Žemės ūkis

Gausus derlius – smūgis grūdų supirkėjams


Šiemet ūkininkai vargsta dėl gausaus derliaus. Jiems tenka per naktis laukti Kretingoje prie grūdų supirkimo įmonės, kitos visai neperka grūdų. Supirkėjai teisinasi, jog šiemet vėliau pradėjus intensyviai doroti derlių ir visas kultūras iš karto, pristigo talpyklų. Gausiam derliui tvarkingai priimti nebuvo pasiruošta.


Nakvojo kabinoje


Jakuose, uostamiesčio pašonėje, įsikūrę ūkininkai Žilinskai javus augino 300 hektarų. Praėjusią savaitę baigė javapjūtę – paskutinius nukūlė vasarinius rapsus, kurių buvo pasėję 35 ha. „Sutartį dėl jų pardavimo pasirašėme su įmone „Lino agro“, o vežti grūdus turime į Kretingą“, – pasakojo ūkininkė Danutė Žilinskienė.


Sekmadienio vakare susikrovęs 25 tonas rapsų, Tomas Žilinskas prieš vidurnaktį jau stovėjo eilėje prie AB „Kretingos grūdai“. Ūkininkė pasakojo, kad sūnus, pernakvojęs traktoriaus kabinoje, pirmadienį ne tik nepardavė rapsų, bet ir menkai priartėjo prie tikslo – supirkimo punkto. Taigi kabinoje praleido ir antrą naktį. Jokios vilties neturėjo atsikratyti krovinio ir antradienį.


„Betgi rapsai drėgni – juos reikia ventiliuoti, nes gali pradėti kaisti, – antradienį sunerimusi kalbėjo D. Žilinskienė. – Verkiant reikia parduoti, nes mes neturime, kur džiovinti. Mums siūlė vežti į Plungę, bet mūsų didžiulės priekabos – sunku apsisukti supirkimo įmonės kieme.“ Jai buvo gaila ir sūnaus, priversto nakvoti traktoriaus kabinoje.


Pasak D. Žilinskienės, šiemet jau ne pirmą kartą tenka lūkuriuoti prie AB „Kretingos grūdai“: atvežę grūdines kultūras, irgi per naktį laukė eilėje. „Tik pirmojo kūlimo 50 tonų rapsų be vargo pardavėme, nes pradėjome kulti ankstėliau nei kiti – nebuvo eilės parduoti. Dabar labai įstrigome“, – apmaudžiai kalbėjo ji.


Ūkininkė prisiminė, kad šią vasarą grūdų augintojų susirinkime buvo pažadėta, jog grūdus priims greitai, tvarkingai, supirkimo įmonė dirbs nepaisydama darbo valandų. „Tačiau pirmadienį „Kretingos grūdai“ darbą baigė 16 val.“, – teigė pašnekovė.


D. Žilinskienė kalbėjo, jog šių metų derliumi patenkinta: žieminių kviečių iš hektaro prikūlė vidutiniškai po 3,1 t, rugių – 3,4 t, rapsų – 2,3 t. Pasak jos, ir kainos pakenčiamos: už toną rapsų gavo po 1 600 Lt, o už paskutinįjį pristatytą kiekį už toną mokėjo 40 litų daugiau.


„Tačiau šiemet žymiai sunkiau grūdus parduoti nei juos auginti, nukulti“, – sakė ūkininkė.


Pritrūko talpyklų


Antradienį AB „Kretingos grūdai“ direktorius Steponas Baltuonis korespondentei aiškino, jog atvežusiems parduoti grūdus eilėse reikia laukti ne vieną parą todėl, kad pristigo talpyklų.


„Šiemet gausus derlius, vienu metu intensyviai dorojamas visų kultūrų derlius. Mums reikia surūšiuoti, išdžiovinti grūdus ir supilti į saugyklas. Jeigu būtų sausi grūdai, vietos užtektų. Dabar ūkininkai nukūlę iš karto veža parduoti, nes neturi sandėlių, džiovyklų, – kalbėjo direktorius. – Kai atsiranda laisvų talpų, tai priimame grūdus. Paslaugas teikiame pagal galimybes, kurios yra ribotos. Reikia ilgai laukti eilėje? O ką mes galime padaryti?“


Pasak jo, per naktis laukiančiais eilėje grūdų pardavėjais rūpinamasi: duodama arbatos, užkąsti, pastatyti biotualetai… O jie vis tiek pyksta.


S. Baltuonis kalbėjo, jog gausus derlius – smūgis: nebuvo pasiruošta tokiai situacijai. „Apie tai prieš javapjūtę patyliukais kalbėjo ūkininkai, grūdų supirkėjai. Mes davėme žinią ministerijai, tačiau nebuvo reaguota. Bet tai tik sezono problema – priimsime visą derlių, ir ji bus pamiršta“, – sakė direktorius.


Ir visgi antradienio popietę eilė prie įmonės „Kretingos grūdai“ pradėjo stebėtinai greitai tirpti. Jakiškis T. Žilinskas pardavė savo rapsus ir pavakarę linksmas sugrįžo namo – trečios nakties nebeteko praleisti traktoriaus kabinoje.


Sunkiau parduoti nei užauginti


Daupariškis ūkininkas Petras Montvydas, baigęs javapjūtę, šią savaitę nerimavo, kaip įvykdyti įsipareigojimus „Agrokoncernui“, su kuriuo sudaręs sutartį parduoti 400 tonų kvietrugių. Šie perkami Plungėje. „Pardaviau 380 tonų – beliko 20 t, bet jau dvi savaites Plungėje neperka, atseit elevatoriai perpildyti. Liepė vežti į Mažeikius, bet kas man sumokės už kelionę: į vieną pusę – 100 kilometrų?“ – retoriškai klausė ūkininkas, pridūręs, jog šiuo atveju sutartys – niekinės.


P. Montvydas patenkintas šių metų derliumi: kvietrugių prikūlė po 5 t iš ha, miežių – 5,6 t, žirnių – 3 t, kviečių – 4,5 t.


„Bet šiemet iškilo problema parduoti grūdus. O juk reikėjo pasirūpinti, kad ūkininkų nevargintų tokios bėdos“, – kalbėjo jis, šį pirmadienį pradėjęs rudens sėją. Ūkininko darbų ciklas nenutrūksta.


„Agrokoncerno“ atstovas Plungėje vadybininkas Povilas Viganauskas korespondentei teigė, jog grūdai superkami, bet ne Plungėje, o Mažeikiuose. „Plungėje sugedęs elevatorius ir šiuo metu negali priimti grūdų. Kitos įmonės visai neperka“, – teisinosi jis.


Šios savaitės viduryje rajone buvo nukulta apie 80 proc. javų. Pasak rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausiosios specialistės Genutės Valauskienės, belikę vasariniai rapsai. „Sunkiausia smulkiesiems ūkininkams, kurie neturi kombainų, – kalbėjo ji. – Tačiau šiemet visiems sudėtingas grūdų pardavimas – ūkininkams tenka laukti po kelias paras prie grūdų supirkimo įmonių. Tie, kurie turi sandėlius, džiovyklas, sandėliuoja, tačiau juos baugina netikrumas dėl grūdų supirkimo kainų ateityje.“


Klaipėdos rajone vidutiniškai iš hektaro prikulta po 5 t kvietrugių, 3 t rapsų, 4 t miežių.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių