Skaitytojų pasiūlyta tema
Gargždiškiai dūsta nuo smarvės
Gargždų miesto Pušų bei aplinkinių gatvių, „Minijos“ ir „Gargždelės“ sodų bendrijų gyventojai skundžiasi dūstantys nuo smarvės, kuri sklinda iš pramoninio Gargždų rajono. Tačiau pramonės įmonių vadovai tikina, o aplinkosaugininkai patvirtina, jog į atmosferą įmonių išmetami teršalai neviršija normos, o nemalonaus kvapo, kurį į gyvenamuosius rajonus atpučia vyraujantys vėjai, negalima išmatuoti. Nepaisant to Savivaldybės užsakymu rengiamas planas, kuris dar labiau sumažins pramonės rajono sanitarinę apsaugos zoną, taip sudarydamas sąlygas naujai gyvenamajai statybai dar labiau priartėti prie gamybos įmonių. UAB „Gargždų mida“ vadovas tai vadina užprogramuotu konfliktu.
Dusina vos ne kasdien
“Bangos“ redakcijai, Savivaldybei, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentui bei UAB „Gargždų mida“ adresuotame laiške Gargždų miesto Pušų g. 41 namo bei „Gargždelės“ sodų bendrijos gyventojai (per 20 parašų) rašo: „Daug metų gargždiškiai kenčia nuo smarvės, kurią, teko girdėti, skleidžia UAB „Gargždų mida“. Kartais ji dusina nuo ryto iki vakaro, kartais – naktimis, tačiau beveik kasdien. Rugsėjo 2 d. ji nuo pat ryto jautėsi ir miesto centre, rugsėjo 3 d. vakarą apie 20 val. vėl teko užsidaryti langus, ginantis nuo smarvės. Prašytume atkreipti dėmesį, kad UAB „Gargždų mida“ nekankintų Gargždų sodų bendrijų „Minija“, „Gargždelė“ bei miesto gyventojų“.
„Bangos“ redakcijai dėl nepakeliamos smarvės skundėsi ir Aukštosios bei kitų gatvių gyventojai. Tik vieni teigė keletą metų buvo užmiršę iš pramonės rajono sklindančius kvapus, kiti tvirtino, kad jie kankina nuolat.
Kvapo… neišmatuoja
Su Savivaldybės ekologu R. Alšausku, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento rajono agentūros vedėju A. Pagojumi pasitarę nusprendėme susitikimą dėl šios gargždiškiams opios problemos surengti UAB „Gargždų mida“, kuri, kaip manoma, daugiausiai skleidžia nemalonių kvapų. Mūsų pokalbyje taip pat dalyvavo Klaipėdos visuomenės sveikatos centro rajono filialo specialistė ekstremalioms situacijoms Z. Norvaišienė.
UAB „Gargždų mida“ teritorijoje išties jaučiasi stiprus specifinis kvapas. „Mes prie jo įpratę, – neslėpė UAB „Gargždų mida“ direktorius J. Dromantas. – Mane labiau erzina salstelėjęs kvapas, sklindantis iš plytų gamyklos, nemalonūs man ir UAB „Masterfoods“ „virtuvės kvapai“.
Susėdę direktoriaus kabinete pirmiausia kalbamės apie tai, kas užfiksuota aplinkosaugininkų. Rajono agentūros vedėjas A. Pagojus tvirtina, jog UAB „Polasta“ uždarė polistirolo gamybos barą, plytų gamykla gamyboje nebenaudoja mazuto, o biokurą, tad šio pramonės rajono taršos šaltinių yra gerokai mažiau nei buvo ankstesniais metais. UAB „Gargždų mida“ kasmet atlieka nepriklausomą aplinkos oro taršos monitoringą. Kaip rodo 2005 m. balandžio 1 d. ataskaita, gamykla išmeta į orą teršalų kur kas mažiau nei leistinos normos. „Deja, kaip išmatuoti kvapus, Lietuva neturi nei metodikų, nei įstatyminės bazės“, – pripažino A. Pagojus.
