkė Živilė. Jos žodžius patvirtino ir UAB „Litbūstas“ pardavimų vadybininkė Monika. Ji, beje, sako pastebėjusi, jog Klaipėdoje pardavėjai jau šiek tiek mažina butų kainas, o Gargžduose jos vis dar stabiliai didelės.


Už kvadratinį metrą – 2500-3000 litų


Pasak „Bangos“ pašnekovės Monikos, Gargžduose už buto kvadratinį metrą dažniausiai prašoma apie 3000 litų. Tiek dabar kainuoja naujai statomuose namuose Melioratorių kvartale, tiesa, buto su daline apdaila kvadratinis metras. Pasitaiko, kad seni butai parduodami ir mažesne kaina – 2500-2600 litų už kvadratinį metrą. Pati didžiausia paprašyta – 6000 litų už kvadratinį metrą. Tokią norima gauti už miesto centre esantį butą, tinkamą komercinei veiklai. Tačiau jis dar neparduotas.


Abiejų bendrovių vadybininkės teigia, jog žmonės patikėjo prognozėmis, kad nekilnojamasis turtas šiek tiek pigs ir laukia rudens. „Litbūsto“ vadybininkė Živilė butų rinkos aktyvėjimą sieja nebent su pradėtais dalinti lengvatiniais kreditais būstui.


Pasak vadybininkių, šiuo metu už vieno kambario butą Gargžduose prašoma nuo 100 iki 150 tūkst. Lt, už dviejų – 150-200 tūkst. Lt, už trijų – 170-250 tūkst. Lt, už keturių maždaug tiek pat, kiek ir už trijų.


Namų pasiūla – menka


“Bangos“ pašnekovės teigė, jog šiuo metu nelabai ką turėtų pasiūlyti norintiesiems įsigyti namą. „Nėra nei pasiūlos, nei pirkimo“, – sakė „Litbūsto“ vadybininkė Jurgita. „Invest In…“ vadybininkė Živilė pastebėjo tik tai, kad jei anksčiau pirkėjai domėjosi namais ir sodybomis ne toliau kaip 15 kilometrų nuo Gargždų ar Klaipėdos, tai dabar domina jau ir esantys 50 kilometrų nuo miestų. Medinis namas rajono gyvenvietėje gali kainuoti apie 100 tūkst. litų. Gargžduose naujos statybos namai parduodami už 400-600 tūkst. litų, statyti prieš 30-40 metų, – už 300-350 tūkst. litų. 350 tūkst. litų prašoma už 200 kvadratinių metrų namą Kvietiniuose, 370 tūkst. litų – už namą (90 kv. m) Gargždų sodų bendrijoje „Minija“.


Žemės kaina – stabili


Kol kas nėra pokyčių žemės rinkoje – kainos lieka tokios pat. Sklypo su komunikacijomis Gargžduose aras parduodamas už 10-15 tūkstančių litų, be komunikacijų – už 6-7 tūkst. litų. Pavyzdžiui, 15 arų sklypas už Laugalių parduodamas už 85 tūkst. litų, o žemės ūkio paskirties aras prie Vėžaičių kainuoja apie 4000 litų.


Vis dar paklausūs sodų sklypai, tinkami būstui statyti. Pasak „Invest In…“ vadybininkės Živilės, už arą „Minijos“, „Gargždelės“ sodų bendrijose prašoma apie 10 tūkst. litų. Pigesni sklypai sodų bendrijoje „Melioratorius“. Čia 5-6 arų sklypai kainuoja apie 25-30 tūkst. litų, „Skinijoje“ – 18-20 tūkst. litų.


Provincija atsigauna


Kaip pastebi šalies nekilnojamojo turto rinkos ekspertai, per pastaruosius 10 mėnesių rekordinis butų kainų kilimas pastebėtas nebe didmiesčiuose, bet nedideliuose miestuose. Gargždai yra tarp rekordininkų, kur per 10 mėnesių butų kainos išaugo net 114 proc. Tuo tarpu Vilniuje kilo 37 proc., Kaune ir Klaipėdoje – 48 proc. Butų brangimo provincijos miesteliuose tendencija yra labai aiški. Ekspertai mano, kad didmiesčių butų kainos tapo nebeprieinamos vidutines pajamas gaunančioms šeimoms, todėl jos vis dažniau renkasi priemiesčius, šalia esančius kaimus, kur būstą galima įsigyti pigiau.


Nekilnojamojo turto specialistai pataria, jog šiuo metu palankiausias laikas parduoti butus senos statybos namuose. Neabejojama, jog dėl pasenusios inžinerinės įrangos, didelių eksploatavimo išlaidų jie pigs. Vilčių, kad gali pigti butai naujos statybos namuose, ekspertai neteikia. Jų manymu, kol nebus patenkinta žemės sklypų statybai paklausa, nepigs ir žemė. Ji gali tik brangti, o paaiškėjus, jog euras nebus įvestas, sklypų pasiūla gali padidėti.


Irena KASPERAVIČIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių