Ant lapiškio stogo – saulės elektrinė

Kainų šuolis šiemet privertė gyventojus keisti įpročius, prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų. Jie stengiasi užsitikrinti mažesnes išlaidas už elektros energiją ant gyvenamųjų namų stogų įsirengdami saulės elektrines. „Reikia skaičiuoti, tvarkytis taip, kad normaliai gyventum“, – sakė Antanas Kundrotas iš Lapių kaimo.

Pasak A. Kundroto, ši saulės elektrinė per metus gali pagaminti 5 tūkst. kWh – tiek ir sunaudoja namų ūkis.


Pensininkai neretai skundžiasi, jog šiuo kainų pasiutpolkės laikotarpiu išgyventi sudėtinga. „Ne visiems lengva, – patikino devyniasdešimtmetis lapiškis A. Kundrotas. – Sunku vienišiems, iš vienos pensijos gyvenantiems.“
Jo žmona Danutė – pensininkė, bet dar dirba mokykloje. A. Kundrotas namuose negali nusėdėti be darbo – meistrauja iš medžio, pagal galimybę dirba kitus darbus. Jis patikslino, jog ne tik dėl to šeima verčiasi neblogai – stengiasi viską laiku susitvarkyti, pavyzdžiui, laiku apsirūpinti malkomis, apgalvoti, kaip pigiau būstą šildyti. Vyras naršo internete ieškodamas įvairios informacijos.

Prieš porą metų Kundrotai įsirengė elektrinį šildymą oras-vanduo. Galėjo gauti valstybės paramą, bet reikėjo panaikinti kietojo kuro katilą. Antanas suabejojo: o jeigu kas pasikeis? Atsisakęs paramos, neapsiriko: kaip šiemet pabrango elektros energija! „Tada, kai įsirengėme, šildėmės elektra, buvo labai patogu: įjungei ir užmiršai. Patogi, šiuolaikiška šildymo sistema – be baimės išvykdavome iš namų, – dėstė pašnekovas. – Bet neapsirikau neatsisakęs kietojo kuro katilo – šį rudenį jį užkūrėme ir šildomės malkomis.“
Dėl nenuspėjamų elektros kainų ateityje A. Kundrotas nusprendė ant savo gyvenamojo namo stogo įsirengti saulės elektrinę, anot jo, bateriją uždėti. Šį rudenį pasamdė įmonę, kuri šią įrengė. „Dar neįregistruota, bet jau veikia, – džiaugėsi lapiškis. – Iš viso kainavo 5,5 tūkst. eurų, bet trečdalį sumos kompensuos valstybė. Kai švies saulė, bus pigios elektros energijos, kurią saugos elektros tinklai, o žiemą galėsime pasiimti mokėdami po 4 centus už vieną kWh.“
Pasak A. Kundroto, ši saulės elektrinė per metus gali pagaminti 5 tūkst. kWh – tiek ir sunaudoja namų ūkis.
Viešojoje erdvėje skelbiama, jog šiais metais Aplinkos projektų valdymo agentūra gavo 17,2 tūkst. paraiškų finansavimui gauti įsirengiant saulės elektrines. Bendra jų prašoma suma – 46,3 mln. eurų. Gyventojas gali susigrąžinti maksimalią sumą – 3 230 eurų. Negalintieji įsirengti elektrinių savo būstuose jas perka iš nutolusių saulės elektrinių parkų. Taip gyventojai stengiasi užsitikrinti mažesnes išlaidas už elektros energiją.

Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių