Antrajame ture – P. Gražulio ir R. Petrauskienės dvikova: ką rinkosi Klaipėdos rajono miestai ir kaimai?
Spalio 25 d. antrajame LR Seimo rinkimų ture Gargždų vienmandatėje rinkimų apygardoje susirungs pats išsikėlęs Petras Gražulis (pirmajame ture surinkęs 21,36 proc., t. y. 3 362 balsus) ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatė Rasa Petrauskienė (surinkusi 20,16 proc., t. y. 3 173 balsus). Tik 189 balsų skirtumas rodo, jog laukia žūtbūtinė kova.
Iš viso Gargždų vienmandatėje rinkimų apygardoje įrašyti 35 282 rinkėjai, rinkimuose dalyvavo 15 737 (44,60 proc.), negaliojančių biuletenių – 749 (4,76 proc.), galiojančių biuletenių – 14 988 (95,24 proc.). Priminsime, jog 2016 m. rinkėjų aktyvumas mūsų apygardoje siekė 49,03 proc.
Iš Gargždų apygardos apylinkių aktyviausiai LR Seimo rinkimuose dalyvavo Gargždų antrosios rinkimų apylinkės rinkėjai (55,43 proc.), Gargždų ketvirtosios apylinkės rinkėjai (51,93 proc.) bei Gargždų trečiosios apylinkės (50,74 proc.), Dauparų (49,24 proc.), Veiviržėnų (46,57 proc.). Pasyviausi buvo dituviškiai (31,50 proc.), Girininkų rinkimų apylinkės rinkėjai (38,06 proc.), Daukšaičių (38,23 proc.).
Gargždų rinkimų apygardos komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas teigė, jog rinkimai praėjo sklandžiai, komanda dirbo gerai. „Baigėme pirmadienį ryte pusę devynių. Paskutinioji rezultatus pateikė Gargždų pirmoji rinkimų apylinkė, ji turi daug rinkėjų, buvo daug vokų, tad užtruko. Tačiau viskas tvarkingai. Jokių incidentų, pažeidimų nebuvo“, – sakė Z. Bitinas.
Kelios anksčiau Gargždų rinkimų apygardai priklausiusios apylinkės per šiuos rinkimus buvo priskirtos Mėguvos apygardai. Čia daugiausia balsų (4 279) surinko konservatorius Mindaugas Skritulskas, antrasis su 2 115 balsais liko „valstietis“ Romandas Žiubrys, trečioji – socialdemokratė Svetlana Grigorian
(1 972 balsai), ketvirta – Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė liberalė Audronė Balnionienė. Mėguvos apygardoje rinkimuose dalyvavo 48,79 proc. rinkėjų.
Didžiausio palaikymo P. Gražulis sulaukė Pėžaičiuose (39,22 proc.), Šalpėnuose (37,01 proc.), Daukšaičiuose (36,67 proc.). Mažiausiai balsų parlamentaras surinko Ketvergiuose (10,98 proc.), Priekulėje (17,61 proc.), Dovilų rinkimų apylinkėje (19,11 proc.). Konservatorė R. Petrauskienė didžiausią ją palaikančių rinkėjų būrį sutelkė Priekulėje (33,62 proc.), Ketvergiuose (32,16 proc.), Drevernoje (28,63 proc.). Mažiausiai balsų ji surinko Tilvikuose (9,21 proc.), Girininkuose (9,36 proc.), Žadeikiuose (12,75 proc.).
Gargždų pirmojoje apylinkėje lyderis buvo liberalas Justas Ruškys, antrojoje taip pat lyderiavo J. Ruškys, trečiojoje Gargždų apylinkėje – P. Gražulis, ketvirtojoje Gargždų apylinkėje daugiausia balsų sulaukė vėl P. Gražulis. Priekulės lyderė – R. Petrauskienė.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas Artūras Bogdanovas daugiausia palaikymo sulaukė Venckuose (28,29 proc.), Kvietiniuose (24,29 proc.), Girininkuose (23,39 proc.). Mažiausiai balsų gavo Pėžaičiuose (9,80 proc.), Dauparuose (11 proc.), Šalpėnuose (11,81 proc.).
Džiaugėsi suvienyta komanda
Rinkimų naktį „Bangos“ laikraščio komanda lankėsi rinkimų štabuose. Socialdemokratų kandidato Alvydo Mockaus palaikymo komanda rezultatų laukė „Gargždų pramogose“. Buvo pašmaikštauta, jei kandidatas pateks į antrąjį rinkimų turą – iškart išsimaudys baseine. „LR Seimo rinkimai vienmandatėje apygardoje man ne pirmieji, esu dalyvavęs jau ir Plungės vienmandatėje. Nuotaikos geros, dirbome operatyviai ir efektyviai, džiaugiuosi viso skyriaus darbu. Pavyko suvienyti komandą, mūsų vienybė jau yra pergalė“, – rinkimų naktį neabejojo A. Mockus. Tiek jis, tiek socialdemokratų Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė Ligita Liutikienė pastebėjo, kad rinkėjų aktyvumui turėjo reikšmės ir koronaviruso pandemija. „Daug apribojimų, žmonės yra įbauginti. Aišku, liūdna, kad aktyvumas nėra didelis. Juk po to ketverius metus kalbama, kokia ta valdžia bloga, o kai turi gerą jauną kandidatą, neina balsuoti. Blogai“, – apibendrino L. Liutikienė.
