Patarimai keliaujantiems: kad kelionės būtų sėkmingos

Baigiantis gruodžiui, ateina bene laukiamiausios metų šventės – šv. Kalėdos ir Naujieji metai. Dienas tarp šių švenčių daugelis linkę išnaudoti poilsiui, artimųjų aplankymui. Valstybės įmonė Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) primena, kaip reikėtų pasiruošti, kad Jūsų kelionės būtų  saugios ir vyktų kuo sklandžiau. 

Pirmiausia automobilis turi būti techniškai tvarkingas: tinkamos naudoti žieminės padangos, tinkamai sureguluoti, švarūs ir veikiantys žibintai, nuo automobilio nuvalytas visas sniegas, veikiantys valytuvai, žieminis langų apiplovimo skystis (iki -25°C), pakrautas akumuliatorius. Dar keli aspektai, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį – aušinimo skystis, stabdžių sistema, laiku keičiami tepalai. Žiemą taip pat rekomenduojama palaikyti kuo aukštesnį degalų lygį bake. Papildomai patariama nuo užšalimo specialiu tepalu sutepti durų spyneles, silikonu sutepti automobilio durelių, bagažinės gumas. Daugiau informacijos apie automobilio paruošimą žiemai rasite čia.

Prieš pradedant kelionę, svarbu tinkamai pasirūpinti keleivių saugumu. Vairuotojams ir keleiviams jau gerai žinoma taisyklė, jog važiuojant automobiliu būtina prisisegti saugos diržus, o vaikus vežti jų ūgiui ir svoriui pritaikytose automobilinėse sėdynėse, tačiau pasirūpinti vežamų augintinių saugumu vis dar  pamirštama. Kadangi dažniausiai keliaujama su šunimis, juos vežti saugiausia tvirtinant specialiomis petnešomis, kurios skirtos ne šuns vedžiojimui lauke, o būtent kelionei automobiliu. Tokios petnešos tvirtinamos prie automobilio saugos diržų, yra kelių tvirtinimo taškų, kurie suveikia stabdymo metu. Svarbu atkreipti dėmesį, kad petnešos privalo būti sertifikuotos ir išlaikiusios saugumo testus. 

Ilgose kelionėse verta pagalvoti ir apie kitą alternatyvą – specialią kelioninę dėžę arba narvą augintiniui. Tokia dėžė tvirtinama diržais arba įdedama į automobilio bagažinę. Šis keliavimo būdas ne tik saugiai apriboja šuns blaškymąsi po saloną, bet ir suteikia galimybę augintiniui atsigulti ar pakeisti poziciją, kas ypač svarbu, jei kelionė ilgesnė. Dėžė yra tinkama priemonė vežti ne tik šunis, bet ir katinus bei kitus mažesnius naminius gyvūnėlius. 

Keliaujant ne tik ilgesnį atstumą, bet ir įprastos kelionės metu, reikėtų atkreipti dėmesį į daiktus automobilyje. 
Kelių direkcija rekomenduoja, kiek įmanoma daugiau daiktų sudėti į bagažinę, o ne kur nors į automobilio saloną – taip gerokai saugiau. Bet koks ne vietoje padėtas daiktas, pvz., termosas, gertuvė, skėtis ar net telefonas, gali tapti avarijos priežastimi – stipriau stabdant toks daiktas gali ne tik išdaužti  stiklą, bet ir su didele jėga trenktis ir sužaloti automobilio keleivius. Be tvarkos padėti daiktai automobilio salone staiga stabdant gali pariedėti po stabdžių pedalu ir sukelti mirtiną pavojų: automobilio nebus įmanoma sustabdyti. Todėl kiekvienas daiktas automobilyje turi būti padėtas saugiai.  

Kartais ant stogo vairuotojai sudeda labai sunkius daiktus – tai nėra saugu. Patartina pasiskaityti aerodinaminės bagažinės ar stogo skersinių instrukcijas ir neviršyti nurodytos normos. Be to, netinkamai pritvirtintas krovinys gali kelti pavojų ir kitiems eismo dalyviams. Pasitaiko atvejų, kai kelyje atsipalaiduoja dalis netinkamai pritvirtinto krovinio ir kyla reali gėsmė iš paskos važiuojantiems automobiliams. 

Žiemą kelionės būna sudėtingesnės dėl greitai kintančių oro ir eismo sąlygų, todėl Kelių direkcija primena, kad visada būtina įsivertinti eismo sąlygas ir pasirinkti saugų greitį, kuris būna mažesnis už maksimalų leistiną.  Visos kelionės metu vairuotojas turėtų būti sutelkęs visą dėmesį į vairavimą – vairuodamas nesinaudoti mobiliaisiais įrenginiais, kartais blaškyti gali ir garsi muzika.

Tais atvejais, kai automobilis netikėtai užvažiuoja ant slidžios kelio dangos, reikėtų vengti staigių manevrų bei pernelyg staigaus stabdymo, jei to nereikia, kad būtų išvengta eismo įvykio. Užvažiavus ant ledo ir stipriai nuspaudus stabdžio pedalą ar staiga pasukus vairą, galima išprovokuoti automobilio slydimą, todėl, jei yra galimybė, reikia stengtis greitį mažinti palaipsniui.

Jei tenka važiuoti apsnigtu keliu, taip pat reikėtų vengti staigių manevrų bei įvertinti provėžų gylį. Kai kuriais atvejais dėl susidariusių provėžų gali būti sunku ne tik aplenkti, tačiau ir prasilenkti su kitu automobiliu. Tokiais atvejais patariama ramiai važiuoti paskui priekyje esančią transporto priemonę, kol ją bus galima saugiai aplenkti.  

Kelių direkcija atkreipia dėmesį, kad, esant sunkioms eismo sąlygoms, geriau susilaikyti nuo nereikalingų kelionių, tačiau esant būtinybei vykti, kviečiame susipažinti su informacija apie kelių būklę ir oro sąlygas, kuri nuolat atnaujinama ir skelbiama Kelių direkcijos interneto svetainėje www.eismoinfo.lt. Taip pat apie slidžius (nesaugius) kelio ruožus prašome informuoti Kelių direkcijos Informacijos skyriaus operatorius telefonu 8 5 232 9600 arba trumpuoju numeriu 1871.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content