Tinklaraščių galimybės ir klystkeliai
Naujosios medijos skverbte skverbiasi į visuomenės, ypač jaunimo, sąmonę. Kiekvieną dieną su iššūkiais susiduria ir elektroninė žiniasklaida, kurioje vis svarbesnę vietą užima įvairiausio turinio tinklaraščiai. Apie jų ypatumus kalbėjomės su Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Komunikacijos katedros vedėja dr. Daiva Janavičiene.
Šimtaprocentinė autoriaus atsakomybė
– Kokį vaidmenį elektroninėje žiniasklaidoje atlieka tinklaraščiai?
– Tinklaraščiai – viena iš naujesnių interneto medijų, pakeitusi įprastą leidėjų statusą. Tinklaraštį susikurti gali kiekvienas šiek tiek nusimanantis apie informacines technologijas. Jį sukūręs ir tampi leidėju. Turi savo periodinį, nuolat atnaujinamo turinio leidinį, rašai, ką nori ir kiek nori. Tinklaraštininkas yra atsakingas ir už turinio sklaidą. Taigi, turi išmokti ne tik įdomiai rašyti, bet ir paskleisti informaciją, suformuoti kuriamu turiniu besidominčią auditoriją, o tai šiais laikais nėra lengva.
– Kokie tinklaraščių privalumai ir trūkumai?
– Didžiausias privalumas – tai nuosavas leidinys. Kitas pranašumas – informacijos paskelbimo greitis. Kadangi pats kūrėjas administruoja leidinio prieigą, sukurtą įrašą jis gali paskelbti iš karto. Verta paminėti, kad sukurti įrašą galima tada, kai tinklaraštininkui patogu. Pavyzdžiui, galima vakarais kurti tekstus ir suplanuoti juos paskelbti kitą dieną ar net kitą savaitę, kai ši tema bus aktuali.
Tinklaraštis turi galimybes integruoti pagalbines funkcijas atliekančius įskiepius ir sukurti jo paieškos sistemą – priskirti kategorijas ir žymas. Statistiniai duomenys suteikia galimybę matyti, kokie įrašai ir kiek kartų buvo atversti, netgi – kuriomis valandomis buvo skaitomiausi. Visa tai padeda valdyti turinio kūrimo rinkodarą, atsekti įdomiausias temas, didžiausio lankomumo laikotarpį. O multimedijų terpė leidžia įkelti ne tik tekstą, bet ir vaizdo ar garso dokumentus.
Kalbant apie trūkumus, kadangi tai dažniausiai vieno asmens kuriamas leidinys, tas asmuo atsako už viską, – įskaitant teksto redagavimą, turinio kūrimą, autorinių teisių paisymą ir pan.
Auditorijai trūkumai gali pasireikšti per dar vieną tinklaraščio požymį – jo kūrėjo apsibrėžtas atsakomybės ribas, kurios yra daug lankstesnės nei oficialiame informacijos portale.
Turinio kūrimo praktika
– Kaip manote, kokie yra tinklaraščių kokybės bruožai? Kaip kritiškai vertinti jų turinį?
– Apie tinklaraščių kokybę galima kalbėti, juos lyginant tarpusavyje. Taigi panašios paskirties tinklaraščiai akivaizdžiai skiriasi dizainu, patogia paieškos prieiga, teksto redagavimo kokybe, medijų kanalų panaudojimo kiekiu. Atgalinio ryšio palaikymas yra vienas iš kokybės bruožų. Gauti atgalinį ryšį, vystyti dialogą, skleisti turinį per kitas socialines medijas – tai taip pat gali būti kokybės kriterijai. Pasižvalgę po tinklaraščius matome, kad nemažai jų – asmeninio dienoraščio prototipas beveik apie nieką. Bet ta pati teorija sako, kad tai – viena iš labiausiai paplitusių tinklaraščio rūšių. Manau, kad tai tarsi pirmas etapas, mokymasis kurti turinį ir vystyti leidinį. Gal todėl ir apie leidinio kokybę čia kalbėti nelabai dera.
– Kokius išskirtumėte straipsnių tinklaraščiams pagrindinius principus?
– Tinklaraščio vedimas – gera praktinė turinio kūrimo ir elektroninio leidinio vystymo veikla. Manau, kad tai gera idėja pradžiai, – prisiimi lanksčius įsipareigojimus, leidi sau bandyti ir suklysti. Pradedi vystyti auditoriją, užmezgi ryšius su ja. Stebi ir mokaisi rinkodaros subtilybių.
Mokomoji priemonė
– Žurnalistikos studijų metu studentai rengia straipsnius Klaipėdos universiteto tinklaraščiui „Sociumas“. Kaip pristatytumėte šį internetinį projektą?
– Pradėdama dėstyti elektroninę žiniasklaidą nusprendžiau, kad reikia sukurti atviros prieigos mokomąjį tinklaraštį. Tai – Klaipėdos universiteto akademinės bendruomenės aktualijas atspindintis informacijos portalas. Jame publikuojami ne tik elektroninės žiniasklaidos, bet ir reporterio darbo žiniasklaidoje ir kitų žurnalistikos studijų dalykų metu parengti straipsniai, vaizdo ir garso įrašai.
– Kaip kilo idėja pradėti rašyti šį tinklaraštį? Kokie pagrindiniai tikslai ir kryptys?
– Idėja kilo iš poreikio turėti atvirą praktikos bazę, kur būtų skelbiami studentų parengti straipsniai. Pagrindinis tikslas – pasipraktikuoti kuriant tekstą, taikyti žurnalistikos kokybės kriterijus, mokytis būti atsakingiems už sukurtą informaciją ir jos skleidimą. Pasirinkome tinklaraščio formą, nes leidžiame sau kartais ir suklysti. Laukiame komentarų, džiaugiamės, kai mūsų paskelbti straipsniai sulaukia atgalinio ryšio. „Sociumas“ gyvuoja jau ketvirti metai. Per tą laiką jame patirties sėmėsi daugiau nei 100 jaunųjų žurnalistų. Paskelbti 757 įrašai (teksto, vaizdo, garso, nuotraukų galerijos). Sulaukėme 380 komentarų, daugiau nei 170 tūkst. apsilankymų-peržiūrų. Kaip universiteto mokomajam tinklaraščiui, manau, tai visai neblogi duomenys, – tapome atviri, visi mato tai, ką sukūrė žurnalistikos studentai. Patys kūrėjai džiaugiasi įgyta patirtimi. Tikėtina, kad išėję į praktiką jie lengviau prisitaikys prie darbo redakcijoje.