Alkoholio mėgėjams – kliūčių ruožas
Politikai uoliai stoja į kovą su alkoholizmu. Praėjusį trečiadienį Sveikatos reikalų komitetas palaimino visą pluoštą pakeitimų. Socialiniuose tinkluose ošia aršios diskusijos. „Banga“ domėjosi, kokie šių permainų atgarsiai Klaipėdos rajone. Aplankėme maisto prekių parduotuves Laugaliuose, Doviluose ir Dauparuose. Kol kalbėjomės, parduotuvių durys neužsidarė, o beveik kiekvieno pirkėjo rankose puikavosi svaigieji gėrimai. Užkalbintų gyventojų nuomonės išsiskyrė. Vieni plojo rankomis, kad renginiuose nebesutiks įkaušusių žiūrovų. Kiti ilgesingai akimis glostė brangųjį butelaitį, tačiau žurnalistei prisiekinėjo, kad pokyčiai – tik į naudą. Yra nuomonė, kad draudimai tik dar labiau skatins alkoholizmą ir uždegs žalią šviesą nelegaliai prekybai. Gyventojai įsitikinę, kad reikia ne krūvos ribojimų, tačiau skatinti žmonių sąmoningumą.
Svaigalų vartojimo apribojimai
Alkoholio mėgėjų laukia nemenkas kliūčių ruožas. Mat Seime priimti svaigiųjų gėrimų vartojimo apribojimai. Draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais nemokamuose viešuose masiniuose renginiuose (mokamuose bus galima prekiauti alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 proc.). Keičiasi prekybos alkoholiu laikas parduotuvėse: pirmadieniais-šeštadieniais leidžiama parduoti 10–20 val., sekmadieniais 10–15 val. Vėliau nei šiomis valandomis svaigiųjų gėrimų nebebus galima nusipirkti išsineštinai ir juos vartoti kavinėse, baruose ir restoranuose. Draudžiama parduoti alkoholinius gėrimus asmenims, jaunesniems nei 20 metų. Neleistina visų formų alkoholio reklama. Nustatomos baudos už alkoholinių gėrimų pardavimą neblaiviems asmenims, jaunesniems nei 20 metų, ir kitus pažeidimus, kai jie padaromi pakartotinai, siekia 868–1448 Eur. Ir tai tik pagrindiniai priimti pakeitimai.
Girtuoklystė didesnė kaimuose
Kovą alkoholis ženkliai pabrango dėl padidintų akcizų. Štai stipraus „bambalinio“ alaus litras pabrango 0,3 Eur, alaus skardinė – 0,2 Eur, butelis vyno ar degtinės – net 1 Eur. Tačiau Lietuvos verslo konfederacijos užsakymu atliktas tyrimas rodo, kad alkoholizmas nemažėja, o daugiausia jo problemų – kaime. Kuo mažesnė gyvenvietė, tuo didesnis girtaujančių asmenų procentas. „Kaimuose 8,5 proc. gyventojų geria, o didmiesčiuose tokių asmenų yra tik 4,2 proc. Lietuviai dažniausiai alkoholį vartoja namuose; baruose, restoranuose lankosi rečiau“, – rezultatus apžvelgė tyrimo bendraautorė Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto docentė Aušrytė Rastenienė. Ji pristatė ir aiškų piktnaudžiaujančiųjų alkoholiu paveikslą: 89 proc. šių respondentų nesportuoja, neturi kitų pomėgių, menkai išsilavinę, populiariausi gėrimai – stiprus alus („bambalinis“) ir spirituotas vynas, kurie vartojami namuose arba viešose vietose. Daugiau nei pusei (57 proc.) girtaujančiųjų buvo kilę konfliktų šeimoje ar su draugais, o 85 proc. geriančiųjų tik progomis tokių konfliktų nebuvo.
Ne duoną, o alų
Laugaliuose gyvenimas primena kone kino filmus. Ypač tą dieną, kai gaunamos pensijos, pašalpos, visi keliai veda į nediduką maisto prekių kioską. Maloni pardavėja Marytė, 45 metus dirbanti prekybininke, su „Banga“ dalijosi kasdienybe: „Pirkėjai nori paties stipriausio alaus – populiariausias 7,5 laipsnio. Kad negertų kaip vandenėlio.“
Anot pardavėjos, uoliai alkoholį vartoja tiek jauni, tiek seni. O kai kurie alkoholiui ir cigaretėms atiduoda paskutinius centus: geriau jau vaikams duonos kriaukšlelės neturės, tačiau išgers. „Štai vienas vaikinas gyvas tik alumi. Kiekvieną rytą pradeda, o vakarą užbaigia su buteliu rankose. Jei trūksta pinigų, prašo žmonių sušelpti. Ne kartą esu siūliusi bent gabalėlį duonos nusipirkti, tačiau jam nė motais. Šalia parduotuvės gyvenanti mergina anksčiau ateidavo nusipirkti po alaus butelį per savaitę, o dabar ji kasdienė viešnia“, – liūdinančius pavyzdžius vardijo Marytė. Jos žodžius liudijo ir nuolat pirkėjų varstomos durys. Kone kiekvieno rankose – svaigusis gėrimas pagal kišenę.
