Centralizacija pareigūnus tolina nuo vietos nusikaltimų
Per septynis šių metų mėnesius Klaipėdos AVPK Klaipėdos rajono policijos komisariate užregistruotos 424 nusikalstamos veikos. Pernai per tą patį laikotarpį rajone buvo įvykdyti 502 nusikaltimai, tačiau pareigūnai patikslina – saugiau negyvename. Anot laikinai Klaipėdos rajono PK viršininko pareigas einančios Kriminalinės policijos skyriaus viršininkės Kristinos Linkienės, skaičius pakoregavo sisteminės permainos: centralizuotas kriminalinės policijos darbas, padidintos baudžiamąją atsakomybę užtraukiančios žalų sumos ir net iš Baudžiamojo kodekso išbraukti nusikaltimai. Tuštėjantys pareigūnų kabinetai PK patalpose Gamyklos gatvėje irgi ne į naudą – nusikalstamų veikų ištyrimas mažėja.
Statistiką iškreipia pakeitimai
– Nusikaltimų skaičius rajone sumažėjo, tačiau žinoma, kad dalį mūsų teritorijoje įvykdytų veikų tirti perima Klaipėdos AVPK specializuotos kriminalinės policijos valdybos. Kaip tai lemia rajono kriminogeninę situaciją?
– Nereikėtų klaidinti visuomenės, kad nusikaltimų sumažėjo. Padaliniai Klaipėdoje perėmė tokias veikas kaip įskaitiniai eismo įvykiai, sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai, darbo saugos pažeidimai, vagystės stambiu mastu, nusikaltimai elektroninėje erdvėje ir kt. Pagal kompetenciją valdybos tiria ir seksualinius nusikaltimus. Pavyzdžiui, turėjome atvejus, kai šešiolikmetis santykiavo su suaugusia moterimi, taip pat tvirkinta mažametė. Šias veikas tirti perėmė kolegos Klaipėdoje. Nebetiriame ir ekonominių nusikaltimų, narkotikų platinimo atvejų, telefoninių sukčiavimų su elektroninės erdvės požymiais. Tai logiška – šie nusikaltimai turi būti vienose rankose. Be to, nuo liepos 1 d. įsigaliojo Baudžiamojo kodekso (BK) pakeitimai. Už šmeižtą gresia ne baudžiamoji, o administracinė atsakomybė. Šis pakeitimas labiausiai aktualus tiems, kurie norėtų kreiptis dėl piktų komentarų internete. Nuo tos pačios datos administracine tvarka baudžiami ir pareigūną įžeidę asmenys. BK taikomas tik už pasipriešinimą pareigūnui. Tokių atvejų rajone šiemet turėjome 4. Nuo šių metų ikiteisminiai tyrimai pradedami, jei asmuo patyrė 3 MGL (nuo 118 Eur) žalą. Dėl mažos vertės vagysčių iš parduotuvių, pigesnių telefonų vagysčių ir pan. asmenys baudžiami administracine tvarka.
– Lyginant su praėjusiais metais, nusikaltimų ištyrimas sumažėjo bemaž 10 proc. Kodėl? Kokius nusikaltimus tirti sunkiausia?
– Per 7 mėnesius ištirtos 234 nusikalstamos veikos, kas sudaro 55,2 proc. Pernai per tą patį laikotarpį buvo ištirta 65,7 proc. Pagrindinis aspektas – žmogiškieji ištekliai. Susikūrus naujoms valdyboms, į Klaipėdą iš rajono dirbti jau perėjo 5 iš 28 darbuotojų. Kai kam patogiau važinėti, pakelta ir atlyginimų kartelė, o kompetencijos dirbti mūsų pareigūnai turi. Kiek dar žmonių išeis, nėra aišku, nes tai kiekvieno asmeninis reikalas. Mums gaila ne žmonių skaičiaus, bet jų patirties. Naujus kriminalistus reikia išmokyti darbo subtilybių.
Vagys – respublikiniai
– Įvykių suvestinėse nuolat kartojasi vagystės iš gyvenamųjų, statomų namų, tačiau išaiškinamų – vienetai. Kodėl nesiseka?
– Vagysčių iš gyvenamųjų namų buvo padaugėję nuo praėjusiųjų metų rudens, o į namus dažniausiai patekta išgręžus plastikinį langą. Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdyba kartu su rajono pareigūnais sulaikė įtariamąjį – 28 m. Palangos miesto gyventoją. Vyrauja ir vagystės iš statomų namų. Pareigūnams sunku rasti pavogto turto realizacijos vietas ir įtariamuosius, nes Klaipėdos rajonas – prie magistralinių kelių. Galbūt vagys atvažiuoja iš Klaipėdos, gal iš kitų šalies taškų, nes visoje Lietuvoje jaučiami šių nusikaltimų bumai: pvz., šildymo katilų, santechnikos. Kai vienur vagystės nurimsta, atsigirsta kitame šalies gale. Rajone iki rugpjūčio 1 d. buvo užregistruoti 36 įsibrovimo į gyvenamąsias patalpas atvejai. Kaip ir pernai, dažniausiai vagystės vykdomos Sendvario ir Kretingalės seniūnijose.