Prie gausiai vaišėmis nukloto stalo, su gyva muzika, garuojančiu kugeliu Vėžaičiuose rezultatų laukė P. Gražulis su bendraminčių būriu. „Dėl savęs nesijaudinu, jaudinuosi dėl Lietuvos. Norėčiau, kad rinkimus laimėtų ir valdančiąją daugumą formuotų centro kairė, t. y. „valstiečiai“ su kitomis politinėmis partijomis be konservatorių. Man skaudu, kad „valstiečiai“ čia, Klaipėdos rajone, skirtingai nei Vilniuje, yra sudarę daugumą su konservatoriais ir liberalais. Su tais, kurie nuo ryto iki vakaro nuolat kritikuoja „valstiečius“ Vilniuje. Mieli „valstiečiai“, atsipeikėkite, dirbkite su tais, kurie Vilniuje taip pat dirba su jūsų partijos lyderiais. Čia mano didžiausias palinkėjimas“, – laukdamas rinkimų rezultatų kalbėjo parlamentaras.
P. Gražulis akcentavo, jog tai, kad jis pirmauja, rodo labai svarbų dalyką: „Vadinasi, žmonės nepatikėjo tuo šmeižtu, kuris nuolat ant manęs buvo pilamas. Buvau išvadintas prievartautoju, dar kažkokiu, tačiau žmonės atskyrė tiesą nuo melo, tai mane labai džiugina.“ Paklaustas, ar pasiryžtų provokacijai ir pasakytų, ką galėtų padaryti smagaus, netikėto, jei pateks į antrąjį turą, pažadėjo paimti į rankas armoniką ir užgroti. Paaiškėjus rezultatams, tą ir padarė.
Vyras nešė ant rankų
TS-LKD štabas rinkosi Gargžduose, P. Cvirkos gatvėje. Rinkimų vėlyvą vakarą čia tvyrojo rimtis, R. Petrauskienę palaikė jos vyras Andrius su dukromis Ieva ir Vaiva, taip pat partijos nariai. „Padarėme viską, ką galėjome. Pirmieji rezultatai – iš nedidelių apylinkių. Tad dar anksti spręsti. Laukiame“, – atvirai vėlų 1-ojo turo rinkimų vakarą kalbėjo R. Petrauskienė. Provokuojama klausimo, ką išskirtinio padarytų, jei pateks į antrąjį turą, Rasa susimąstė, tuo tarpu įsiterpė jos vyras Andrius ir pasakė tokiu atveju nešiosiąs Rasą Gargždų miesto gatvėmis. Šį pažadą R. Petrauskienės vyrui teko ištesėti, kai paaiškėjo, kad antrajame ture susirungs P. Gražulis ir jo žmona Rasa.
„Jaučiu stiprų šeimos, vyro ir, žinoma, partijos palaikymą. Simboliška, kad mane palaikantis vyras rinkimų naktį laikė ir nešė mane ant rankų tiesiogine to žodžio prasme. Pirmąjį etapą įveikėme, tačiau dabar prireiks dar didesnio visų susitelkimo“, – teigia konservatorė R. Petrauskienė.
Tęs pradėtus darbus
LR liberalų sąjūdžio kandidatas Gargždų vienmandatėje rinkimų apygardoje J. Ruškys „Bangai“ sakė visą dieną praleidęs ramiai. „Kiek padarėme, tiek. Galbūt kažkur dar labiau galėjome pasistengti, bet tikiuosi, kad viskas susiklostys gerai ir rajonas išrinks tinkamiausią kandidatą. Bet kuriuo atveju pats ir toliau stengsiuosi, kad Gargždai, Klaipėdos rajonas taptų tvarkingesni, gražesni“, – kalbėjo pašnekovas.
Rinkimų vėlų vakarą jis su bendrapartiečiais leido kavinėje-restorane „Lijo“. Balsavimas lėmė, kad J. Ruškiui atiteko bronza ir į antrąjį turą jis nepateko. Priminsime, jog 2019 m. vykusiuose rinkimuose į LR Seimą Gargždų vienmandatėje apygardoje (kuomet Bronius Markauskas iškovojo mero postą, tad Seime liko laisva vieta) J. Ruškys taip pat buvo likęs trečioje pozicijoje.
