Valstybės diena palaistė patriotiškumo šaknis

Kol rankoj ranka, kol tautiška giesmė lūpose – tol Lietuva turi ateitį. Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną Lietuvos himnas ritosi per visą pasaulį: jis buvo giedamas tiek už Atlanto Čikagoje, tiek karo krečiamoje Ukrainoje. Jau tapo tradicija, kad 21 val. lietuvių širdis sujungia tautiška giesmė, nesvarbu, kokiame pasaulio krašte jie bebūtų ir koks lietus bepliauptų.

Valstybės dienai skirti renginiai neaplenkė ir Klaipėdos rajono: Doviluose iš smėlio nulipdyta net karaliaus Mindaugo skulptūra, Kvietiniuose gražiausi vaizdai buvo išpilti gėlių žiedlapiais, o Gargžduose iškilmingai priimtos šaulių priesaikos.

Tačiau didelė dalis rajono gyventojų visa tai praleido, mat ilgąjį savaitgalį kepinosi pajūryje, o grįždami įstrigo nusidriekusiose kilometrinėse spūstyse. Buvo ir tokių, kurie himną traukė tiesiog automobiliuose.

Doviluose Valstybės dienai paminėti buvo sukurta įspūdinga programa, suvienijusi ir sutelkusi vietos bendruomenę. Net pylęs lietus patriotiškai nusiteikusių gyventojų neišvaikė.  Nors dviratininkų žygio „Krašto spalvos“ dalyvius lietus išmaudė, šie pasišildę arbata su medumi, pasistiprinę sumuštiniais sugrįžo į šventės iškilmes ir nestokojo teigiamų emocijų.Doviluose įsikūrė ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės (Klaipėda) kareiviška stovykla. Vyko ginklų paroda, įvairios estafetės, surengta kariška fotostudija. Vėliau visi buvo vaišinami kareiviška vakariene, kuria pasirūpino vaikų lopšelis-darželis „Kregždutė“. Gardžią košę susirinkusiesiems dalijo kariškiai ir folkloro ansamblio „Lažupis“ moterys. O moterų klubas „Sidabrinė gija“ pasirūpino karšta arbata, kad atvėsęs oras neišviliotų šventės dalyvių į namus prie televizoriaus ekranų.Kaip Valstybės dieną švenčia doviliškiai, susidomėjo net LRT televizija, kuri tądien buvo atvykusi ir rengė reportažą apie doviliškių iniciatyvas, kurias pristatė renginį vedęs istorikas, etnografas Jonas Tilvikas. Šventės dalyvių rankų mostus turės galimybę išvysti visa Lietuva. Susirinkusiesiems Doviluose buvo pasiūlyta turininga muzikinė programa. Vyko kompozitoriaus ir atlikėjo Andriaus Kulikausko bei gitaros virtuozo Gintaro Šulinsko, taip pat grupės „Thundertale“, modernaus folkloro grupės „Gyvata“ koncertai. Nemokamai pasirodė Karinių jūrų pajėgų orkestras. Prie laužo koncertavo Driezhas (Kristijonas Lučinskas). Pasak Etninės kultūros centro direktorės, šiai šventei iš Klaipėdos rajono savivaldybės biudžeto buvo skirta 1 740 Eur. Jie buvo reikalingi atlikėjų honorarams.Ritualizuotai pristatytas ir tradicinis lietuviško tako audimas. Dovilų etninės kultūros centro kultūrinės veiklos organizatorė Irena Jonikaitė pasiūlė austi kutinį taką, prie kurio prisidėtų ir maži, ir dideli. Tai buvo daroma jau nuo kovo mėnesio. „Planuojame, kad ateityje šią veiklą tęsime, surengsime parodą, taip pat kaupsime medžiagą apie audėjas rajono mastu. Malonu, kad Dovilų šventėje prie staklių jėgas išbandė ir rajono meras V. Dačkauskas. Daugeliui vyrų audimas labai įdomus, galbūt pamena, kaip jų mamos sėdėdavo prie staklių...“ – svarstė L. Kerpienė. Šventės metu austas takas – ypatingas, į jo gijas savo gražiausias mintis suaudė doviliškiai, šventės svečiai ir visi, kam brangi mūsų žemė, mūsų Lietuva. Tai bus simbolinis takas, iš praeities į ateitį, su aiškiais „kelio ženklais“ ir visada teisinga kryptimi – namo.


