Skip to content

Startuoja antroji „#PlantHealth4Life“ kampanija: skiriamas dėmesys keliautojų sąmoningumui

EFSA, Europos Komisija (EK) ir partneriai Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse antrus metus iš eilės įgyvendina kampaniją #PlantHealth4Life. Kampanijos metu bus skatinama atsižvelgti į kiekvieno iš mūsų vaidmenį rūpinantis augalų sveikata. Lietuvoje kampaniją įgyvendina Valstybinėaugalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

Sveiki augalai sudaro 80proc. maisto raciono: geras derlius tiesiogiai veikia maisto išteklių paskirstymą bei maisto produktų kainas. Augalų būklę reikšmingai veikia klimato kaita ir žmogaus veikla, netvarus vartojimas, prekyba bei kelionės. Pražūtingų ekonominių ir aplinkosauginių padarinių gali sukelti plintantys augalų kenkėjai ir ligos.

„Augalų sveikata daro įtaką ne tik aplinkai, ekonomikai ir Europos maisto grandinei, bet ir mūsų gyvenimui šiandien ir ateityje– rūpindamiesi augalų sveikata, saugome gyvybę. Didžiuojuosi matydamas didelį europiečių susidomėjimą šia tema, kaip rodo beprecedentis valstybių narių dalyvavimas kampanijoje „#PlantHealth4Life“, – sakė EFSA Augalų padalinio vadovas TobinRobinson, kuris pristatys kampaniją Briuselyje ES Tarybai pirmininkaujančios Belgijos rengiamame simpoziume „Augalų sveikata be sienų“.

„Informuoti, tikslia informacija apie augalų sveikatą besivadovaujantys Europos piliečiai, gali padėti apsaugoti ir išsaugoti mūsų biologinę įvairovę“, – teigia Sveikatos ir maisto saugos GD generalinio direktoriaus pavaduotoja, atsakinga už maisto tvarumą, ClaireBury. „Augalų sveikata pagal bendros sveikatos koncepciją yra Europos Komisijos prioritetas. Informuodami žmones apie tai, kaip svarbu neįvežti į Europos Sąjungą kenkėjų, ir suteikdami jiems žinių apie reikiamus veiksmus, galime daug nuveikti.“

Neatsakingas keliautojų elgesys tiesiogiai veikia augalų sveikatą

Keliautojų srautai Lietuvos oro uostuose jau pasiekė priešpandeminį lygį, taigi vykstančiųjų į užsienio šalis informavimas yra itin aktualus dabartiniame augalų sveikatos kontekste.

Skirtingose šalyse aptinkami skirtingi kenkėjai, kurių pervežimas į kitas valstybes gali turėti pragaištingų pasekmių. Lietuvoje daugiausiai žalos sukelia karantininiai kenkėjai, puolantys bulves.

„Labai svarbu ugdyti keliaujančiųjų sąmoningumą. Neretu atveju, vykdami atostogauti, žmonės atsainiai žvelgia į tai, jog keliauja į visai kitokį gamtinį foną, kuriam būdingi ir tam tikri kenkėjai. Viena parsivežta augalo šakelė ar daigelis gali pridaryti daug žalos,“ – sako laikinai einantis Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus pareigas Simonas Pusvaškis.

Anot jo, rūpinimasis augalų sveikata prasideda nuo atsakingo požiūrio į mus supančią aplinką ir sąmoningumo kiekviename žingsnyje.

Europa bendromis jėgomis puoselėja augalų sveikatą bei biologinę įvairovę

„#PlantHealth4Life“ yra daugiametė Europos Komisijos prašymu sukurta kampanija, vykdoma remiantis išsamia augalų sveikatos supratimo ir elgsenos analize. Šiemet kampanijoje dalyvauja 21valstybė narė ir viena šalis kandidatė– dvigubai daugiau nei praėjusiais metais. Kampanijos veiklos įgyvendinamos Airijoje, Belgijoje, Čekijoje, Danijoje, Estijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Kipre, Kroatijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Maltoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vengrijoje, Vokietijoje ir Juodkalnijoje.

Prie bendro kampanijos siekio skatinami prisėdi visi Europos gyventojai. Informacija apie augalų sveikatąypač aktuali keliautojams, gėlių, daržovių, vaismedžių ar kitų augalų augintojams bei siekiantiems apsaugoti ūkininkų bendruomenės lūkesčius, aplinką ir biologinę įvairovę.

Šių metų kampanijos renginiai vyks mugėse, parodose bei mokyklose. Norėdami sužinoti, kas vyksta jūsų šalyje, apsilankykite kampanijos svetainės nacionaliniame puslapyje ir sekite pateikiamą naujausią informaciją. Oficialioje „#PlantHealth4Life“ svetainėje taip pat pateikiama išsami informacija apie augalų sveikatą bei suteikiama prieiga prie elektroninių išteklių visomis ES kalbomis.

Apie EFSA

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) – tai 2002 m. įsteigta Europos Sąjungos agentūra, kuri yra nešališkas šaltinis mokslinių patarimų rizikos valdytojams ir informuoja apie su maisto grandine susijusią riziką. Ji bendradarbiauja su suinteresuotosiomis šalimis, siekdama skatinti ES mokslinių rekomendacijų nuoseklumą, ir teikia mokslinį pagrindimą įstatymams ir kitiems teisės aktams, kuriais siekiama apsaugoti Europos vartotojus nuo su maistu susijusios rizikos – nuo lauko iki stalo.

Apie Valstybinę augalininkystės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos

Sveiki augalai, saugi aplinka, sveika visuomenė. Valstybinės augalininkystės tarnybos misija – stiprinti Lietuvos augalininkystę, itin reikšmingą žemės ūkio šaką, užtikrinant augalų sveikatingumą, kokybę, saugant aplinką ir žmonių sveikatą bei didinant visuomenės informuotumą.

Kampaniją Lietuvoje taip pat koordinuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri yra EFSA nuolatinis atstovas Lietuvoje ir kurios misija – užtikrinti ir plėtoti tinkamą bendradarbiavimą tarp EFSA ir atitinkamų rizikos vertinimo, kontrolės, mokslinių tyrimų institucijų, kitų socialinių partnerių Lietuvoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių