Asmeninis neįgaliojo asistentas palengvina ir šeimos narių kasdienybę

Žmonėms su negalia nuo liepos 1 d. užtikrinamos didesnės galimybės mokytis, dirbti ir savarankiškai gyventi bendruomenėje. Šiuos pokyčius atneša teikiama individuali asmeninio asistento pagalba, jau įtvirtinta kaip viena iš specialiųjų poreikių rūšių.

Klaipėdos rajone asmeninės pagalbos teikimą organizuoja VšĮ Dovilų socialinių iniciatyvų centras ir Klaipėdos rajono paramos šeimai centras. „Svarbu, kad neįgalieji kaip ir bet kuris iš mūsų galėtų gyventi bendruomenėje, mokytis, dirbti, turiningai leisti laisvalaikį. Tikimės, kad asmeninis asistentas palengvins ir šviesesnėmis spalvomis nuspalvins ne tik jų, bet ir jų šeimos narių kasdienybę“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Kas yra asmeninio asistento pagalba?

Asmeninis asistentas gali suteikti pagalbą namuose ar viešojoje erdvėje. Pavyzdžiui, toks asistentas gali padėti pasirūpinti asmens higiena, maistu, padėti nuvykti į reikiamą vietą, pagelbėti bendrauti, tvarkyti finansinius išteklius, orientuotis aplinkoje, organizuoti laisvalaikį ir poilsį, palydėti ir padėti nuvykti į darbo pokalbį, surasti tinkamą transporto priemonę, padėti judėti ten, kur nėra pritaikyta aplinka. Svarbiausias asmeninio asistento uždavinys – ne atlikti veiksmus už neįgalųjį, o atlikti kartu su juo. 

Sukurti naują individualizuotą pagalbą bendruomenėje ypač aktualu dabar, kai pertvarkoma socialinės globos sistema. Globos įstaigose gyvenančius neįgaliuosius siekiama apgyvendinti savarankiškai ir sudaryti sąlygas jiems ir jų šeimoms gauti individualias bendruomenines paslaugas, taip užtikrinant neįgaliųjų savarankiškumo ir pasirinkimo laisvę.

Kokie pokyčiai laukia?

Asmeninę pagalbą galės gauti tie neįgalieji, kuriems šis poreikis bus nustatytas. Pirmenybė teikiama besimokantiems, dirbantiems arba ieškantiems darbo bei gyvenantiems vieniems.

Asmeninio asistento paslaugą gali teikti fizinis asmuo, kuris su neįgaliuoju nėra susijęs artimais giminystės ryšiais. Asmeninis asistentas, prieš pradėdamas teikti pagalbą, turės išklausyti įžanginius individualaus priežiūros personalo mokymus.

Neįgalus asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, ar jo tėvai, įtėviai ar globėjai (rūpintojai), ar vaikai (įvaikiai), ar gyventojo įgaliotas atstovas turi kreiptis į Klaipėdos rajono paramos šeimai centrą ir užpildyti nustatytos formos prašymą-paraišką dėl asmeninės pagalbos. Informacija dėl reikiamų dokumentų ir kitais klausimais teikiama telefonu 8 675 92176, el. p. centras.projektai@gmail.com

Asmeninės pagalbos poreikį socialiniai darbuotojai nustatys vieniems metams. Jeigu gyventojo su negalia, kuriam reikalinga asmeninė pagalba, pajamos yra mažesnės nei 256 Eur, už asmeninę pagalbą asmeniui mokėti nereikės. Jeigu pajamos didesnės, asmuo turėtų apmokėti ne daugiau kaip 20 proc. pagalbos teikimo kaštų, o asmens įmoka neturėtų viršyti 20 proc. jo gaunamų pajamų.

Asmeninio asistento paslaugos – paklausios ir sėkmingos

VšĮ Dovilų socialinių iniciatyvų centro vadovė Š. Petruškevičienė: „Niekada nedarau to, kuo netikiu. O šia paslauga tikiu, nes ji padeda žmogui būti žmogumi, o ne nepilnaverte visuomenės dalimi. Todėl kviečiu išbandyti šią paslaugą ir tikiu, kad asmeninis asistentas šalia neįgalaus asmens ateityje bus norma.“

VšĮ Dovilų socialinių iniciatyvų centro vadovė Šarūnė PETRUŠKEVIČIENĖ:

– VšĮ Dovilų socialinių iniciatyvų centras 2019–2021 metais teikė asmeninio asistento paslaugas ES finansuojamo projekto „Kompleksinės paslaugos šeimai Klaipėdos rajone“ metu. Tai buvo, galima teigti, bandomojo pobūdžio veikla, nes asmeninio asistento paslauga palyginti nauja ir patys neįgalieji bei jų artimieji kiek atsargiai vertino galimybes ir galimą naudą. Netrūko iššūkių ir mums. Bet, manau, neblogai sekėsi, nes pasiekėme planuotus rezultatus. Paslaugomis naudojosi 11 asmenų.

Šiuo metu, pasibaigus ES projekto lėšoms, Klaipėdos rajono savivaldybėje, kaip ir visoje Lietuvoje, pradėta teikti individuali asmeninio asistento pagalba. Šiai funkcijai įgyvendinti skiriamos valstybės deleguotos lėšos. Klaipėdos rajono savivaldybė skelbė projektų konkursą. Mes dalyvavome, laimėjome ir nuo spalio mėnesio toliau teikiame asmeninio asistento paslaugą. Iki šios dienos 12 neįgalių asmenų išsakė asmeninio asistento poreikį. 10 asmenų paslauga jau teikiama. Kitiems 2 bus pradėta teikti šią savaitę.

Aš džiaugiuosi, kad ši paslauga, pasibaigus europiniam finansavimui, tęsiama. Pas mus dar vis gaji nuomonė, kad neįgalus žmogus ar vaikas – tik tos šeimos „vargelis“. Dažnai toks žmogus priklausomas nuo artimųjų laiko, geros valios ir negali pats planuoti savo laisvalaikio ar, tarkime, vizito pas gydytojus, parduotuvę, ar elementariai pasėdėti kavinėje. Tuo tarpu tie, kurie naudojasi asmeninio asistento paslauga, gali su asistentu aptarti dienos, savaitės planą, kur jis nori nuvykti, kur, kada ir kokios pagalbos jam reikės. Ir taip žmogus pilnavertiškai ir savarankiškiau gyvena savo gyvenimą. Artimieji tuo tarpu gali dirbti ar tenkinti kitus savo poreikius. Žinoma, stengiamės, kad asistentas su artimaisiais būtų viena komanda ir kartu pasitarti, kaip „sustyguoti“ laiką, veiklas, kad neįgaliojo poreikiai būtų patenkinti ir jis galėtų būti kuo labiau savarankiškas.

Asmeninio archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content