Polikarbonatiniai šiltnamiai: šiltnamių įvairovė bei polikarbonatinės dangos nauda
Be šiltnamio sunku įsivaizduoti kaimo sodybą, tačiau šiandien pastarieji statiniai vis dažniau atsiduria ir naujos statybos namuose ar kotedžuose įsikūrusių namų valdoje. Žmonės, norėdami bent dalį vartojamų daržovių užsiauginti savomis rankomis ar tiesiog ieškodami naujos veiklos, padėsiančios atitrūkti nuo kasdienės rutinos bei neretai įtraukiančios ir visą šeimą, šiam statiniui nusprendžia skirti solidžią dalį net ir nedideliame savo sklype. Polikarbonatiniai šiltnamiai „Meistro kodas“ – vienas iš siūlomų produktų – dažnas šiandieninių daržininkų pasirinkimas. Tiesa, šių įvairovė didelė, tad, norėdami supaprastinti pasirinkimą, šiame straipsnyje aptarsime esminius niuansus, kuriuos reikėtų įvertinti prieš įsigyjant savo svajonių šiltnamį. Taigi, kokios formos šiltnamius rinktis bei kodėl būtent polikarbonatine danga dengti šiltnamiai – geriausias variantas?
Pagrindiniai polikarbonatinių šiltnamių tipai
Galite rinktis iš trijų pagrindinių šiltnamio tipų: arkinio, šlaitinio (dar kitaip vadinamojo namelio formos), lašo formos. Kiekvieną polikarbonatinio šiltnamio tipą apžvelgsime atskirai: juk skirtumas glūdi ne vien pastarojo vizualiniame vaizde.
Arkinis. Šie apvalios formos šiltnamiai daržininkų ir sodininkų yra mėgstami bene labiausiai. Viena to priežasčių – paprastas surinkimas. Jei norite kuo greičiau „sukišti“ rankas į žemę, o ne, rinkdami smulkiausias detales, konstruoti šiltnamį tarsi lego, tai – idealus variantas. Užsakyto šiltnamio arkos įprastai klientą pasiekia jau pagamintos, tai yra išlankstytos iš vientiso, kvadratinio vamzdžio. Visiškai suvirinta ir šiltnamio priekinė bei galinė dalis. Dengiant polikarbonato danga arkinį šiltnamį, šio forma lemia, jog galima apsieiti be pjaustymo. Taip pat reikia paminėti ir faktą, jog arkinė forma sąlygoja tolygų šviesos pasiskirstymą visame statinio plote. Visi augalai bus saulės „nubučiuoti“ ir pradžiugins gausiu derliumi!
Šlaitiniai. Namelius primenančius šiltnamius mielai renkasi žmonės, vertinantys klasiką. Šie rekomenduojami ir tuo atveju, jei šiltnamyje ketinama auginti aukštaūgius augalus: šiltnamio forma leis šiems pakilti į dangų! Šlaitiniai šiltnamiai dažniausiai yra gaminami iš įvairių formų profilio (bene tvirčiausia konstrukcija gaunama iš „U“ formos profilio), kartais – iš vamzdžių. Galite rinktis, ar betonuosite pamatą iš anksto, ar, taupydami laiką, kartu su šiltnamiu, užsisakysite ir pamatą, pagamintą iš cinkuoto plieno.
Lašo formos. Tai – viena naujausių rinkoje šiltnamių formų, neabejotinai patrauksianti akį asmenų, visur ir visada ieškančių išskirtinių, originalių sprendimų. Tiesa, lašo formos šiltnamių privalumai yra ne tik estetiniai. Jie, lyginant su arkiniais bei šlaitiniais, yra siauresni (užims mažesnę sklypo dalį) bei aukštesni, tad sukurs idealias sąlygas aukštaūgiams augalams. Galima išnaudoti ir tvirtą šiltnamio konstrukciją: ne tik patikimai pririšant augalus, bet ir tvirtinant lentynėlę ar kabinant vazonus tiesiog prie arkų. Pasirinkę šios formos šiltnamį, drąsiai jausitės ir žiemą, kadangi sniegas lengvai nuslys žemyn paviršiumi ir neteks baimintis dėl galimos žalos dangai.
Polikarbonatinės dangos privalumus
Polikarbonatiniai šiltnamiai yra „ant bangos“ ne tik dėl, lyginant su stikliniais ar plėvele dengtais pastarųjų „protėviais“, estetiškesnės išvaizdos. Pastarieji turi visą eilę privalumų:
– Šiltnamyje augantys augalai, savaime suprantama, mėgaujasi saule, tačiau ultravioletiniai spinduliai šiems gali būti pražūtingi. Polikarbonatinė danga efektyviai apsaugo nuo galimos pastarųjų žalos.
– polikarbonatiniai šiltnamiai įšyla greičiau, o šiluma tolygiai pasiskirsto visoje erdvėje.
– šiluma ilgiau užsibūna šiltnamio viduje, tad visą parą palaikoma optimali, pastovi temperatūra.
– polikarbonatiniuose šiltnamiuose augantiems augalams nebaisios ir pavasarinės šalnos. Priklausomai nuo dangos storio, apsauga gali siekti nuo –5 iki –7 laipsnių šalčio.
– polikarbonatas, lyginant su polietileno plėvele, yra stipresnė medžiaga, tad ir smūgius (pavyzdžiui, krušą) atlaiko geriau.
„Saulės spektras“