Žurnalisto pastabos

Kelias į žvaigždes arba bedugnę


Šiuolaikinės technologijos turi daug pliusų, tačiau nemažiau ir minusų. Šįkart norėtųsi į pasaulį pažvelgti per internetinių socialinių tinklų prizmę. Pastaruosiuose žmonės bendrauja tarpusavyje, dalijasi kone kasdien patiriamomis emocijomis, pateikia nuotraukas iš asmeninio gyvenimo ir t. t. Pavyzdžiui, populiariausio pasaulyje tinklo „Facebook“ registruotų vartotojų skaičius beveik siekia visų Jungtinių Amerikos Valstijų gyventojų skaičių, yra dvigubai didesnis už Rusijos gyventojų skaičių, 6 kartus mažesnis už Kinijos gyventojų skaičių ir 72 kartus didesnis už Lietuvos gyventojų skaičių. Ką tai reiškia?


Tai reiškia, kad šiame internetiniame tinklalapyje galima paskleisti informaciją žaibišku greičiu. Įvairiausių demonstracijų, protestų, parodų, akcijų populiarinimas internetinėje erdvėje tampa itin rezultatyvus. Džiugu, kad ir gargždiškiai geba pasinaudoti tokiomis galimybėmis. „Facebook‘e“ yra sukurti puslapiai: „Gargždiškiai“, „Gargždų banga“, „Gargždai“. Pastaruosiuose kraštiečiai aktyviai bendrauja. Pavyzdžiui, neseniai viena gargždiškė socialiniame tinkle pasiūlė originaliai paminėti Vasario 16-ąją – iškėlus trispalves apvažiuoti garbės ratą aplink Gargždus. Toks raginimas greit sulaukė bendraminčių, ir spontaniška akcija pavyko.


Politikai, žinodami „Facebook‘o“ mastus, taip pat nepraleidžia progos pasireklamuoti, priartėti prie liaudies, sužinoti jų kasdienius džiaugsmus ir rūpesčius. Jie žino, kad tai tiesiausias kelias į masinę sąmonę. Tad nieko nuostabaus, kad „Facebook‘e“ galima susidraugauti net su JAV Prezidentu Baraku Obama. Žinoma, jo puslapį tikriausiai administruoja kitas asmuo, kuris kruopščiai atrenka informaciją ir pateikia Prezidentui tik pačią vertingiausią. LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė, premjeras Andrius Kubilius taip pat neatsilieka nuo šiuolaikinių technologijų, jie irgi yra socialinio tinklo vartotojai. Neabejingi „Facebook‘ui“ ir Klaipėdos rajone dažnai besilankantys parlamentarai Agnė Bilotaitė ir Petras Gražulis. Pastarasis tinklalapyje pateikia nemažai informacijos apie save. Pavyzdžiui, skiltyje „Mėgstamiausios knygos“ rašo: „Biblija, istorinės tematikos knygos, Platonas, Seneka, Antanas Maceina, Tomas Akvinietis, Imanuelis Kantas“; skiltyje „Mėgstami filmai“ – „Mozė“, „Gladiatorius“, „Jėzus iš Nazareto“; skiltyje „Apie mane“ – „Svetimas tarp savų. Nusivylęs anarchine ir oligarchine Lietuva“. Parlamentaras interneto platybėse rinkėjams suteikia tarsi dar vieną galimybę su juo artimiau susipažinti ir, jei yra poreikis, net pabendrauti. Natūralu, kad politikai nori būti kuo arčiau žmogaus, pažinti eilinių piliečių kasdienybę, juk tik tada įmanoma pateisinti rinkėjų lūkesčius. Priartėjimas prie masių – sėkmingos politiko karjeros garantas.


Kita vertus, ne visiems tas priartėjimas išeina į naudą. Štai jei tik parlamentaras Linas Karalius būtų kuklesnis ir nebūtų prisigyręs internetiniame socialiniame tinkle apie tailanduose ar kambodžose patirtus įspūdžius, turbūt sėkmingai toliau keliautų už solidžią algą, nereikėtų snūduriuoti nuobodžiuose Seimo posėdžiuose. Ech, naivuolis… net nepagalvojo, kad atsiras ir tokių internautų, kuriems jo nuotykiai nebus priimtini. Dabar vargšelis tikina, kad tai valinskininkai jį apšmeižė, įspūdingas kelionių nuotraukas internete paskelbė. Tačiau mums, rinkėjams, jokio skirtumo, kas tas nuotraukas įdėjo, svarbiausia – pats faktas. Vargu ar žmonės jam dar kada patikės parlamentaro mandatą. Baigsis Karaliaus karaliavimo laikai. Sudie, Indija, Tailande, Kambodža! Ech… ir viskas per tą internetą.


Tokių karalių, kurie susigadino reputaciją, karjerą dėl perdėto noro viešinti asmeninio gyvenimo detales virtualioje erdvėje, yra daug. Ne veltui daugelis darbdavių jau seniai nebeskaito potencialių darbuotojų gyvenimo aprašymų (CV). Kur kas paprasčiau patikrinti jų įrašus internete ir sužinoti nepagardintą tiesą. Vieno Vokietijos banko padalinio vadovas neslepia, jog visada peržiūri darbo ieškančių specialistų internetines biografijas ir suradęs girtaujančio ar dalyvaujančio kokiuose nors įtartinuose renginėliuose kandidato nuotrauką net nekviečia pokalbio. Atskleistos gyvenimo detalės virtualioje erdvėje ne vienam sugadino ir asmeninį gyvenimą. Pastebėta, kad besiskiriantys sutuoktiniai vis dažniau mini „Facebook“ pavadinimą.


Išnaudoti virtualios erdvės pliusus ir išvengti tykančių pagundų – menas. Mat vieną dieną, naudodamasis interneto galimybėmis, gali pakilti iki žvaigždžių, o kitą – nugarmėti bedugnėn.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių