Aida Greivienė – Metų medicinos darbuotoja, tapusi švyturiu tėvystės kelionėje

Kai Klaipėdos rajono šeimas aplanko nerimas ir nežinomybė laukiant naujo šeimos nario ar jam jau atkeliavus į šį pasaulį, į pagalbą atskuba išskirtinė specialistė, kurios pašaukimas tampa tikru švyturiu tamsiame kelyje.
Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatos centro slaugytoja, šeimų lankymo specialistė Aida Greivienė ne tik sugeba nuraminti, bet ir kasdien įrodo, kad žinioms ir tobulėjimui medicinoje nėra ribų. Jos daugiau nei tris dešimtmečius trunkantis atsidavimas medicinai ir ypatingas ryšys su šeimomis, kurios ruošiasi tėvystei ar jau džiaugiasi kūdikiais, pavertė ją neįkainojama Klaipėdos rajono bendruomenės dalimi. Balandžio 25 dieną Aidos atsakingas ir nuoširdus darbas užtarnavo pelnytą pripažinimą – Metų medicinos darbuotojo premiją.
Apdovanojimas – patvirtinimas ir dėkingumas
A. Greivienė dvejus metus dirbo šeimų lankymo specialiste projekte „Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio diegimas Klaipėdos rajone“.
Nors projektas pasibaigė, moteris ir toliau atlieka šias funkcijas, nes, kaip pati teigia, jaučia tam išskirtinį pašaukimą ir mato šeimų lankymo paslaugos poreikį. Ji jau padėjo bemaž 70 šeimų, besilaukiančių vaikelio. Aida bendrauja su tėveliais dar nėštumo etape ir lydi šeimą, kol vaikui sukanka treji.
Jos pagrindinis tikslas – užtikrinti nuolatinę kūdikio raidos stebėseną ir vertinimą, drauge su tėveliais aptarti pasiekimus, saugoti bei rūpintis mamos ir kūdikio emocine būkle. Aida įsitikinusi, kad tai – labai reikalinga ir naudinga paslauga, ypač šeimoms, kurios laukia naujagimio, kai kyla daugybė klausimų, nerimo, nežinomybės. Metų medicinos darbuotojos siekis – kūdikėlio laukimą ir gimimą paversti šviesia ir ypatinga patirtimi.
Paklausta, ką jai reiškia apdovanojimas, pašnekovė neslepia džiaugsmo ir pasididžiavimo. „Žinau, už ką esu apdovanota – viskas prasidėjo nuo minėto projekto“, – teigia ji. Šis bandomasis projektas, kuriame Klaipėdos rajonas buvo vienas iš trylikos pirmųjų Lietuvoje, įrodė šeimų lankymo paslaugos reikalingumą. Jo metu Aida baigė podiplomines studijas Kaune, gilino žinias, kaip geriausiai teikti šią jautrią ir naują paslaugą. Anot Aidos, apdovanojimas yra glaudžiai susijęs su šiuo projektu ir suteikta galimybe tobulėti.
„Kadangi tai visiškai naujas dalykas, iš pradžių dažnai prireikė išeiti iš komforto zonos, tai privertė dar daugiau ieškoti informacijos, literatūros, nes suprantate, kokia jautri tema yra šeimų lankymas“, – dalijasi Aida. Paslaugos tikslas, anot jos, – ne tikrinti, o padėti. „Mes ateiname padėti. Gal tėveliai ar mamos ir viską žino, bet jiems reikia pritarimo, nuraminimo“, – akcentuoja ji. Ši paslauga daug dėmesio skiria saugiai naujagimio aplinkai, kūdikio raidai, mamos fizinei ir emocinei sveikatai. Aida padeda mamoms susivokti, kur kreiptis pastebėjus tam tikrus niuansus. Nors pirmieji susitikimai esą būna sudėtingi, supratusios paslaugos tikslą šeimos džiaugiasi ir noriai bendradarbiauja.
Didžiausia motyvacija Aidai – mamų padėkos, šypsenos ir teigiamos emocijos. Šiandien šeimų lankymo paslauga tęsiama jau nebe kaip projektinė, o kaip nuolatinė Sveikatos centro paslauga.
Pasitikėjimo kūrimas ir jautrūs momentai
Kuriant pasitikėjimą su lankomomis šeimomis, Aida pabrėžia įsiklausymo ir bendravimo jų kalba svarbą. „Negali ateiti ir diktuoti sąlygas. Kiekviena šeima yra individuali, skirtingos ir situacijos. Šeima turi žinoti, kad atėjai padėti, ne kritikuoti“, – teigia ji.
Paklausus, ar mamos nebijo neigiamo vertinimo dėl galimo nežinojimo, kaip auginti vaikelį, ar nesutvarkymo, Aida pabrėžia: „Kai aš ateinu į šeimą, pirmiausia papasakoju ir nuraminu, kad viskas išliks konfidencialu, skatinu nebijoti.“
Svarbiausia, anot jos, – nenuvilti pasitikėjimo. Pašnekovė teigia, kad daugelis projekto mamų su ja palaiko ryšį iki šiol, kas įrodo paslaugos reikalingumą ir pasitikėjimo svarbą. Glaudūs ryšiai sieja ir jau po projekto įgyvendinimo su lankomomis šeimomis.