Šeštadienį Valstybės dienai paminėti skirta šventė Kvietiniuose prasidėjo nuo pat ryto. Vienus sudomino dviračių žygis su policijos šunimi Amsiumi po apylinkes. O kiti, nors ir buvo karšta, liejo prakaitą sportinėse rungtyse. Nugalėtojams nuovargis buvo niekis palyginus su saldžiu pergalės skoniu. Su geriausiais sportininkais parlamentaras Petras Gražulis darėsi ir asmenukes. Kvietinių bendruomenės pirmininkas Rolandas Bernotas įsiamžino su Gribžinių ir Kvietinių moterimis, kurios tądien kūrė paveikslus iš gėlių. Tai Kvietinių kaime gyvenančios floristės Linos Ronkienės idėja. Kol vyrai sportavo, dailiosios lyties atstovės atsidavė kūrybai iš gėlių žiedlapių. O vaikus tuo metu šventėje linksmino Gargždų kultūros centro Kvietinių skyriaus vaikų teatro „Burbulas“ mažieji aktoriai, virtę animatoriais.Šventėje linksminosi ir buvusi Dauparų–Kvietinių seniūnijos seniūnė, dabar Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė Aušra Norvilienė.Kas antrus metus vykstančią Dauparų–Kvietinių seniūnijos meno ir sporto šventę vedusi Reda Paulikienė pasakojo, kad šįkart Valstybės dienai paminėti pasirinkta jūrinė tematika. Tad ji tapo Jūrate, kuriai talkino žuvų valdovės, jos auklės vaidmenį atlikusi Lina Ronkienė ir Perkūnas – kvietiniškis Kostas Žaptorius. Teatrinius kostiumus kūrė ir siuvo pati R. Paulikienė. „Kadangi seniūnija yra beglobė, šiuo metu nėra nuolatinio seniūno, kartu su Kvietinių bendruomenės centru labai nerimavome, kaip išsiversime. Tačiau viskas praėjo puikiai“, – džiaugėsi pašnekovė.Net per patį karštymetį žiūrovų Kvietiniuose nestigo.


Klaipėdos rajono savivaldybės meras V. Dačkauskas, į Gargždų renginį atvykęs su žmona Aldona, prie pečių glaudė anūkę Žymantę. Jis ne kartą yra teigęs, kad Lietuvos ateitis – jaunimas, tad būtina ugdyti patriotinius jausmus nuo mažens.  Prie Gargždų kultūros centro Valstybės dieną vyko Šaulių 9-osios kuopos jaunųjų šaulių bei šaulių priesaika, vėliau pasirodė mėgėjų meno kolektyvai.Į kvietimą Valstybės dieną pasipuošti tautiniu kostiumu Gargžduose aktyviausiai atsiliepė meno kolektyvų nariai, patys Kultūros centro, Jono Lankučio viešosios bibliotekos darbuotojai.Rajono centre buvo daug tokių, kurie pasipuošė tautine atributika: kas vėliavėle nešinas atėjo, kas tiesiog ženkliuką įsisegė. Giedoti tautiškos giesmės susirinko apie 200 žmonių. Buvo ir vyresnio amžiaus žmonių, ir jaunų šeimų su vaikais.Pajusti tautos bendrumą, vienas kito artumą, perduoti tradicijas vaikams – to prie Gargždų kultūros centro atėjo jaunos šeimos, giedojusios Lietuvos himną.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content