Visuomenės sveikatos specialistės Z. Norvaišienės manymu, žinant vyraujančią vėjo kryptį, apsaugoti nuo nemalonių kvapų gyventojus galima didinant sanitarinę apsaugos zoną. Tačiau pas mus einama priešingu keliu – gyvenamoji statyba plečiama pramonės rajono link.
Rengiamas naujas planas
UAB „Gargždų mida“ direktorius J. Dromantas mums parodė Savivaldybės užsakymu pradėtą rengti „Gargždų pramonės rajono situacinį planą su sumažintomis ribomis“. Rajono taryba tam skyrė 140 tūkst. litų, dar 60 tūkst. Lt prisidėjo pramonės įmonės. J. Dromanto, beje, Savivaldybės tarybos nario, teigimu, juo siekiama dar labiau – iki 100-200 metrų sumažinti pramonės rajono sanitarinę apsaugos zoną, kad naujus gyvenamuosius namus būtų galima statyti dar arčiau įmonių. „Mūsų gamykla šioje vietoje stovi jau keturis dešimtmečius. Čia per tą laiką susiformavo visas pramonės rajonas. Gyvenamieji namai šioje vietoje atsirado kur kas vėliau. Todėl negaliu suprasti, kodėl ir dabar jie planuojami vis arčiau pramonės rajonų. Juk mes vėjo krypties nepakeisime. Kodėl statybos negalėtų vystytis Kvietinių, Dauparų link, už Minijos Maciuičių link, kur nėra pramonės ir oras kur kas švaresnis, – kalbėjo J. Dromantas. – Ne mes, o miestas eina mūsų link“. Todėl, jo nuomone, Tarybos nariai, priimdami sprendimą, ar leisti sumažinti sanitarinę apsaugos zoną, turėtų gerai pasverti. “Naujasis planas tik užprogramuos dar didesnius konfliktus su gyventojais“, – įsitikinęs J. Dromantas.
Investuoja į aplinkosaugą
Tačiau UAB „Gargždų mida“ vadovas pripažįsta, kad gamykla taip pat turi gerinti aplinkosauginę situaciją ir patikino šia linkme nemažai daranti. J. Dromantas parodė rengiamus naujus gamyklos cechus, kuriuose nebeliko senų rusiškų linijų, jas pakeis modernios vokiškos. Per dvejus metus į naujas technologijas investuota apie 18 mln. litų. O gargždiškių situaciją labiausiai turėtų pagerinti rugsėjo 11 d. pasirašyta sutartis su DURR (Vokietija) kompanija, kuri įrengs naują, modernią įrangą. „Stogo dangų gamyboje naudojamą bitumą mes turime pakaitinti ir oksidinti. To gamybos proceso išvengti neįmanoma. Bitumo išgaras iki šiol sudegindavome senose krosnyse. Kitais metais turėsime jau naują įrangą ir tikimės, kad ji padės sumažinti nemalonius kvapus. Tai žada jos gamintojai bei Kauno technologijos universiteto specialistai, kurie yra tarpininkai tarp mūsų ir vokiečių kompanijos. Jie atvyks į mūsų gamyklą, ir gyventojams, kuriems būtų įdomu ir aktualu, galėtų pristatyti šią įrangą, atsakyti į visus klausimus“, – pasiūlė J. Dromantas, ne kartą pažymėdamas, kad konfliktuoti ir konfrontuoti su gargždiškiais gyventojais gamyklos kolektyvas tikrai nenori.
Naujoji įranga kainuos 2,5 mln. litų ir turėtų žymiai sumažinti oksidavimo proceso metu atsirandančią nemalonią smarvę. Netrukus, jau lapkričio mėnesį, UAB „Gargždų mida“ stabdys gamybą ir ją pradės tik kitų metų vasario pabaigoje. Balandį naujoji įranga turėtų būti sumontuota.
Irena KASPERAVIČIENĖ