Bene įsimintiniausias šeimų lankymo specialistės atvejis, iliustruojantis jos darbo prasmę, buvo projekto pradžioje. Šeimoje gimė vos vienu balu pagal APGAR skalę įvertintas vaikelis, ilgai išbuvęs reanimacijoje. Sutrikusi mama pati susisiekė su specialiste, ieškodama pagalbos. Nepaisant to, kad Aidai tuo metu dar trūko žinių, ji su mama kartu dirbo, stebėjo vaikelio raidą ir daug bendravo net vakarais bei savaitgaliais. Šiandien tas mažylis vaikšto, kalba, o jo raida puiki. „Čia yra stebuklas“, – džiaugiasi Aida. Ši mama, anot jos, tapo tikra projekto ambasadore, reklamuojančia paslaugą kitiems. „Aš mokiausi iš jos, ji – iš manęs. Mes kartu kūrėme šį projektą“, – prisimena moteris.
Medicinos pokyčiai ir ateities iššūkiai
Ketvirtą dešimtį medicinos kelyje skaičiuojanti A. Greivienė sako, jog medicinos sritis jai artima buvo visada. Bene pirmoji jos darbovietė, baigus medicinos seserų mokyklą, buvo Šilutės gimdymo namai, kur 15 metų dirbo naujagimių reanimacijoje. Šios patirtys medikei buvo reikšmingos ir, kaip pati sako, turėjo įtakos pasirinkimui dalyvauti šeimų lankymo paslaugos projekte.
Gargžduose Aida – jau daugiau nei du dešimtmečius, per kuriuos ji dar labiau užaugo – baigė studijas Klaipėdos universitete, įgijo praktikos dirbdama šeimos gydytojo komandoje, o dabar sėkmingai teikia šeimų lankymo paslaugą prie Sveikatos centro prisirašiusioms šeimoms.
„Aš dirbdama baigiau studijas, stengiausi išmokti vis kažką naujo, nes man visada viskas buvo labai įdomu. Man ir dabar vaikai sako, ką naujo šįkart sugalvosiu“, – šypsosi Aida, šiuo metu Sveikatos centre dirbanti kaip slaugytoja šeimos gydytojo komandoje bei šeimų lankymo specialistė.
Per ilgus savo praktikos metus pašnekovė pastebi ryškius pokyčius medicinoje. Ypač džiugina slaugos paslaugos komandos atsiradimas ir didėjantis tokių paslaugų poreikis visuomenėje. Tačiau ji atvirai kalba ir apie sunkumus: „Mes, slaugytojos, esame labai apkrautos dalykais, kurių neturėtume daryti. Mes nebeturime, kada atlikti savo tiesioginio darbo, nes turime ir vaistus suleisti, ir kardiogramą užrašyti, ir viską surašyti į e.sveikatos elektroninę sistemą.“
Moteris mato pervargusias koleges ir ragina atsakingus asmenis už sveikatos sistemą imtis veiksmų, kad būtų sumažintas krūvis ir pritraukta naujų, jaunų specialistų. „Jei sveikatos sistemoje nebus pokyčių, neįsivaizduoju, kas bus toliau. Jau dabar trūksta slaugytojų. Niekas neanalizuoja, kiek etatu dirbantis slaugytojas gali patempti, tik kraunama ir kraunama. O atlyginimai išties apgailėtini“, – kritiškai vertina pašnekovė.
Vis dėlto jauniems žmonėms, kurie dar tik svarsto apie medicinos studijas ir gydytojo ar slaugytojo profesiją, Aida pataria nepabijoti, ragina eiti, siekti, tobulėti bei išnaudoti visas galimybes. Ji pati, nors jau gali didžiuotis solidžia darbo patirtimi, nuolat siekia naujų žinių, jas priima ir įsisavina, tačiau nepamiršta ir senos praktikos, jei nauji metodai pasirodo neefektyvūs.
O kokią žinutę medikė norėtų perduoti Klaipėdos rajono bendruomenei? A. Greivienė nori, kad mūsų rajono gyventojai žinotų apie Sveikatos centro teikiamą šeimų lankymo paslaugą ir nebijotų kreiptis dėl jos į akušerius-ginekologus, šeimos gydytojus. Ji pati yra pasirengusi šviesti šeimas apie visą paslaugos eigą ir padėti joms tėvystės kelionėje. Jos atsidavimas ir patirtis – tai švyturys tiems, kam reikia pagalbos ir palaikymo pačiu jautriausiu gyvenimo etapu.
Gintarė KARMONIENĖ
Autorės nuotr.
Didžiausi iššūkiai A. Greivienei – didelis atstumas, kurį reikia nuvažiuoti lankant šeimas. „Per dieną nuvažiuoji apie 130 km, tai vargina“, – sako ji. Specialistai lanko maždaug 25 šeimas, kiekvienam apsilankymui skiriama valanda. O grįžus atitinkamą informaciją reikia suvesti į e.sveikatos programą, užpildyti anketas ir panašiai.