Palaimos paieškos karantino sąlygomis
Sveiki sugrįžę į karantino režimą. Sako, optimistinėmis prognozėmis savo dienotvarkę pagal jį dėliosime mažiausiai tris savaites. Skeptikai ragina ruoštis savotiškai izoliacijai net iki žiemos vidurio.
Viliuosi, kad šįkart raginimo ruoštis ilgam karantinui jau nebeinterpretuosime kaip karštligiško konservų, grikių ir tualetinio popieriaus kaupimo juodai dienai. Gal pasirūpinkime ne penu skrandžiui, ne dėmesiu iki šiol atidėliotiems buities darbams, o sielos ramybe.
Josios bus mažai. Dar prieš paskelbiant antrojo karantino periodą baimintasi, kad gerokai padaugės sielos negalavimų patiriančių asmenų.
Jau pasipylė projektai ir iniciatyvos, gelbstinčios nerimą, depresijos požymius, emocinį nestabilumą ar artimųjų smurtą patiriantiems asmenims. Viliuosi, kad telefoninės ir internetinės konsultacijos jiems padės.
Tačiau nė neabejoju, kad gerokai išaugs skaičius ir tų, kurie sielos ramybei užtikrinti ieškos gerokai greitesnio sprendimo. Kad ir raminamųjų tabletės ar svaiginančio marihuanos dūmo.
Neturiu patirties vertinti, koks jų poveikis, tad remiuosi mokslo žmonių tyrimais ir įžvalgomis. O šios liudija, kad ir antidepresantų tabletė, ir marihuanos suktinė išties veikia.
Antidepresantus sielos negalavimų gydymui pasirinkusieji tyrėjams pažymi, kad šių vaistų vartojimas susilpnina depresijos simptomus. Deja, tik trumpam. Ilgainiui depresijos požymiai atsinaujina, be to, vartoti vaistai paskatina nuovargį, jaudulį, nemigą, sumažina lytinį potraukį.
O štai įtrauktas marihuanos dūmas juo besimėgaujančiojo organizme išskiria anandaminą. Dar 1992 m. Izraelio Jaruzalės universiteto mokslininkai nustatė, kad ši medžiaga blokuoja skausmą bei depresiją, gerina nuotaiką.
Tačiau mokslininkai tikrai neragina suktinės dūmo svaiguliu spręsti emocinių bėdų. O savo argumentus dar sustiprina pateikdami gerokai paprastesnį anandamino epitetą – bėgikų euforija.
Ne veltui jame minimi bėgikai. Pasirodo, jie ir be marihuanos dūmo savo organizme sugeba sužadinti anandamino (sanskrito kalboje žodis „ananda“ reiškia palaimą) išsiskyrimą. Šis procesas vyksta ne tik intensyviai bėgiojant, bet ir užsiimant bet kokia aktyvia fizine veikla.
O kad ji gyvybiškai svarbi ne tik karantino akivaizdoje, liudija Švedijos antropologų stebėjimai. Jų duomenimis, palyginti su tūkstantmečio sandūra, paauglių mergaičių fizinis aktyvumas sumažėjęs 24 proc., o berniukų – 30 proc.
Ar dar reikia labiau įtikinamo argumento karantino laikotarpiu nupūsti dulkes nuo giliai spintoje paslėptų sportinių batelių?
Laura SĖLENIENĖ
Žurnalistė, komunikacijos specialistė, lektorė