Festivalyje „Trimitatis“ – ir gargždiškiai atlikėjai

Tęsiant tradicijas bei puoselėjant lietuvių tautos ir savo krašto kultūrą, ugdant meilę tautinei muzikai, neseniai Smalininkuose vyko XXII Žemaitijos ir Klaipėdos krašto tautinių instrumentų ansamblių ir orkestrų festivalis „Trimitatis“. Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos skudutininkų ansamblis ir Muzikos mokyklos ugdytiniai taip pat pasirodė festivalyje.


Dalyvavo kultūros centrų, muzikos ir meno, bendrojo ugdymo mokyklų, gimnazijų, vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų vienarūšių bei mišrių tautinių instrumentų ansambliai ir orkestrai, Eržvilko kultūros centro Vadžgirio skyriaus vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Šebukai“, Eržvilko KC tradicinių instrumentų ansamblis „Eržvilko bandonija“, Jurbarko KC folkloro ansambliai „Imsrė“ ir „Imsriukai“.
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos skudutininkų ansamblis (vadovė Jūratė Surblienė) kartu su Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos kolektyvais: skudučių ansamblis (mok. A. Burkauskienė), birbynininkų ansamblis (mok. A. Tumanovas), jungtinis tradicinių kanklių ansamblis (mok. V. Narmontė, L. Dubrienė, V. Gaidamavičienė, D. Bėkšienė, J. Kaubrienė, L. Tumanovienė), tautinių instrumentų ansamblis „Subatėlė“ ir vokalinė grupė (vokalinės grupės mokytoja D. Šiaučiukėnienė, tautinių instrumentų grupės mok. A. Tumanovas, L. Tumanovienė) ir tautinių instrumentų orkestras dalyvavo festivalio edukacinėje programoje „Pažinkime liaudies instrumentus“ Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centre.
XXII festivalyje kūrinių atliko visų tautinių instrumentų žanrų kolektyvai: tradicinių ir koncertinių kanklių, skudučių, birbynių, mišrūs tautinių instrumentų ansambliai ir orkestrai, vokaliniai ir folkloro ansambliai iš Gargždų, Klaipėdos, Kretingos, Neringos, Šiaulių, Kuršėnų, Panevėžio, Akmenės, Kelmės, Jurbarko, Mažeikių, Plungės, Tauragės – daugiau nei 500 dalyvių. Muzikantai vos tilpo ant scenos. Festivalio baigiamasis koncertas įvyko Smalininkų technologijų ir verslo mokykloje, kurioje nuskambėjo net 24 kūriniai. Taip pat buvo pakviestas grupių „Thundertale“ ir „PradžiaPati“ įkūrėjas, partizanų atminimui skirtos roko operos „Priesaika“ bendraautoris, Kardokų gamtos mokyklos muzikos mokytojas J. Chodkevičius, kuris pademonstravo elektrinių kanklių užburiantį skambesį bei atliko savo kūrinį „Ramu“. Gimnazistai festivalio baigiamajame koncerte atliko bendrus muzikinius kūrinius: Giedriaus Svilainio „Skudutinės“ I dalį „Intakas“ ir III dalį „Sutartinpolkė“, kartu su tautinių instrumentų orkestru – lietuvių liaudies šokį „Dirižablis“, išplėtotą Eugenijaus Čiplio. 
Renginį organizavo Jurbarko Antano Sodeikos meno mokykla. Šventės koordinatorė Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos kanklių mokytoja metodininkė Rima Balčiūnienė po renginio pasidalijo savo emocijomis: „Renginį užbaigėme su palengvėjimu ir labai smagia širdimi. Tikslas buvo sutelkti talentingus žmones ir Jurbarko gyventojams parodyti galingą orkestrų garsų jėgą. Mano lūkesčiai tikrai pasiteisino, aišku, planavimo laikotarpiu labai jaudinomės, kad tilptume scenoje, nes ji labai maža, tačiau turėjau labai gerą komandą, kuri padėjo įveikti visus iškilusius sunkumus.“
Išėjus iš salės buvo galima matyti daug patenkintų, besididžiuojančių veidų. Po ilgos ir varginančios dienos Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos skudutininkų ansamblio nariai ir vadovė J. Surblienė grįžo kupini teigiamų emocijų ir įspūdžių: „Esame pavargę, bet laimingi. Ypač sujaudino paskutinė daina „Giedu dainelę“, nes ji būtent yra apie mūsų kraštą, kokius vargus mes esame išvargę, todėl mane labai sujaudino, kai visa publika ją atliko susikabinusi rankomis, vieningai. Mano vienintelis lūkestis, kuris tikrai pasiteisino, buvo, kad visi atsivežti kūriniai gerai suskambėtų.“
Festivalio dalyviai į gimnaziją parsivežė ne tik padėkų ir dovanų, bet ir gerą nuotaiką bei neįkainojamos sceninės patirties. 2024 metais XXIII tautinių instrumentų ansamblių ir orkestrų festivalis „Trimitatis“ vyks Neringoje.
***

Dalyvių nuomonės
„Buvo gražus ir meniškas renginys. Pamačiau ir išgirdau daug liaudies instrumentų, smagu, kad jie gali taip darniai susijungti į vieną.“ (Beatričė Riaukaitė)


„Festivalis buvo įsimintinas ir smagus. Tai buvo puiki galimybė mėgautis gyva muzika, išgirsti naujus instrumentus. Tokie renginiai tikrai padeda žmonėms bendrauti ir suartėti.“ (Austėja Bliūdžiūtė)


„Dieną praleidau linksmai ir turiningai. Džiaugiuosi, kad gavome progą pagroti prieš gausią publiką. Visa šventė labai patiko.“ (Benas Kirilovas)


„Šiame festivalyje jau dalyvavau antrą kartą. Dalyvių buvo tiek daug, kad šįkart vos tilpome scenoje. Man labiausiai patiko tai, kad grodami mes labai susivienijame. Du koncertai per dieną labai išvargino, tačiau grįžau namo su teigiamomis emocijomis ir tikiuosi, kad kitais metais bus dar geriau.“ (Anielė Damašiūtė)


„Namo parsivežu gerų įspūdžių bagažą. Renginys labai gražus, tautiškas. Man labiausiai patiko unikalios aprangos.“ (Alanas Kuprelis)


„Koncertas buvo labai įdomus. Man labiausiai patiko, kad mūsų ansamblis gerai pagrojo lietuvių liaudies šokį „Dirižab­lis“. (Alanas Tomchuk)


Danielė DOMEIKYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content