Labai panašias istorijas „Bangai“ pasakojo ir Dauparų parduotuvės pardavėja Rasa. „Alkoholis – viena perkamiausių prekių. Perka viską, tačiau, jei yra galimybė rinktis, čiumpa alų. Moterys perka maistą, vyrai – alkoholį. Jiems svarbu ne pavalgyti, o išgerti, – pastebėjo ji ir neneigė, kad kartais svaigiųjų gėrimų kaulija parduoti ir nepilnamečiai. – Taikosi į silpnesnius, tačiau griežtai neparduodame.“
Buteliui susimeta: vartoja kultūringai
Kalbinome ir pačius alkoholio pirkėjus. Nors alkoholio tvaikas žurnalistę vertė iš kojų, Andrius įžvelgė apribojimų naudą ir tikino, kad geria tik per šventes: per mėnesį tik kartą perka butelaitį degtinės. „Kad kalbos būtų. Pabrango, tad susimetame trise po 2 Eur ir kultūringai gurkšnojame. Naminukė jau seniai nebepopuliaru. Juk nuodas organizmui, brudo nevartojame. Esame pilietiška valstybė. Ribojimai – tik į naudą žmonėms“, – suokė jis.
O štai į parduotuvę užsukęs Juozas pripažino, kad išgeria, tačiau tik ne darbo valandomis. Jis įsitikinęs, kad „atsigaivinę“ su draugais, problemų aplinkiniams nesukelia, tačiau esą retais atvejais, kai sulaukia pareigūnų dėmesio, tuoj pat išsiskirsto. „Anąkart, kai gėrėme prie kioskelio, atvažiavo, atėmė butelius. Perspėjo, ir šventa“, – garantavo jis. „Bangos“ klajones rajone vainikavo prie kioskelio ant suoliuko sėdintis garbaus amžiaus senolis. Iš tolo prie jo kojų švietė atidaryta alaus skardinė. O pasiteiravus, kaip jam sekasi, šis tik nebyliu žvilgsniu pažvelgė ir nebeištarė nė žodžio.
Dirva „taškams“
Prie Dovilų parduotuvės jau prieš 8 val. driekiasi eilutės ištroškusiųjų svaigiųjų gėrimų. „Matome pro seniūnijos langus, kaip prieš darbą darbininkai sustoja ir prisiperka alaus“, – sakė Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė. Kad parduotuvė turi etatinių alkoholio pirkėjų, pripažino ir pardavėjos. Pasak jų, kas geria, tas jau ir ryte girti, tačiau didžioji dalis doviliškių alkoholį visgi vartoja saikingai ir renkasi. „Geria mažiau, bet kokybišką. Renkasi nebe alų, o brendį, viskį“, – pastebėjo parduotuvės savininkė Elena, prekyboje dirbanti jau 23 metus. Anot jos, draudžiamas vaisius – saldus, tad ribojimai tik skatins vartoti dar daugiau alkoholio. „Nesvarbu, ar iki 20, ar iki 22 val. prekiausime. Kas ieško, tas randa. Atsiras buitinis alkoholizmas: apsirūpins iš anksto, prisipirks įpakavimais atsargai ir pasislėpę gers“, – ateitį nuspėjo moteris ir prisiminė, kad uždraudus alkoholio prekybą rugsėjo 1-ąją, svaigiųjų gėrimų pardavimas tą savaitę išaugo dvigubai.
Kad problemų įsigyti alkoholio nekils, liudijo ir dituviškis Remigijus. Jam alkoholio ribojimai nė motais, mat svaigiaisiais gėrimais apsirūpina Lenkijoje. „Sutaupau kone po 0,5 Eur už butelį. Parvežu ir draugams. Tad galvos dėl alkoholio pardavimo ribojimo nesuku. Tik kad nesugriežtintų jo parsigabenimo iš Lenkijos sąlygų“, – vylėsi 25 metų vyras.
Temą tęsime kitame „Bangos“ numeryje: ar populiari naminukė rajone, gyventojų nuomonės, kaip malšinti alkoholizmo sopulį, Anoniminių alkoholikų klubo nario įžvalgos, alkoholio apribojimo padariniai Norvegijoje. O Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė pasidalins renginių be alkoholio patirtimi.
Aistė NOREIKAITĖ