Šių metų rinkimai – vieni pilietiškiausių Nepriklausomos Lietuvos istorijoje

Rinkėjų aktyvumas Klaipėdos rajono (Nr.21) savivaldybėje: apylinkių skaičius – 34, pagal gautus iš apylinkių duomenis: rinkėjų sąraše įrašyta rinkėjų – 53 949, rinkimuose dalyvavo 32 162 (59,62 %), negaliojančių biuletenių – 177 (0,55 %), galiojančių biuletenių – 31 985 (99,45 %)

Pirmadienį vykusioje Vyriausiosios rinkimų komisijos organizuotoje spaudos konferencijoje pristatyti LR prezidento rinkimų pirmojo turo ir referendumo rezultatai. Pasidžiaugta, kad tai vieni aktyviausių rinkimų rinkėjų skaičiumi, kuriuose dalyvavo per 1,4 mln. rinkėjų. Į antrąjį turą pateko Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė.

Treti aktyviausi rinkimai istorijoje

Spaudos konferencijoje pristatyta, kad rinkėjų sąraše yra kiek daugiau nei 2,4 mln. rinkėjų, jie galėjo balsuoti 1 895 rinkimų apylinkėse, 52 Lietuvos Respublikos ambasadose ir konsulinėse įstaigose, o tose šalyse, kur didesnės lietuvių bendruomenės, buvo įsteigti 9 punktai.

Išankstiniame balsavime, savaitę prieš rinkimus nuo antradienio, iš anksto balsavo per 270 tūkst. rinkėjų, tai yra 11,59 proc. visų rinkėjų. „Vakar (sekmadienį – aut. past.) balsavo per 1,2 mln. rinkėjų, bendrai balsavo per 1,4 mln. rinkėjų ir bendras rinkėjų aktyvumas prezidento rinkimuose yra 59,28 proc., referendumo kiek mažesnis – 58,96 proc. Aktyviausi rinkėjai, tradiciškai, balsavo sekmadienį tarp 10–13 val., per šias 3 valandas balsavo daugiau negu 16 proc. rinkėjų“, – spaudos konferencijoje teigė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovė Lina Petronienė.

Tai aštunti rinkimai nepriklausomoje Lietuvoje, pagal aktyvumą tai tretieji rinkimai. Aktyvesni rinkimai buvo 1992 metais atkūrus Nepriklausomybę ir 1997 metais, tada balsavo per 70 proc. rinkėjų. Mažiausias aktyvumas buvo 2004 metais, tada jis nesiekė nė 50 proc., tačiau vėliau nuosekliai augo, ir šie metai – vieni aktyviausių.

„Tai parodo, kad rinkėjai vis geriau supranta, kad dalyvaudami rinkimuose jie gali prisidėti prie valstybės ateities kūrimo“, – pažymėjo VRK pirmininkė L. Petronienė.

Galutinių rezultatų dar nėra

Paskutinių rinkimų apylinkių balsai gauti pirmadienį po 6 val. ryto, dar laukiama balsavimo užsienyje rezultatų, mat balsavusieji užsienyje paštu biuletenius galėjo išsiųsti iki vakar į ambasadas. Tad galutiniai rezultatai dėl LR prezidento rinkimų I turo ir referendumo bus tvirtinami sekmadienį.

VRK pirmininkė pristatė, kad, lyginant šį referendumą su 2019 metų referendumu, šiemet dalyvavo daugiau rinkėjų ir daugiau jų pasisakė už 12 Konstitucijos straipsnio pakeitimą. Preliminariais duomenimis, referendume balsavo per 1,4 mln. rinkėjų, daugiau nei milijonas pasisakė už pakeitimą, o tai 57 tūkst. daugiau rinkėjų nei 2019 metais, šis skirtumas dar gali didėti.

„Visos mūsų pastangos ir darbas būtų perniek, jei rinkėjai nepasinaudotų balsavimo teise, jei neatvyktų balsuoti. Mus nepaprastai džiugina šių metų rinkimų aktyvumas ir ačiū rinkėjams už aktyvumą, už jų laiką, už tai, kad jie pasirinko prisidėti prie Lietuvos ateities kūrimo“, – pasidžiaugė L. Petronienė.

Rinkimuose sklandų darbą užtikrino apie 15 tūkst. Vyriausiosios rinkimų komisijos narių, rinkimus stebėjo daugiau kaip 2 tūkst. rinkėjų.

Parengė Gabrielė ČIUNKAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Rinkėjų aktyvumas Klaipėdos rajono (Nr.21) savivaldybėje: apylinkių skaičius – 34, pagal gautus iš apylinkių duomenis: rinkėjų sąraše įrašyta rinkėjų – 53 949, rinkimuose dalyvavo 32 162 (59,62 %), negaliojančių biuletenių – 177 (0,55 %), galiojančių biuletenių – 31 985 (99,45 %).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių