Žmogaus teisių gidas padeda ir jaunimui

„Jaunimo erdvė“ dalyvavo nevyriausybinės organizacijos Žmogaus teisių balsas ir LiJOT (Lietuvos jaunimo organizacijų taryba) organizuotame nuotoliniame seminare apie Žmogaus teisių gidą su jaunimu dirbantiems asmenims. Tai tarptautinis įrankis, padedantis rasti informaciją apie žmogaus teises. Gidas įkurtas 2018 metais Latvijoje ir sėkmingai plečiasi į kitas Europos šalis.

Šio seminaro tikslas buvo pristatyti internetinį Žmogaus teisių gidą su jaunimu dirbantiems asmenims ir organizacijoms. „Žmogaus teisių gidas yra nepriklausoma nevyriausybinio sektoriaus dalis. Puslapyje yra suskirstytas temomis, kuriose suteikiama lengvai suprantama informacija, pateikiami teisės aktai. Jei žmogui kyla klausimas, ar nebuvo pažeistos jo teisės, jis gali pasiskaityti. Supratęs, kad pažeistos jo teisės, gali sužinoti, kokios valstybinės ir nevyriausybinės institucijos gali padėti dėl konkrečios problemos“, – puslapio funkcijas pristato seminaro vedėja Giedrė Šėmytė.

Žmogaus teisių gidą nuolat atnaujina teisininkų komanda, tad informacija yra aktuali ir patikrinta, remiantis Europos ir Lietuvos teisės aktais, jų pakeitimais. Lietuvos gidą koordinuoja nevyriausybinė organizacija Žmogaus teisių balsas. Prie Žmogaus teisių gido vėliausiai prisijungusi valstybė – Bulgarija, planuojama plėstis į dar septynias Europos valstybes. Puslapį galima peržiūrėti lietuvių, rusų, anglų kalbomis, planuojama pridėti ir lenkų kalbą.

Kiekvienos šalies Žmogaus teisių gidas yra kuriamas atsižvelgiant į tos valstybės įstatymus. Gide galima rasti temas apie duomenis ir privatumą, priverstinį gydymą, sulaikymą imigracijos ir prieglobsčio atveju, laikiną sulaikymą ir suėmimą, smurtą artimoje aplinkoje, neapykantos kalbą, teismingas bylas, saviraiškos ir žiniasklaidos laisvę, diskriminaciją ir kt. Pasak renginio organizatorių, atlikti tyrimai rodo, jog jaunuoliams aktualiausia tema – saviraiškos ir žiniasklaidos laisvė. „Tarp 14–29 m. asmenų buvo labiausiai skaitoma ši tema. Taip pat smurtas artimoje aplinkoje, kas vis dar didelė problema Lietuvoje, ir neapykantos kalbos klausimai“, – akcentuoja G. Šėmytė.

Pagrindinis gido tikslas – būti švietimo įrankiu, galima jį naudoti asmeniniams poreikiams, neformaliajame ir formaliajame švietime. Su jaunimu dirbantys asmenys gali puslapyje ieškoti naudingos informacijos apie žmogaus teises, konsultuoti jaunuolius jiems aktualiomis temomis. Puslapyje galima rasti ir testų, kur asmenys gali išbandyti savo žinias apie žmogaus teises, tiek naudoti tai kaip savišvietos įrankį jaunimui. Žmogaus teisių gidu gali pasinaudoti ir studentai, nes yra pateikiamos Europos žmogaus teisių teismo bylų santraukos.

Projektą Lietuvoje koordinuoja Žmogaus teisių balsas. Gidą galite skaityti anglų, rusų ir lietuvių kalbomis www.zmogausteisiugidas.lt

Gabrielė ČIUNKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių