Gyventojų protesto balsai Dovilų pašto neišgelbėjo

Nuaidėjus žiniai, kad nuo liepos 19 d. uždaromas AB Lietuvos paštas Dovilų skyrius, seniūnijos gyventojai tokį sprendimą priėmė priešiškai. Jų neįtikino Lietuvos pašto patikinimas, kad mobiliojo paštininko paslaugos bus prieinamos ir kokybiškos kiekvienam gyventojui. Doviliškiai surinko net 654 protesto parašus, tačiau išankstiniai sprendimai uždaryti miestelio paštą jau priimti.
Lietuvos paštas vietoj stacionarių paštų mobiliojo paštininko diegimą pradėjo jau prieš kelerius metus. Klaipėdos rajone jau anksčiau uždaryti Vėžaičių, Veiviržėnų, Endriejavo ir kt. skyriai. Buvo palikti tik trys stacionarūs paštai: Gargždų, Priekulės, Dovilų. Pastarasis taip pat bus transformuotas tik į mobiliojo paštininko paslaugas, kuris į namus išsikviečiamas bendruoju Lietuvos pašto informacijos telefonu 1842. Šiuo numeriu taip pat reikia skambinti, jei nori užsiprenumeruoti spaudą.
Sprendimą dėl pašto modernizavimo paslaugų jau yra palaiminusi AB Lietuvos paštas valdyba, o Susisiekimo ministerija valstybės įmonei deleguoja prievolę dirbti efektyviai ir pelningai. Lietuvos pašto teikiamos paslaugos nėra Klaipėdos rajono savivaldybės valioje.
Ėmėsi iniciatyvos viešinti
Dovilų seniūnijos pagyvenusių žmonių asociacijos „Sidabrinė gija“ vadovė Birutė Palubinskienė „Bangai“ pasakojo, kad birželio viduryje, sužinojus apie stacionaraus pašto skyriaus uždarymą, iš bendruomenės sulaukė neigiamos nuomonės. Todėl ėmėsi iniciatyvos ir nusprendė kreiptis į žiniasklaidą, rajono Savivaldybės merą bei Seimo narį Petrą Gražulį.
B. Palubinskienė atkreipė dėmesį, kad Dovilų seniūnija – ketvirta pagal dydį seniūnija rajone, kurioje yra 6 180 gyventojų, deklaravusių gyvenamąją vietą. „O kiek dar nedeklaravusių! Dovilų seniūnijoje yra 31 gyvenamoji vietovė ir 19 sodininkų bendrijų, turime ne vieną ugdymo įstaigą ir ambulatoriją, tad nesame tik kaimiška vietovė“, – tvirtą poziciją išsakė „Sidabrinės gijos“ vadovė.
Dovilų etninės kultūros centre birželio 29 d. surengtas gyventojų susitikimas su vicemere Violeta Riaukiene, seniūne Nijole Ilginiene, seniūnaičiu Antanu Skiočiu. Liepos 7 d. įvyko dar vienas susitikimas su rajono vadovais ir pašto atstovais. Jame dalyvavo meras Bronius Markauskas, vicemerės Ligita Liutikienė ir Violeta Riaukienė, Lietuvos pašto komunikacijos ir klientų patirčių valdymo departamento vadovė Deimantė Žebrauskaitė bei Klaipėdos regiono vadovė Vida Pikčiūnienė. Jos pristatė mobiliojo laiškininko veiklą ir paslaugų spektrą, atsakė į gyventojų klausimus.
Aktualu augančiai seniūnijai
Birželio 29 d. susitikime su gyventojais, kurių susirinko per dvi dešimtis, Dovilų seniūnė Nijolė Ilginienė teigė, kad Lietuvos paštas susirinkime su meru buvo pateikęs informaciją dėl Dovilų pašto skyriaus uždarymo. „Aš iškart pasakiau, kad gyventojai bus prieš tokį sprendimą, nors Lietuvos pašto atstovai bandė įtikinti, kad viskas bus gerai“, – akcentavo seniūnė ir pridūrė, kad pašto reikalingumas pastebimas iš miestelio paštininkų darbo krūvio.
Pasak Dovilų seniūnės, Lietuvos pašto atstovai tuomet argumentavo, kad paštai nebėra apkrauti siuntomis kaip anksčiau, o pensijas senjorams galima atnešti į namus. „Deja, pensijų gavimo dieną negalima išeiti iš namų, nes nežinai, kada atvyks paštininkas. Lietuvos pašto atstovai sakė, kad esą mobilusis paštininkas visas paslaugas atliks, bet žmonėms svarbu ir bendrystė, ir patiems prekes pamatyti, jas vietoje įvertinti. Be to, Dovilų seniūnijoje gyventojų vis daugėja, jei kažkada Kulių soduose gyveno vos 50–70 gyventojų, dabar deklaravusių gyvenamąją vietą yra daugiau nei 970 žmonių“, – nuomonę išsakė N. Ilginienė.
Seniūnei antrino ir Dovilų seniūnaitis A. Skiotys, teigdamas, jog matė, kiek siuntų paštas sulaukia. „Darbuotojai dirba nuplušę. Nemanau, kad Dovilų paštas dirba nuostolingai. Aišku, visos Lietuvos mastu išlaikyti žmones ir patalpas kainuoja nemažai, bet paštas kritiškai reikalingas augančioje seniūnijoje“, – įsitikinęs A. Skiotys.
Vicemerė V. Riaukienė akcentavo: „Visada sakau, kad bet kokios paslaugos panaikinimas gyventojams neatneša naudos. Labai svarbus bendruomenės balsas.“

654 parašai nepakeitė sprendimo
Liepos 7 d. įvykusiame susitikime su rajono vadovais ir pašto atstovais gyventojai dar kartą išreiškė kategorišką nusistatymą prieš pašto skyriaus uždarymą. Protestuodami prieš uždarymą jie surinko 654 gyventojų parašus. „Sidabrinės gijos“ vadovės B. Palubinskienės teigimu, stacionarus paštas reiškia paslaugas čia ir dabar, ypač senjorams. Kaip naudotis mobiliojo paštininko paslaugomis iki šiol ne visiems aišku, o ir nėra taip patogu, kaip buvo įprasta stacionariame pašte.
Meras B. Markauskas susitikime kalbėjo galintis vienareikšmiškai pasakyti, jog Savivaldybė tikrai nepritaria tokiems Lietuvos pašto žingsniams, bet Savivaldybė negali dotuoti pašto, nes tai ne Savivaldybės įstaiga. „Ko gero, ne iš gero gyvenimo Lietuvos paštas keičia paslaugų teikimo būdą, nes šiuo metu Dovilų skyriaus pašto pajamos per mėnesį siekia 1 652 eurus“, – sakė meras. Pašto atstovės paantrino, kad paštas dirba nuostolingai: per mėnesį išsiunčiama tik apie 170 siuntų. Tam įtaką daro ir tai, kad Lietuvos gyventojai dėl suvaržytų ryšių su Kinija nebegali iš šios šalies užsisakyti pigesnių prekių.
Vicemerė L. Liutikienė skatino gyventojus nenuleisti rankų, visgi ir šiame susitikime derėtis dėl sąlygų. „Mes to sprendimo nepakeisime, tačiau gyventojai gali tikėtis pozicijų derybose su paštu. Patariu išsakyti, kokių pasiūlymų, sąlygų siekia gyventojai“, – akcentavo vicemerė. V. Riaukienė atkreipė dėmesį, kad Lietuvos paštas nesuteikė pereinamojo laikotarpio: „Matome, kad dabar žmonės piktinasi, o jei būtų pereinamasis laikotarpis, gyventojai turėtų laiko apsiprasti.“
AB Lietuvos paštas atstovės tikino, kad paštas daugiau dėmesio skirs mobiliojo paštininko paslaugų viešinimui, apsvarstys Dovilų gyventojų siūlymą suteikti galimybę už prekes ir paslaugas atsiskaityti ne tik grynaisiais, bet ir banko kortelėmis. Taip pat bus planuojama perkelti mobiliojo paštininko laukimo vietą ir svarstoma galimybė Doviluose ateityje įrengti paštomatą.
Gabrielė ČIUNKAITĖ