10 išgelbėtų ruoniukų jaudu mėnesius gyvena Baltijos jūroje: kaip jiems sekasi, leidžia sužinoti specialūs siųstuvai
Šį pavasarį ir vasarą Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre išslaugyti ruoniukai jau du mėnesius gyvena laisvėje. Kaip jiems sekasi gyventi ir kaip laikosi dar trys, reabilitacijos centre likę, ruonių jaunikliai, pasakoja Lietuvos jūrų muziejaus atstovai.
Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre išslaugyti ruoniukai jau du mėnesius gyvena gimtuosiuose Baltijos jūros vandenyse. Liepos mėnesį į Baltijos jūrą paleisti ruoniukai sekami specialiais siųstuvais, kurie buvo įsigyti už „Lidl Lietuva“ projekto „Duok ruoniukui penkis“ metu surinktą paramą. Šie siųstuvaileidžia mokslininkams gauti itin tikslius duomenis apie mažylių buvimo vietąir jų elgesį. Taip pat – sužinoti, kaip ruoniams sekasi prisitaikyti natūralioje aplinkoje.
„Beveik visiems gyvūnams sekasi gerai, jie pasklido plačiai po Baltijos jūrą – nuo Estijai priklausančios Hyjumos salos iki Maklenburgo įlankos prie Vokietijos krantų. Atidžiai analizuojame ir jų elgseną – šiuo metu matome, kad jie nuolat nardo ir išlipa į krantą. Tai reiškia, kad ruoniukai sėkmingai ieško maisto ir medžioja grobį“, –pasakoja Lietuvos jūrų muziejaus vyriausioji biologė Laura Lupeikaitė.
Reabilitacijos centre nuolat slaugomi Baltijos jūros gyvūnai
Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre kol kas vis dar slaugomi trys pavasarį išgelbėti ruoniukai – Funčas, Kaniukė ir Kapsė. Pastaroji jau sveria 50 kg ir artimiausiu metu bus paleista į laisvę. Funčui ir Kaniukei Baltijos jūros vandenų reikės palaukti dar iki pavasario.
„Pagrindinis pavojus ruoniukams jūroje, dėl kurio juos tenka reabilituoti mūsų centre – žvejų tinklai, maisto trūkumas bei cheminėmis medžiagomis, sunkiaisiais metalais ir mikroplastiku užteršta žuvis. Siekiant padėti mažyliams patiems išgyventi jūroje, vertamažinti žvejybos mastus Baltijos jūroje,nes žuvis yra vienintelis ruoniukų maistas vandenyje“, – sakoJūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas.
Nors pagrindinis muziejaus tikslas – reabilituoti sužeistus, nusilpusius ruoniukus ir atėjus laikui grąžinti juos į natūralią aplinką, čia yra slaugomi ir kiti Baltijos jūros gyventojai. Šiuo metu centre sveiksta šeši kirai ir du laibasnapių narūnėlių jaunikliai.
Prisidėti gali kiekvienas
Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į plastiko taršą ir jo keliamą grėsmę Baltijos jūros ekosistemai, „Lidl Lietuva“ vykdo paramos ruoniukams projektą „Duok ruoniukui penkis“, prie kurio aktyviai gali prisidėti kiekvienas prekybos tinklo pirkėjas.
„Kiekvienas „Lidl“ prekybos centre nupirktas specialus „Duok ruoniukui penkis“ iniciatyvos daugkartinis maišelis tampa 0,05 eurų parama Lietuvos jūrų muziejaus vykdomai Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos veiklai. Šie maišeliai pagaminti iš 50 proc. perdirbto plastiko, juos rekomenduojama naudoti kuo ilgiau, kad būtų taupomi ištekliai ir mažinamas atliekų kiekis“, – sako „Lidl Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos vadovas Antanas Bubnelis.
Iš viso per projektą, liepą minėjusį dvejų metų sukaktį, ruoniukų reabilitacijai jau surinkta daugiau nei 128 tūkst. eurų. Dalis lėšų buvo panaudota specialiems jūros žinduolių siųstuvams ir įvairioms slaugymo priemonėms, reikalingoms Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre, įsigyti. Per dvejus „Duok ruoniukui penkis“ iniciatyvos metus buvo išgelbėti 53 pilkųjų Baltijos jūros ruonių jaunikliai. Specialius „Duok ruoniukui penkis“ maišelius su ant jų pavaizduotu ruoniuku galima įsigyti visose 69 „Lidl“ parduotuvėse 26 Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje, Vilkaviškyje, Druskininkuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse ir Nemenčinėje.