– Rajono policininkai daug metų kovoja ir su vagimis Karklėje. Išsiblaškiusių poilsiautojų paliekami vertingi daiktai mašinose – nuolatinis grobis.
– Per 7 metų mėnesius užregistruota 18 vagysčių iš automobilių, absoliuti dauguma veikų įvykdyta pajūrio ruože. Per pastarąjį mėnesį mums pavyko užčiuopti siūlo galą ir sulaikyti keturis įtariamuosius – klaipėdiškius ir palangiškį. Jau žinome, kad veikia kelios grupuotės. Esame dėkingi pilietiškiems žmonėms, mat po vienos vagystės vietiniai gyventojai vijosi vagies mašiną ir vėliau pareigūnams suteikė duomenų. Poilsiautojus norime perspėti, kad didžiuosiuose miestuose ir Palangoje policijos pareigūnai stebi naują tendenciją – vagystės iš mašinų vykdomos neįsilaužiant. Nusikaltėliai galbūt veikia turėdami įrangą, nuskaitančią signalizacijos kodus. Vienintelė galimybė apsisaugoti – automobilyje nepalikinėti jokių vertingų daiktų.
Sulaikė siautėjusius paauglius
– Praėjusiais metais Klaipėdos rajonas kelissyk pasižymėjo žiauriais nepilnamečių įvykdytais nusikaltimais. Kokia situacija šiemet?
– Tiriama 17 nusikalstamų veikų, kurias padarė nepilnamečiai, iš jų šiemet įvykdytos 6. Kovo mėnesį teismas nuteisė du paauglius – L. M. (15 m.) ir R. V. (16 m.), kurie pernai ir šiemet įvykdė penkis nusikaltimus. Dar rugpjūtį vaikinai Dreižių kaime sugadino „VW Passat“ bagažinės užraktą ir patekę į vidų mašiną pagrobė. Gruodį abu jie tame pačiame kaime įsibrovė į garažą ir pavogė 20 l dyzelino. Vėliau Šilininkų kaime įsibrovė į asmens namą, bet ten nieko vertingo neradę perėjo į ūkinį pastatą, kur sugadinę duris pavogė 15 l dyzelino. Šių metų sausį vaikinai Priekulėje užpuolė žmogų ir pagrobė piniginę, cigarečių, žiebtuvėlį ir kt. Kitą dieną Stragnų II k. pavogė neužrakintą „Nissan“.
Už vagystes ir plėšimus, subendrinus ankstesnius teistumus, L. M. paskirta galutinė 2 m. 9 mėn. laisvės atėmimo bausmė, o R. V. – 2 m. 3 mėn., pasiunčiant abu į Nepilnamečių pataisos namus. Paauglių tėvai nukentėjusiesiems turi atlyginti žalas.
Tiria ir moterų apgavystes
– Kokias bylas išskirtumėte kaip neeilines?
– Šiemet turėjome nemažai atvejų, susijusių su gyvūnais. Buvo pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl žiauraus elgesio su naminiais gyvūnais. Dovilų seniūnijos sodininkų bendrijoje rasti keli, kaip įtarta, užmušti katinai. Įtariamųjų rasti nepavyko, todėl byla sustabdyta. Doviluose katę užmušė psichikos problemų turintis asmuo, šis tyrimas tęsiamas. Gavome pranešimų apie perlinių vištaičių, žąsų, jaučio, kumelės, veršiukų vagystes.
Pastaruoju metu jaučiame elektroninių sukčiavimų bangą. Žmonės internete perka pigius automobilius, pardavėjams perveda avansą, o šie dingsta.
Turėjome ir pamokančią istoriją vyrams. Klaipėdos rajono gyventojas švęsdamas susipažino su klaipėdiške, o parsivedęs į namus vaišinosi tol, kol kitą rytą atsibudo be kelių tūkstančių litų ir išmaniojo telefono. Laimei, nukentėjusiojo telefone veikė funkcija, daromas nuotraukas peradresuojanti į elektroninį paštą. Pagal tai ir buvo atsekta, pas ką telefonas pateko. Policija surado dvidešimtmetę įtariamąją klaipėdiškę J. G.
– Ar sumažėjus PK funkcijoms vietos pareigūnai pajėgūs aprėpti rajono nusikalstamumo mastus?
– Anksčiau mūsų PK galėjo suteikti visą informaciją apie rajone įvykdytas veikas, o dabar, tikėtina, ne apie visas žinome. Nors rajone pareigūnai nebevykdo kriminalinės žvalgybos ir daug ko nebetiria, turime savo funkciją ir pareigą rinkti informaciją apie bet kokią nusikalstamą veiką. Jeigu visuomenė turi informacijos apie vykstančius nusikaltimus, raginame apie juos pranešti.