Vertina naują patirtį
Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus atstovai Lietuvos Seimo rinkimų rezultatų susibūrė stebėti „Frankesto“ svečių namuose. Draugiškoje atmosferoje aptarinėjamos žinios iš rinkimų apylinkių buvo permainingos: Gargždų rinkimų apygardoje iškeltas LVŽS kandidatas, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Artūras Bogdanovas tai pirmaudavo, tai užleisdavo pozicijas konkurentams. „Žinoma, jei kandidatuoji, telkiesi ties mintimi laimėti. Suprantu, kad konkuruoju su labiau žūtbūtinėse rinkimų kovose įgudusiais kandidatais, kai kuriems iš jų patekti į Seimą yra tarsi mirties ir gyvybės klausimas. Jei neišrinks, tai sugrius jų politinė karjera, o gal net bus ištrinti iš politinio žemėlapio. Aš neturiu tokių nuogąstavimų, kandidatavimą vertinau kaip dar vieną naują patirtį, savo jėgų pasitikrinimą. Ir po rinkimų, nepaisant rezultatų, esu nusiteikęs labai atsakingai dirbti Klaipėdos rajono labui“, – sekmadienio vakarą stebėdamas permainingas rinkimų žinias „Bangai“ sakė A. Bogdanovas.
Klaipėdos rajono savivaldybės meras B. Markauskas taip pat kartu stebėjęs, kaip vyksta Lietuvos Seimo rinkimai sakė, kad svarbu ne tik vienmandatės apygardos, bet ir daugiamandatės rezultatai. „Kiek kuri politinė jėga laimės balsų, kiek turės vietų Seime, atsilieps ir kasdieniame savivaldybių darbe. Norėtųsi darbų tęstinumo, permainų palaikymo“, – svarstė rajono vadovas.
REITINGUOJAMI KANDIDATAI KILO IR LEIDOSI
Vienmandatėje Gargždų rinkimų apygardoje kandidatavę R. Petrauskienė, A. Bogdanovas, J. Ruškys, A. Mockus, M. Pocius, A. Valys, G. Kniukšta buvo ir partijų sąrašuose daugiamandatėje apygardoje. Pakilti aukštyn per kelias dešimtis vietų dėl reitingavimo pavyko A. Mockui. Surinkęs 1 734 pirmumo balsus jis pakilo iš 140 vietos sąraše į 34-ąją. Tarybos narė Ligita Liutikienė, socialdemokratų sąraše surinkusi 418 pirmumo balsų, nukrito iš 67-osios vietos į 110-ąją.
Liberalas J. Ruškys gavo 1028 pirmumo balsus ir LR liberalų sąjūdžio partijos sąraše irgi pakilo iš 28-osios pozicijos į 24-ąją. Vicemerė A. Balnionienė gavo 699 pirmumo balsus, tačiau smuktelėjo viena pozicija žemyn – iš 37-osios į 38-ąją. Tarybos narė Aušra Gudauskienė iš 64 vietos liko 86-oje pozicijoje (gavo 261 pirmumo balsą).
Konservatorė R. Petrauskienė gavo 2 373 pirmumo balsus, iš 36-osios pozicijos atsidūrė 47-oje. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Šunokas gavo 222 pirmumo balsus, iš 108-os pozicijos smuktelėjo į 137-ąją.
LVŽS kandidatas A. Bogdanovas surinko 1 039 pirmumo balsus – iš 51-osios vietos priešrinkiminiame sąraše atsidūrė 54-oje pozicijoje. Tarybos narys Raimundas Daubaris LVŽS sąraše buvo 104, surinko 260 pirmumo balsų, ir atsidūrė 122-oje vietoje.
Socialdemokratų darbo partijos atstovui Antanui Valiui buvo suteikti 533 pirmumo balsai, iš 20-osios pozicijos smuktelėjo į 21-ąją.
Kartų solidarumo sąjungos–Santalkos Lietuvai kandidatui Gintautui Kniukštai 446 pirmumo balsai leido likti toje pačioje 6-oje partijos sąrašo pozicijoje.
Martynas Pocius gavo 310 pirmumo balsų ir Lietuvos žaliųjų partijos sąraše pakilo iš 31-osios į 26-ąją poziciją.
DAUGIAMANDATĖS REZULTATAI
- Daugiamandatėje apygardoje 6 partijos iš 17 perlipo 5 procentų balsų kartelę, rodo išankstiniai Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenys. Tad pusė Seimo – 70 mandatų – kitoje kadencijoje atrodys taip: 23 konservatoriai, 16 valstiečių, 9 „darbiečiai“, 8 socialdemokratai, 8 Laisvės partijos nariai ir 6 nariai iš Liberalų sąjūdžio.
- Kokias politines partijas Klaipėdos rajono gyventojai palaikė daugiamandatėje apygardoje? Didžiausias palankumas išreikštas balsais Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (21,12 proc., šalyje – 24,80 proc.), toliau balsuota gausiausiai už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą (21,03 proc., šalyje – 17,50 proc.), Darbo partiją (10,03 proc. šalyje – 9,47 proc.).
Agnė ADOMAITĖ
A. VALAIČIO nuotr.