Pagerbti konkurso „Metų ūkis“ rajono nugalėtojai
Dėl karantino apribojimų netradiciškai vyko tradicinio konkurso „Metų ūkis 2020“ nugalėtojų pagerbimas ir apdovanojimas – tik šių metų vasaros viduryje, o ne praėjusį rudenį kaip būdavo anksčiau.Už pažangų ūkininkavimą šiemet padėkos įteiktos laureatams Agnei ir Mindaugui Alksniams iš Peskojų kaimo, nominantams Tadui Mockui iš Antkopčio ir Tomui Balčėnui iš Venckų.
Tradicinio konkurso tikslas – skatinti ūkininkauti pažangiau, efektyviau, ekologiškiau, tvariau.
Tradicinio konkurso „Metų ūkis 2020“ Klaipėdos rajono nugalėtojai ir nominantai paaiškėjo tik šią vasarą, Prienuose vykusioje žemdirbių pagerbimo šventėje įteikus apdovanojimus. Pernai komisija, vadovaujama Ūkininkų sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininko Vidmanto Buivydo, aplankė konkurso dalyvius, įamžino vaizdo įraše ir fotografijose. „Ūkius vertinome pagal inovatyvumą, investicijas, ūkininkų išsilavinimą, ūkininkavimo laiką, visuomeninę veiklą bei kitus kriterijus, – dėstė V. Buivydas. – Planavome tradicinėje rajono ūkininkų šventėje apdovanoti laureatą ir kitus prizininkus, tačiau dėl pandemijos renginys neįvyko“.
„Metų ūkis 2020“ konkurso dalyvius ir nugalėtojus iš visos šalies Lietuvos ūkininkų sąjunga pagerbė Prienų rajone vykusiame renginyje. Už pažangų ūkininkavimą padėkos įteiktos 25 savivaldybių ūkininkams . Ten dalyvavo ir Klaipėdos rajono geriausi ūkininkai.
Nugalėtojais pripažinti Agnė ir Mindaugas Alksniai iš Peskojų kaimo, Kretingalės seniūnijos. Mišrų ūkį puoselėjantys ūkininkai verčiasi galvijininkyste ir augina grūdines kultūras. Prieš 10 metų iš emigracijos grįžusi jauna šeima ėmėsi ūkininkavimo. Agnės tėtis Romas Liaudanskas, stambaus pieno ūkio šeimininkas, buvo patenkintas šiuo dukros ir žento pasirinkimu. Prieš 3 metus tradicinio konkurso „Metų ūkis“ komisija Alksniams buvo pripažinusi antrąją vietą.
„Mums patinka ūkininkauti, – patikino Agnė. – Valdome 150 hektarų, auginame apie 100 pieninės veislės buliukų, o taip pat grūdines kultūras. Darbai fermoje mechanizuoti, stengiamės kvalifikuotai juos atlikti“. Ūkininkų Alksnių planuose – auginti mėsinius galvijus, nes jų mėsa labiau vertinama.
Šiemet antroje vietoje – Antkopčio kaime, Vėžaičių seniūnijoje, ūkininkaujantis Tadas Mockus. Augalininkystės ekologinio ūkio šeimininkas valdo 244 ha, augina žirnius, avižas, kviečius ir 15 ha pluoštinių kanapių. Neseniai pradėjo gaminti kanapių sėklų aliejų.
Ūkininkui Tomui Balčėnui iš Venckų kaimo, Priekulės seniūnijos, augalininkystės ūkio šeimininkui, valdančiam 500 hektarų, pripažinta trečioji vieta. Jis augina grūdines kultūras, rapsus ir grikius. „Ūkininkauti sunkiau emociškai nei nudirbti darbus. Vargina nežinomybė, neaiški situacija, o reikia planuoti investicijas, – dėstė T. Balčėnas. – Kalbama apie žaliąjį kursą, neaišku, kokie reikalavimai, o jau baugina. Slegia tai, kad visuomenė supriešinta, atseit ūkininkai – išlaikytiniai“.
Laureatams ir nominatams įteiktos simbolinės atminimo dovanos, o užpraėjusių metų laureatas ūkininkas Algirdas Požė perdavė A. ir M. Alksniams dovaną.
„Pirmą kartą ūkininkų šventė vyko vasarą, atviroje erdvėje, ne tokia gausi kaip įprastai, bet jauki ir graži. Ūkininkai dalijosi žiniomis, patirtimis – graži bendrystė po ilgų suvaržymo mėnesių“, – džiaugėsi rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyr. specialistė, l. e. vedėjos pareigas Aurelija Latakienė.
„Metų ūkio įvertinimas – svarbus ūkininkui, tai postūmis, paskatinimas naujiems pasiekimams, – kalbėjo V. Buivydas. – Ūkininko darbas sunkus – daug rizikų, sunkesnėmis sąlygomis jis užsidirba nei kiti verslininkai. Nuo daugelio dalykų priklauso jo išlikimas: dideli įsipareigojimai bankui, valstybei“.
Virginija LAPIENĖ
Asmeninio arch. nuotr.