Abiturientams – išbandymo egzaminais metas

Šią savaitę, trečiadienį, abiturientai laikė privalomą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą. Per keturias valandas trukusį valstybinį egzaminą abiturientai turėjo parašyti literatūrinį arba samprotavimo rašinį. Skirtingai nei praėjusiais metais šiemet abiturientai egzaminus laiko jau nedėvėdami kaukių. Egzamine pateiktos temos kone tradiciškai vienus rajono abiturientus nudžiugino, o kitus suglumino.


Vertinimai įvairūs
„Bangos“ korespondentė pakalbino Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje egzaminą laikiusius abiturientus. Gargždų „Vaivorykštės“ abiturien­tės Aušrinė Minelgaitė ir Andrėja Petrošiūtė teigė, jog temos buvo sudėtingos. Egzamino pradžioje, rodos, neprisimeni kūrinių, kuriuos galėtum pritaikyti temai plėtoti, tačiau vėliau po truputį radosi minčių. Abi pasirinko temą „Kas turi vertę, bet neturi kainos?“ „Žinoma, buvo nerimo. Ne tiek dėl to, kokios bus temos, bet ir kad laiku atvyktume, viską, ką reikia, pasiimtume ir pan. Džiaugiamės, kad egzaminas vyko sklandžiai“, – kalbėjo pašnekovės, iš egzamino išėjusios net anksčiau nei numatytas laikas. Gabrielė Nižinskaitė sakė iš pradžių, kai pamatė temas, taip pat nusivylė, tačiau vėliau mintys pradėjo plaukti. Ji rašė tema „Metų laikai literatūroje“: „Susikoncentruoti, susikaupti prieš egzaminą man padėjo pokalbiai su draugais, artimųjų, tėvų, senelių palaikymas, palinkėjimai.“
Pasiūlytas temas teigiamai įvertino Ugnė Visockytė: „Viskas gerai, laiko užteko. Kai pamačiau temas, ramiau pasidarė. Rašiau apie tai, ar sunku išsilaisvinti iš stereotipų.“ Matas Nomeika ir Žygimantas Jucys sakė, jog sekėsi lyg ir neblogai, tik labai pavargo per tas 4 valandas. Audronė Dapkevičiūtė pridūrė, kad jaudulys vis dėlto taip pat šiek tiek kišo koją, naktį buvo sunku užmigti, o ryte atsibudo valandą anksčiau už žadintuvą. Ugnė Šimulytė ir Simas Girtas po egzamino buvo geros nuotaikos ir vylėsi gerų rezultatų. Simas ketina stoti į Kauno technologijos universitetą ir studijuoti statybos inžineriją, o Ugnė dar svarsto. Dauguma abiturientų, anot jų, svajoja apie studijas Vilniuje. Buvo ir peikusiųjų temas. „Nesitikėjome, košmaras. Daug kas spėliojo, jog atsižvelgiant į geopolitinę situaciją tema bus apie Tėvynę, tačiau nepataikė“, – pastebėjo Greta Janušveskaitė.


Rajone – per 200
„Vaivorykštėje“ mokyklinio egzamino vyr. vykdytoja Violeta Liuksienė ir valstybinio egzamino vyr. vykdytojas Antanas Alčauskis patikino, jog viskas praėjo sklandžiai.
Nacionalinės švietimo agentūros duomenimis, valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą šalyje šiemet laikė 17 504 kandidatai, mokyklinį – 9 208 kandidatai.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Genovaitė Jurevičienė informavo, kad Klaipėdos rajono lietuvių kalbos ir literatūros valstybinis brandos egzaminas buvo laikomas dviejuose centruose – Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje (laikė 100) ir Gargždų „Minijos“ progimnazijoje (laikė 101). Dar 20 žmonių laikė mokyklinį egzaminą „Vaivorykštėje“. Penktadienį Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje 73 mokiniai laikė jau biologijos valstybinį brandos egzaminą, o pirmadienį abiturientų jau laukia anglų kalbos valstybinis brandos egzaminas.

Įdomu
Laikiusieji valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą iš samprotavimo rašinio užduočių galėjo rinktis temą „Kas turi vertę, bet neturi kainos?“ ir kaip rekomenduotinus pasirinkti autorius Joną Radvaną, Marcelijų Martinaitį. Pasirinkus antrą temą „Ar sunku išsilaisvinti iš stereotipų“ rekomenduota remtis šiais autoriais – Šatrijos Ragana, Vincu Mykolaičiu-Putinu.
Abiturientai, nusprendę rinktis literatūrinį rašinį, galėjo imtis temos „Užsienio vaizdavimas lietuvių literatūroje“ arba „Metų laikai literatūroje“. Rekomenduoti pasirinkti pirmosios temos autoriai – Jurgis Savickis, Antanas Škėma ir Kristijonas Donelaitis, Bronius Krivickas – ant­rosios temos.
Abiturientams, laikiusiems mokyklinį brandos egzaminą, buvo pasiūlytos šios samprotavimo rašinio temos: „Ar lengva mylėti?“ (rekomenduojami autoriai – Maironis, Juozas Tumas-Vaižgantas) ir „Kada žmonės susivienija?“ (rekomenduojami pasirinkti autoriai – Jonas Radvanas, Vincas Kudirka). Iš literatūrinio rašinio užduočių kandidatai galėjo rinktis iš šių dviejų temų – „Jauno žmogaus vaizdavimas literatūroje“ ir „Miestas literatūroje“ bei remtis Adomu Mickevičiumi, Mariumi Katiliškiu (pirmoji tema), Vincu Mykolaičiu-Putinu, Antanu Škėma (antroji tema) kaip rekomenduojamais autoriais.

Agnė ADOMAITĖ
Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių