Ar skoloms taikomi senaties terminai?

Daugeliui žinoma, kad kai kuriuose teisiniuose procesuose yra taikomi senaties terminai. Spėti atlikti reikiamus veiksmus yra labai svarbu norint priimti palikimą, laiku sumokėti administracines nuobaudas ir kt. Senaties terminų klausimas taip pat iškyla kalbant ir apie skolų išieškojimą. Nagrinėjant šį klausimą būtina atskirti du skirtingus etapus – senaties terminus norint paduoti teismui ieškinį dėl priverstinio skolos išieškojimo ir senaties terminus, taikomus jau esant teismo sprendimui dėl priverstinio skolos išieškojimo.

Ieškinio dėl skolos išieškojimo senatis

LR įstatymai numato, kad ieškinys teismui, kurio tikslas yra priverstinis skolų išieškojimas, gali būti pateikiamas ne vėliau kaip praėjus 10 metų nuo įsiskolinimo atsiradimo dienos. Įsiskolinimo atsiradimo diena laikoma data, kai skolininkas pirmą kartą neatliko paskolos suteikimo sutartyje nurodytos periodinės įmokos arba data, kuriai atėjus skola turėjo būti, bet nebuvo grąžinta (tais atvejais, kai paskola suteikiama trumpam laikotarpiui). Tiesa, net ir praėjus daugiau nei 10 metų, ieškinys priimamas ir nagrinėjamas, nes teisės aktuose numatytos aplinkybės, kurioms esant ieškinio senaties terminas sustabdomas ir pratęsiamas. Tad net ir praėjus daugiau nei 10 metų laikotarpiui, išlieka tikimybė, kad gali būti pradėtas priverstinis skolų išieškojimas. Tačiau tokie teismo sprendimai priimami tik išimtiniais atvejais, kai bylos medžiagą sudaro svarūs įrodymai, kad kreditorius neturėjo galimybės pradėti teisminių procesų anksčiau.

Priverstinio skolos išieškojimo senatis

Kai priverstinis skolų išieškojimas jau priteistas teismo sprendimu, LR įstatymai numato 5 metų laikotarpį, per kurį kreditorius su teismo išduotu vykdomuoju raštu turi kreiptis į antstolį. Jei per šį laikotarpį kreditorius į antstolį nesikreipė, belieka teisminių procesų galimybė siekiant atstatyti priverstinio išieškojimo senaties terminą. Šiuo atveju taip pat reikalingos svarbios priežastys, dėl kurių kreditorius negalėjo kreiptis į antstolį per 5 metų laikotarpį. Dažnai pasitaiko situacijų, kai išieškojus dalį skolos vykdomasis raštas grąžinamas skolininkui. Tuomet kreipiantis į antstolį pakartotinai priverstinis skolų išieškojimas vykdomas skaičiuojant senaties terminą ne nuo vykdomojo rašto išdavimo, bet nuo jo grąžinimo skolininkui datos.

Laikantis šių įstatymų išimtis taikoma kalbant apie periodines vaikų išlaikymo išmokas (alimentus). Nors jie priteisiami mokėti iki kol vaikui sueis 18 metų, tačiau susidarę įsiskolinimai nedingsta net kai vaikas tampa pilnametis. Tokiais atvejais jis gali kreiptis į antstolį dėl susidariusio įsiskolinimo išieškojimo netaikant jokių senaties terminų. Taip pat skirtinga tvarka vykdomas skolų išieškojimas, kai įsiskolinimas susijęs su nesumokėtais mokesčiais valstybės institucijoms (socialinio draudimo, muito mokesčiai ir kt.). Šiems įsiskolinimams taikomas 5 metų senaties terminas, kuriam suėjus skolos (ar jų likutis) jau negali būti išieškomos.

Dažnai kreditoriai, susidūrę su nemokiu skolininku vadovaujasi posakiu, jog skola – ne žaizda, neužgis. Taip, dažniausiai skolos ne tik kad niekur nedingsta, bet ir didėja dėl priskaičiuojamų delspinigių. Tačiau kreditoriai iš savo pusės turi nepamiršti, kad kai kuriuos veiksmus reikia atlikti iki nustatyto laiko. Nepradelstas kreipimasis į antstolį ar teisminių procesų pradėjimas žymiai palengvina skolos išieškojimo eigą ir nesukelia papildomų nesklandumų. Taip ne tik greičiau grąžinama skola, bet ir išvengiama papildomų išlaidų, kurios atsiranda, kai praleidžiami svarbūs terminai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content